REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Tak się dziedziczy miliardy. Pierwszy raz doszło do podobnej sytuacji

Po raz pierwszy od dziewięciu lat miliarderzy zgromadzili więcej, dziedzicząc majątek po rodzicach niż prowadząc działalność biznesową – wynika z najnowszego raportu „Billionaire Ambitions” przygotowanego przez bank UBS.

01.12.2023
13:41
Tak się dziedziczy miliardy. Pierwszy raz do tego doszło
REKLAMA

W ostatnim roku 53 spadkobierców, zaliczanych do grona 1000 najbogatszych na świecie, przejęło majątek o łącznej wartości 150,8 miliarda dolarów. Tymczasem 84 bogaczy, którzy dorobili się samodzielnie, wypracowali majątek o łącznej wartości 140,7 miliardów dolarów. Z analizy UBS wynika, że właśnie stajemy się świadkami zmiany trendu.

REKLAMA

Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych 20 lat będzie częściej dochodzić częściej do takich sytuacji i ponad 1000 miliarderów przekaże dzieciom około 5,2 biliona dolarów – zapowiada Benjamin Cavalli, dyrektor ds. klientów strategicznych w UBS Global Wealth Management.

Jego zdaniem nowe pokolenie bogaczy charakteryzuje świeże spojrzenie na biznes, inwestycje i filantropię.

Przekierowują duże zasoby na nowe możliwości biznesowe wynikające z czasów, w których żyjemy. Zaplanowanie płynnej sukcesji będzie wymagało od założycieli i ich rodzin działania w inny sposób niż dotychczas – uważa.

Tak dziedziczą miliarderzy

W miarę postępu wielkiego transferu bogactwa każde pokolenie ma swój własny pogląd na to, co o odziedziczyli – zauważają autorzy „Billionaire Ambitions”.

Więcej wiadomości o najbogatszych na świecie

Z badania, które na potrzeby raportu przeprowadził UBS, wynika, że 68 proc. najbogatszych, którzy otrzymali majątek w spadku, zadeklarowało, iż zamierzają kontynuować i rozwijać to, co osiągnęli ich rodzice w zakresie biznesu, marek i aktywów. 60 proc. chce umożliwić przyszłym pokoleniom korzystanie ze swojego majątku, a 32 proc. planuje w dalszym ciągu realizować działalność charytatywną rodziców. UBS zaznacza jednak, że spadkobiercy mają świadomość, że być może będą musieli zmienić dostosować do nowych okoliczności i stawić czoła nowym wyzwaniom.

Dziedzicząc firmy, inwestycje i fundacje swoich rodziców, spadkobiercy chcą w większym stopniu skoncentrować się na współczesnych możliwościach i wyzwaniach gospodarczych, takich jak innowacyjne technologie czy transformacja energetyczna – wskazują autorzy raportu.

58 proc. badanych twierdzi, że największym wyzwaniem dla nich będzie zaszczepienie spadkobiercom niezbędnych wartości, zapewnienie wykształcenia i doświadczenia do przejęcia władzy.

Perspektywy i zagrożenia według miliarderów i spadkobierców

Spadkobiercy mają własne poglądy na temat perspektyw i zagrożeń dla ich działalności oraz tego, jak powinni się zachować w przyszłości. Na przykład 66 proc. miliarderów w pierwszym pokoleniu za swoje główne zmartwienie uważa potencjalną recesję w Stanach Zjednoczonych, a 62 proc. napięcia geopolityczne. Natomiast spadkobierców niepokoi presja inflacyjna (57 proc.) oraz dostępność i ceny surowców (52 proc.).

Obie grupy zgadzają się co do możliwości i zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją generatywną. 65 proc. uważa, że AI to jedna z największych szans komercyjnych dla ich działalności operacyjnej. Największego zagrożenia upatrują się ze strony cyberprzestępców (58 proc.).

43 proc. miliarderów w pierwszym pokoleniu zamierza w ciągu najbliższych 12 miesięcy zwiększyć swoją zaangażowanie w dług prywatny, a 38 proc. planuje zwiększyć zaangażowanie w obligacje rynków rozwiniętych. Spadkobiercy z kolei preferują private equity. 59 proc. chce pozyskać z tego źródła finansowanie, a 55 proc. w ten sposób inwestować.

Dostali miliardy, ale wybierają własną drogę

REKLAMA

Z badania UBS wynika, że spora grupa spadkobierców, bo ponad połowa (53 proc.) zamierza porzucić rodzinny biznes, wybierając karierę bardziej dostosowaną do własnych ambicji, umiejętności i przekonań.

Coraz częściej spadkobiercy stają się filantropami i napędzają zrównoważone innowacje. Tworzą nowe przedsięwzięcia biznesowe lub wykorzystują istniejące, stawiają na zrównoważony rozwój i działalność charytatywną – wskazują autorzy „UBS Billionaire Ambitions”

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA