REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

PFR Ventures wpompował już w polskie startupy ponad 3,5 mld zł. Wkrótce nowe programy

Polska jest liderem inwestycji w startupy i spółki technologiczne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – przekonuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, podsumowując działalność PFR Ventures.

26.02.2021
16:50
PFR Ventures wpompował już w polskie startupy ponad 3,5 mld zł. Wkrótce nowe programy
REKLAMA

PFR Ventures to najważniejszy gracz na arenie polskich inwestycji w innowacyjne spółki. Inwestuje w fundusze venture capital (VC) i private equity (PE), które następnie inwestują w młode firmy.

REKLAMA

W ciągu ostatnich trzech lat środki trafiły do 34 nowych zespołów VC i 7 PE. PFR Ventures posiada w portfelu 18 funduszy VC z Krajowego Funduszu Kapitałowego. Znajdują się one na etapie „exitów”, czyli wychodzą ze spółek, w które wcześniej zainwestowały.

 class="wp-image-1366156"
Aktualna struktura portfela w podziale na klasy aktywów i status funduszy.

Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures, nazywa ostatnie dwa lata na polskim rynku inwestycyjny przełomem.

W tym czasie awansowaliśmy z lokalnego niedoświadczonego gracza do ligi, w której możemy inwestować wspólnie z najlepszymi. Przyciągamy uwagę zespołów, które widzą potencjał w polskich innowacyjnych spółkach. Ostatnie 2 lata były przełomowe dla polskiego rynku VC, między innymi dzięki naszym zespołom. Uruchomiliśmy też pierwszą, profesjonalną platformę zapewniającą środki funduszom PE

– komentuje Maciej Ćwikiewicz.

PFR zainwestował nie tylko w 41 nowych zespołów, ale przeprowadził również ko-inwestycje ze znanymi graczami na arenie europejskiej. Przy ośmiu projektach współpracował z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EIF), przy sześciu z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, a przy jednej z British Business Bank.

Fundusze VC inwestują 25 proc. własnych środków

Najpopularniejsze są startupy ze sfery Enterprise, czyli przygotowujące oprogramowanie dla korporacji. Należy do nich Autenti, firma oferująca cyfrowy podpis, z którego korzystają Alior Bank, BNP Paribas oraz PKO Bank Polski.

Drugą popularną branżą jest marketing. W tej sferze na wyróżnienie zasługuje choćby Vue Storefront. To platforma e-commerce, na której kupimy m.in klapki Kubota.

Podium zamyka branża Fintech, której przedstawicielem jest Symmetrical Labs. To narzędzie pozwalające na wypłatę pensji na życzenie czy wprowadzenie pożyczek pracowniczych o zerowym oprocentowaniu. Może pomóc w zmniejszeniu stresu pracowników, którzy w czasie pandemii mieli trudności ze spięciem budżetu.

Cała ta trójka w ciągu kilku ostatnich miesięcy zamknęła rundę inwestycyjną. W Autenti zainwestował Innovation Nest, W Vue Storefront Smok Ventures i Movens VC, a w Symmetrical Labs Finch Capital.

Stabilizuje się liczba inwestycji

PFR podkreśla, że większa dostępność kapitału ustabilizowała transakcje na polskim rynku. Nie pojawiają się już puste miesiące. Nie ma też jednorazowych wzrostów przy zakończeniu roku („dopinanie” celów przez zespoły zarządzające).

 class="wp-image-1370008"

Fundusze zarabiają na exitach

Inwestowanie w rozwijające się spółki zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, ale fundusze z portfela PFR Ventures jak na razie radzą sobie bardzo dobrze. Średni wskaźnik CoC (cash-on-cash) dla transakcji wyjścia wyniósł 1,4x. Wśród 10 najbardziej dochodowych „exitów” wskaźnik ten wahał się od 2,8x do 34,8x.

REKLAMA

Fundusze wyszły już z 86 na 212 dokonanych inwestycji. Do najciekawszych należy m.in. wyjście Inovo z inwestycji w Booksy ze zwrotem 10.4x, czy SpeedUpu ze Smart Pharma. Tu sprzedaż do inwestora branżowego nastąpiła ze zwrotem 7,1x.

W przyszłości PFR Ventures ma ogłosić kolejne programy dla funduszy VC i PE, a także dokapitalizować istniejące inicjatywy. Co ciekawe instytucja planuje również przyjrzenie się inwestowaniu polskich emerytów w alternatywne klasy aktywów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA