REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

UBS wchłania Credit Suisse. Szwajcarzy uratowali swój sektor bankowy, ale niesmak pozostał

Przejęcie upadającego giganta Credit Suisse przez jeszcze większy UBS za 3 miliardy franków kończy trwające w ostatnich dniach trzęsienie ziemi w szwajcarskim systemie bankowym. Rynek wprawdzie przyjął tę transakcję gwałtowną przeceną akcji UBS, ale widmo katastrofy wydaje się na jakiś czas zażegnane. Posprzątanie bagna, jakiego narobił Credit Suisse, ma potrwać cztery lata, ale sama marka tego nie przetrwa. Najgorzej mają posiadacze obligacji Credit Suisse, którzy stracili łącznie aż 16 mld CHF. (Fot. YueStock/Shutterstock)

20.03.2023
14:44
UBS wchłania Credit Suisse. Szwajcarzy uratowali swój sektor bankowy, ale niesmak pozostał
REKLAMA

Pranie brudnych pieniędzy, handel toksycznymi instrumentami finansowymi czy przymykanie oka na przestępczą działalność klientów. Za sprawą takich przewinień Credit Suisse solidnie zapracował sobie na miano najgorszego banku o znaczeniu systemowym w cywilizowanym świecie, ale zszargana reputacja to jeszcze nic.

REKLAMA

Fala tsunami wzbudzona upadkiem amerykańskiego banku SVB o mało nie zmiotła Credit Suisse w ostatnich dniach. Gdyby nie pomoc państwa i awaryjne przejęcie przez rodzimy UBS, mielibyśmy do czynienia z największą katastrofą bankową co najmniej od czasu Lehman Brothers.

Kupili obligacje banku, stracili wszystko

W poniedziałek UBS, czyli numer jeden wśród szwajcarskich banków, oficjalnie ogłosił przejęcie numeru dwa, czyli Credit Suisse. Kwota transakcji, wynosząca 3 mld CHF (czyli nieco ponad 14 mld zł), jest niecodziennie niska, ale wynika to z fatalnej kondycji przejmowanego giganta. Posiadacze akcji Credit Suisse i tak mogą się cieszyć, bo właściciele obligacji tego banku stracili wszystko – łącznie 16 mld CHF (prawie 76 mld zł).

Uratowanie przed upadkiem tak wielkiego banku, jak Credit Suisse, którego aktywa jeszcze w zeszłym roku były warte księgowo ponad pół biliona franków, powinno uspokoić rynki, ale tak się nie stało. Akcje UBS w poniedziałek rano tąpnęły aż o 16 proc., ale potem zaczęły zyskiwać na wartości. Dopiero po południu inwestorzy ochłonęli na tyle, że kurs akcji UBS zaczął delikatnie zwyżkować. Co gorsza, bardzo wzrosły koszty ubezpieczenia przed plajtą UBS, co oznacza spadek wiarygodności banku w oczach inwestorów.

Problemy szybko nie znikną

Akcje Credit Suisse w poniedziałek runęły o ponad 60 proc., ale odbicie było bardzo słabe – wczesnym popołudniem ich kurs wciąż zniżkował o około 56 proc. To wszystko źle wpłynęło na cały europejski sektor bankowy – większość banków zanotowała spadki w zakresie 2-4 proc.

REKLAMA

UBS wydaje się w stanie przejąć Credit Suisse i zapewnić mu płynność bez większych problemów. Wartość środków pieniężnych UBS wynosi 204 mld dol., więc sam zakup Credit CS to tylko 1,5 proc. posiadanej gotówki przez bank. Należy jednak pamiętać, że wraz z przejęciem aktywów banku, UBS przejmie też jego zobowiązania i problemy. Jeśli jednak zdoła przeprowadzić skuteczną restrukturyzację, to będzie mógł mówić o przejęciu jednego ze swoich kluczowych konkurentów – ocenia Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA