REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Akcje poleciały w dół o 80 proc. Kalifornijski bank startupów ma poważne kłopoty

Kapitalizacja Silicon Valley Bank (SVB) spadła o 80 mld dol. W czasie środowych posesyjnych notowań kurs akcji poleciał z 268 do 170 dol. Czwartek przyniósł kolejne spadki. SVB nie był tak nisko od 2016 roku.

10.03.2023
7:51
złoty umacnia się do dolara
REKLAMA

Pojedynczą akcję kalifornijskiego banku można już teraz kupić za około 80 dol.

REKLAMA
 class="wp-image-2068786"

O kłopotach SVB zaczęło być głośno we środę, kiedy bank sprzedał amerykańskie obligacje skarbowe i papiery wartościowe za 21 mld dol. ze stratą 1,8 mld dol. Musiał to zrobić wobec strategii FED-u w związku z podwyższaniem stóp procentowych (inwestorzy mogą liczyć na wyższe zwroty z innych aktywów niż obligacje).

Wszystko po to, aby ratować bilans, nadwyrężony trudną sytuacją na rynku startupowym. To właśnie nowoczesne, szybko-rosnące firmy należą bowiem do głównych klientów SVB. Bank pożyczał pieniądze połowie giełdowych startupów z sektora technologii i zdrowia. Tym jednak jest coraz trudniej zbierać kolejne rundy finansowania. Nie maleją przy tym wydatki. Greg Becker, CEO SVB, podkreślił bowiem, że klienci wypłacili ze swoich kont w lutym więcej pieniędzy, niż zakładał bank.

Stworzyło to „sztorm dokonały”. SVB przeżywa najtrudniejsze chwile od giełdowego debiutu w 1988 roku

Bank został zmuszony do zbierania kapitału. Nie tylko zaczął sprzedawać papiery wartościowe, ale również szukać inwestora. Reuters zauważa, że kupnem udziałów za 500 mln dol. ma być zainteresowany General Atlantic.

REKLAMA

Fundusze VC: "wypłacajcie pieniądze"

Szef SVB miał dzwonić do inwestorów VC w celu ich uspokojenia i przekazania wiadomości o zabezpieczeniach banku. Ci jednak – z Peterem Thielem – na czele – doradzają swoim startupom, aby jak najszybciej przenieśli pieniądze na inne konta. Cztery firmy zapytane przez Reutersa miały jednak otrzymać ostrzeżenie, że transfer może zająć dłużej, niż zwykle.

Kłopoty SVB sprawiły, że bassa przetoczyła się przez akcje innych banków. Najwięcej straciły First Republic i Zion Bankcorp, ale kilkuprocentowe spadki zanotowały też Wells Fargo & Co, JPMorgan Chase czy Bank of America.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA