REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Elon Musk jest najbogatszym człowiekiem na świecie. Właśnie wyprzedził Jeffa Bezosa

Jeff Bezos i Elon Musk wymienili się na prowadzeniu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Zmiany na pozycji lidera będą nam towarzyszyły coraz częściej, bo fortuny obu Panów są wirtualne i zależą od giełdowych notowań Amazonu i Tesli.

07.01.2021
17:30
Elon Musk najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek to 195 mld dol.
REKLAMA

Jeff Bezos dzierżył tytuł najbogatszego człowieka na Ziemi od 2017 roku. Majątek twórcy Amazona ocenia się obecnie na około 185 mld dol. To już za mało, by utrzymać się na pierwszym miejscu, gdy Tesla rośnie na giełdzie w takim tempie jak teraz.

REKLAMA

Jeszcze w poniedziałek pojedynczy walor Tesli kosztował pomiędzy 720 a 740 dol. Czwartkowe notowania na giełdzie Nasdaq pozwoliły kursowi akcji spółki na przebicie granicy 800 dol., by osiągnąć 816 dol. na zamknięciu parkietu.

Taka wycena oznacza, że Tesla jest teraz warta 773 mld dol., a majątek Elona Muska to 195 mld dol.

Musk zaczynał zeszły rok z 27 mld dol.

Pandemia okazała się prawdziwym eldorado dla Tesli. Wobec niskich stóp procentowych inwestorzy uciekali z pieniędzmi z bezpiecznych lokat w kierunku akcji. Nadwyżka kapitału lokowana była zaś w najbardziej medialne firmy - Big-Techy i Teslę. W ciągu ostatniego roku kurs wzrósł blisko 9-krotnie.

 class="wp-image-1333051"

Entuzjazm inwestorów na początku roku wywołała informacja, że Tesla wyprodukowała i dostarczyła w 2020 roku pół miliona samochodów, co wydawało się nierealne w roku pandemicznym. Tesla dostarczyła w ostatnim kwartale 180 570 samochodów, czyli dwa razy więcej niż w całym pierwszym półroczu.

Amazon też skorzystał na pandemii

W najlepszym momencie, czyli na przełomie sierpnia i września Amazon mógł się jednak pochwalić jedynie dwukrotnym wzrostem. Od tego czasu kurs ustabilizował się w okolicach 3,2 tys. dol. za akcję.

 class="wp-image-1332898"

Bezos posiada ok. 10 proc. udziałów w Amazonie. Oprócz tego inwestuje również prywatne środki. Posiada udziały m.in. w Twitterze, Basecampie czy Stackoverflow, choć ukoronowaniem jego kolekcji jest dziennik „Washington Post”. Praktycznie każdy jego biznes jest dziś na plusie.

REKLAMA

Musk ma zaś ok. 20-procentowy udział w Tesli, ale jego biznesowymi dziećmi są też takie firmy jak SpaceX czy The Boring Company.

Obaj Panowie znaleźli się na naszej liście Najbardziej wpływowych ludzi internetu w 2020 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA