REKLAMA
 1. bizblog
 2. Zdrowie /
 3. Poradniki
 4. Finanse osobiste - poradniki /

Ubezpieczenie grupowe. Czy to się opłaca?

Ubezpieczenie na życie to jeden z najpopularniejszych dodatków pozapłacowych. Czasami oferowane jest również przez bank lub operatora sieci telekomunikacyjnej, jednak zawsze jego ideą jest zaoferowanie ochrony ubezpieczeniowej pewnej grupie osób – mowa wtedy o ubezpieczeniu grupowym. Co warto o nim wiedzieć?

08.11.2023
22:08
ceny kredyty
REKLAMA

Ubezpieczenie indywidualne a grupowe – czym się różnią?

REKLAMA

Ubezpieczenie na życie to jeden produkt, który dostępny jest w dwóch wersjach: indywidualnej bądź grupowej. Polisę indywidualną może wykupić każdy zainteresowany, dopasowując jej warunki do własnych potrzeb. Tymczasem ubezpieczenie grupowe rządzi się nieco innymi prawami, gdyż jego warunki muszą być dopasowane do szerokiego grona zainteresowanych. Najczęściej ubezpieczyciele występują z ofertą do pracodawców, którzy opłacają swoim pracownikom polisę w ramach tak zwanych świadczeń pozapłacowych. Pracownik nie ma obowiązku przystąpić do ubezpieczenia, jednak warto to zrobić, głównie ze względu na stosunkowo niskie koszty. Polisa indywidualna, choć elastyczna, jest zdecydowanie droższa.

Jakie świadczenia można uzyskać w ramach ubezpieczenia grupowego?

Ubezpieczenie grupowe charakteryzuje się stosunkowo niską sumą ubezpieczeniową, chociaż w wielu przypadkach istnieje możliwość dopłaty celem uzyskania wyższej jakości świadczeń. Najczęściej ochrona ubezpieczeniowa obejmuje:

 • śmierć ubezpieczonego i członków jego najbliższej rodziny,
 • pobyt w szpitalu,
 • poważną chorobę,
 • urodzenie dziecka,
 • poważny wypadek.

Warunki ubezpieczenia grupowego nie są elastyczne – pracownik nie negocjuje ich, a jedynie podejmuje decyzję dotyczącą przystąpienia lub nieprzystąpienia do ubezpieczenia.

Ile wynosi składka ubezpieczeniowa?

Ubezpieczyciele kierują się prostą zasadą – im więcej osób przystąpi do ubezpieczenia, tym niższa będzie składka. Z punktu widzenia pracownika najczęściej nie ma to jednak znaczenia, gdyż finansuje ją w całości lub w większej części pracodawca. Finansowanie może też rozkładać się po połowie lub w konkretnej, przyjętej w zakładzie proporcji. Inaczej jest natomiast w przypadku zakupu polisy w banku. Tutaj również można liczyć na preferencyjne warunki finansowe, ale ubezpieczony będzie musiał pokryć koszty związane z przystąpieniem do ubezpieczenia we własnym zakresie. Składka wynosi wtedy od około 20-30 zł miesięcznie, w zależności od warunków ubezpieczenia.

Więcej o ubezpieczeniach przeczytasz na Bizblog.pl:

Zalety i wady ubezpieczenia grupowego

W ostatnich latach ubezpieczenia grupowe znacząco zyskały na popularności. Ich zalety to przede wszystkim:

 • łatwość przystąpienia – nie trzeba samodzielnie szukać ofert, przeliczać składki czy analizować OWU. Wszelkie formalności załatwia się w miejscu pracy, najczęściej poprzez złożenie oświadczenia,
 • szeroki zakres ochrony – ubezpieczenie grupowe zapewnia odszkodowanie przy wielu zdarzeniach losowych,
 • niska składka – ubezpieczony płaci znacznie mniej, niż w przypadku ubezpieczenia indywidualnego,
 • wygoda – brak konieczności dopełniania niezbędnych formalności we własnym zakresie.

Ubezpieczenie grupowe nie jest jednak wolne od wad. Wśród tych najczęściej spotykanych warto wymienić:

 • niską elastyczność – ubezpieczony zgadza się na odgórnie narzucone warunki, bez możliwości ich negocjowania,
 • niska suma ubezpieczenia – wypłacone odszkodowanie zwykle nie jest wysokie,
 • ograniczony czas trwania ochrony – ubezpieczony objęty jest ochroną wyłącznie wtedy, gdy pracuje w konkretnym zakładzie.
REKLAMA

Kto może wykupić ubezpieczenie grupowe?

Oferta ubezpieczycieli dotycząca polisy grupowej skierowana jest zwykle do pracodawców, którzy zatrudniają minimum 5-10 pracowników. Niemniej jednak można też znaleźć propozycje skierowane do dwuosobowych zakładów pracy. Istnieje także możliwość objęcia ochroną ubezpieczeniową osoby zatrudnione w ramach umów cywilnoprawnych lub współpracujące. Wiele zależy tutaj od polityki konkretnego zakładu pracy oraz ubezpieczyciela, który przygotowuje ofertę. Jeśli w zakładzie pracy nie funkcjonują benefity pozapłacowe (pracodawca nie ma obowiązku opłacania składki w ramach ubezpieczenia grupowego), warto sprawdzić, czy bank lub operator sieci komórkowej nie proponuje swoim klientom ubezpieczenia grupowego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA