REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Finanse osobiste - poradniki

Jak ubezpieczyć mieszkanie? O tym warto pamiętać, by nie zostać z wysokimi kosztami napraw

Naprawa szkód wyrządzonych w budynku mieszkalnym wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Dlatego też zawczasu warto pomyśleć o zakupie polisy ubezpieczeniowej, zapewniającej wypłatę odszkodowania w razie powstania szkody. Kto może ubezpieczyć mieszkanie i w jaki sposób to zrobić?

11.07.2023
11:38
Jak ubezpieczyć mieszkanie?
REKLAMA

Kto może wykupić polisę ubezpieczeniową?

REKLAMA

O ubezpieczeniu mieszkania powinien pomyśleć przede wszystkim jego właściciel, lecz nie tylko on jest uprawniony do wykupienia polisy. Może to również zrobić najemca bądź inna osoba, która nie jest w nim zameldowana. Należy jednak wskazać dane ubezpieczonego, gdyż to on, w razie powstania szkody, otrzyma odszkodowanie. Ubezpieczenie mieszkania jest, co do zasady, dobrowolne, jednak w przypadku, gdy na zakup nieruchomości zaciągnięto kredyt hipoteczny, należy dodatkowo wykupić polisę. Stanowi ona przede wszystkim zabezpieczenie spłaty zobowiązania, lecz coraz częściej zakres ubezpieczenia chroni także majątek klienta.

Jak wybrać odpowiednią polisę?

Oferty polis mieszkaniowych są niezwykle zróżnicowane, dlatego istnieje możliwość dopasowania ich do swoich potrzeb i budżetu. Warto jednak zwrócić uwagę na dwie główne płaszczyzny mieszkania wyróżniane przez ubezpieczycieli – pierwsza z nich to elementy stałe, takie jak podłogi, panele czy ściany, druga to ruchomości (meble, sprzęty AGD, rzeczy osobiste). W pierwszej kategorii znajdują się również mury nieruchomości. Najczęściej polisy skonstruowane są w taki sposób, że ochrona obejmuje przede wszystkim obiekty stałe. W przypadku powstania szkody odszkodowanie wypłacane jest, biorąc pod uwagę ich wartość. Dodatkowo można także ubezpieczyć ruchomości – takie rozwiązanie będzie bardzo korzystne w przypadku najmu mieszkania, gdyż jego właściciel najczęściej ubezpiecza wyłącznie mury. Decydując się na konkretną ofertę, należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Określają one między innymi wysokość składki czy zakres ochrony.

Jak ubezpieczyć mieszkanie krok po kroku?

Polisę ubezpieczeniową można wykupić przez internet bądź udając się osobiście do oddziału zakładu ubezpieczeń. Klient wypełnia formularz, w którym podaje podstawowe dane dotyczące między innymi:

  • rodzaju i lokalizacji ubezpieczanej nieruchomości,
  • wartości przedmiotu ubezpieczenia,
  • roku budowy,
  • metrażu,
  • stosowanych zabezpieczeń.

Do wniosku nie trzeba załączać żadnych dokumentów – składka ubezpieczeniowa wyliczana jest na podstawie informacji podanych przez klienta. Dodatkowo należy wpisać w formularzu dane osobowe oraz wskazać osobę, której w razie wystąpienia szkody zostanie wypłacone odszkodowanie. Jeśli polisę wykupuje właściciel mieszkania, pod którego zakup został zaciągnięty kredyt hipoteczny, będzie musiał przedstawić oświadczenie w przedmiocie cesji. Procedurę zakupu polisy wieńczy podpisanie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Od kiedy mieszkanie objęte jest ochroną?

REKLAMA

Wielu ubezpieczonych błędnie uważa, że mieszkanie objęte jest ochroną już od dnia podpisania umowy. Wszystko zależy bowiem od jej zapisów, a konkretnie od tego, czy ubezpieczyciel ustalił tak zwany okres karencji. Jest to czas, w którym jego odpowiedzialność zostaje wyłączona. Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe wymagania stawiane przez ubezpieczyciela. Nie zawsze będzie on zobowiązany do wypłaty odszkodowania – przykładowo, jeśli dojdzie do włamania, a właściciel mieszkania nie zadbał o montaż drzwi antywłamaniowych (o ile taki wymóg widnieje w OWU), to ubezpieczyciel nie poniesie odpowiedzialności.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA