REKLAMA

Tąpnęło na rynku pracy. IT chlubnym wyjątkiem

Rynek ofert pracy w listopadzie 2024 roku zanotował drugi z rzędu spadek, powracając do poziomu z początku roku. Redukcje ogłoszeń były powszechne we wszystkich regionach i grupach zawodowych, z wyjątkiem niewielkiego wzrostu w IT. Eksperci wskazują na zmiany strukturalne na rynku pracy oraz wyzwania, które mogą wpłynąć na strategie rekrutacyjne w nadchodzących miesiącach.

Tąpnęło na rynku pracy. IT chlubnym wyjątkiem
REKLAMA

Rynek pracy pod koniec roku złapał wyraźną zadyszkę. Listopad 2024 r. przyniósł wyraźne zmiany na gorsze. Barometr Ofert Pracy (BOP), który co miesiąc opracowują ekonomiści Katedry Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) spadł drugi miesiąc z rzędu. Wskaźnik, który obrazuje dynamikę liczby internetowych ogłoszeń o zatrudnieniu, zjechał z październikowego poziomu 256,3 do 251,3 punktu.

REKLAMA

Wartości te wskazują na powrót do poziomu notowanego na początku roku, co podkreśla znaczący wpływ spadków z ostatniego kwartału na dotychczasowy powolny wzrost liczby wakatów. Jak podkreślają autorzy raportu, „cały trud [wzrostów w bieżącym roku – przyp. red.] został zniwelowany w ostatnim kwartale, który rozpoczął się od spadków”.

Mniejsza liczba ofert pracy w regionach i w branżach

Spadki liczby ogłoszeń odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najbardziej dotknięte zostały regiony z wyższym poziomem bezrobocia.

Relatywnie największy spadek liczby ofert pracy w skali miesiąca notujemy w woj. podkarpackim, lubuskim oraz opolskim – wskazano w analizie WSIiZ i BIEC.

Mniejsze zmiany odnotowano w województwach łódzkim, dolnośląskim i lubelskim.

Spadki miały charakter powszechny w wielu grupach zawodowych. Największe dotknęły sektor usługowy, czego nie obserwowaliśmy od dłuższego czasu. Choć liczba ofert pracy w usługach utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, nadal jest niższa niż w 2022 r.

Mimo tej redukcji liczba ogłoszeń zatrudnienia w usługach utrzymuje się na dość wysokim poziomie, choć wciąż niższym niż w 2022 r. – zauważają autorzy raportu.

Również w grupach zawodów związanych z pracą fizyczną nastąpiły spadki, które obecnie są postrzegane jako chwilowa korekta po wcześniejszych rekordach.

We wrześniu br. liczba ogłoszonych ofert pracy w tej grupie zawodów była największa w historii Barometru, zatem ostatnie spadki na razie postrzegamy jako chwilową korektę – podkreślono w raporcie.

Spadek ofert pracy dla pracowników po kierunkach ścisłych

Największe spadki w grupie zawodów związanych z naukami ścisłymi i inżynierią odnotowano w zawodach związanych z badaniami i inżynierią, a także w BHP i ochronie środowiska. Co ciekawe, liczba ofert dla programistów wzrosła, choć liczba wakatów w tej kategorii wciąż pozostaje niska w porównaniu z ubiegłymi latami.

W administracji systemami IT ogólnie sytuacja jest lepsza. Choć wakatów również ubywa od dwóch lat, jest ich nadal więcej niż przed pandemią – wskazano w analizie WSIiZ i BIEC.

W innych kategoriach zawodów związanych z naukami ścisłymi, takich jak badania naukowe, redukcje były szczególnie dotkliwe.

Relatywnie największą redukcję wakatów notujemy w badaniach oraz inżynierii. W obydwu przypadkach spadki obserwowane w ostatnich dwóch miesiącach były szczególnie wyraźne – czytamy.

Więcej wiadomości na temat rynku pracy i ofert zatrudnienia

Oferty pracy. Tak wyglądała końcówka roku w 2023 r.

W listopadzie 2023 r. Barometr Ofert Pracy wynosił 261,7 punktu, co oznacza, że w ciągu roku zanotowano spadek o ponad 10 punktów. Tendencje spadkowe nasiliły się w ostatnich miesiącach 2024 r., zwłaszcza w sektorach sezonowych i usługowych.

W grudniu 2023 r. wskaźniki rynku pracy wykazywały poprawę, szczególnie w sektorach usługowych i technologicznych. Jednak druga połowa 2024 r. przyniosła zmiany strukturalne i pogorszenie sytuacji w kluczowych branżach. Wzrosty obserwowane w zawodach związanych z obsługą klienta, IT czy logistyką w poprzednich latach zostały wyhamowane przez globalne spowolnienie gospodarcze.

Eksperci prognozują, że sytuacja na rynku pracy w Polsce może się ustabilizować w pierwszej połowie 2025 r., szczególnie w kontekście sektora technologicznego i nauk ścisłych. Przyszłe wyniki Barometru Ofert Pracy dostarczą bardziej szczegółowych danych na temat dynamiki rynku.

REKLAMA

Rynek ofert pracy w listopadzie doświadczył wyraźnych zmian na gorsze, które wymagają uwagi zarówno ze strony pracodawców, jak i osób poszukujących zatrudnienia. Powszechność spadków oraz ich rozkład w różnych grupach zawodowych i regionach wskazują na potrzebę dostosowania strategii rekrutacyjnych do nowych realiów.

Barometr Ofert Pracy wskazuje, że listopad był miesiącem powszechnych spadków, co odbiło się zarówno na regionalnych, jak i zawodowych strukturach rynku pracy – podsumowują autorzy raportu z WSIiZ i BIEC.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA