Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił we wtorek najnowsze dane o popycie na pracę. W trzecim kwartale 2024 r. liczba wolnych miejsc pracy wyniosła 114,3 tys. Wzrosty na podobnym poziomie odnotowaliśmy zarówno w ujęciu kwartał do kwartału, jak i rok do roku. W kolejnych miesiącach możliwe, że będziemy mieć do czynienia z podobną sytuacją. A jeśli ruszą inwestycje wspierane ze środków unijnych, możemy zobaczyć dynamiczne odbicie podobne do tego z lat 2021-22.
Liczba wakatów na koniec trzeciego kwartału wyniosła 114,3 tys. i była wyższa niż w drugim kwartale o 3,1 proc. oraz o 2,8 proc. niż rok wcześniej.
W Polsce na koniec trzeciego kwartału 2024 r. było o 3,1 proc. więcej wolnych miejsc pracy niż na koniec drugiego kwartału 2024 r. Wskaźnik wolnych miejsc pracy zwiększył się w porównaniu z drugim kwartałem 2024 r. o 0,04 p. proc. (0,93 proc.) – podał Główny Urząd Statystyczny.
Porównując trzeci kwartał 2024 roku do analogicznego okresu 2023 roku, mieliśmy do czynienia na rynku pracy z umiarkowaną poprawą. Liczba wolnych miejsc pracy wzrosła o 2,8 proc., a wskaźnik wolnych miejsc pracy zwiększył się o 0,04 punktu procentowego. Największy wzrost popytu na pracę zaobserwowano w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (+0,49 p.p.), na drugim biegunie znalazła się sekcja Informacja i komunikacja (z tego wynika, że zapotrzebowanie na pracę w IT wciąż spada) ze spadkiem popytu (-0,40 p.p.).
Zobacz więcej wiadomości z rynku pracy
Zapotrzebowanie na pracę w ciągu ostatniego roku
Na koniec czwartego kwartału 2023 roku mieliśmy 97,1 tys. wolnych miejsc pracy, o 12,7 proc. mniej niż w trzecim kwartale 2023 r. Największy regres dotknął sektor informatyczny i komunikacyjny, w którym liczba ofert zmniejszyła się o 35 proc. Spadki dotyczyły także administracji (-33 proc.) i pozostałych usług (-28 proc.).
Pierwszy kwartał 2024 roku przyniósł zdecydowane odbicie. Liczba wolnych miejsc pracy wzrosła o 15,3 proc., osiągając poziom 112 tys. Głównym beneficjentem tego wzrostu było budownictwo. Wskaźnik wolnych miejsc pracy w tym sektorze wyniósł 2,13 proc. W drugim kwartale nastąpił lekki spadek liczby miejsc pracy do 110,8 tys.
Trzeci kwartał – jak pokazują opublikowane we wtorek dane – przyniósł kolejne odbicie i wzrost wolnych miejsc pracy do 114,3 tys.
Co z popytem na pracę w 2025 r.
Prognozy gospodarcze na 2025 rok przewidują, że będziemy mieli do czynienia z dalszym umiarkowanym wzrostem wakatów. Mówi się, że liczba ofert pracy może osiągnąć poziom 120-125 tys., ale zapotrzebowanie na pracowników nie będzie rosło równomiernie na całym rynku. Eksperci wskazują trzy kluczowe sektory, które mogą potrzebować zdecydowanie więcej rąk do pracy.
- Budownictwo: Wysokie zapotrzebowanie na pracowników w tym sektorze będzie wynikać z realizacji inwestycji publicznych i mieszkaniowych. Dynamiczny rozwój infrastruktury będzie wymagał dodatkowych zasobów kadrowych.
- IT i cyfryzacja: Po okresowym spadku w 2023 roku sektor technologii informacyjnych powinien odnotować wzrost, odpowiadając na potrzeby transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwach i administracji publicznej.
- Opieka zdrowotna: Starzejące się społeczeństwo i planowane inwestycje w system opieki zdrowotnej będą generować nowe miejsca pracy, szczególnie w obszarze usług medycznych i opiekuńczych.
Pomimo pozytywnych prognoz, rynek pracy w Polsce wciąż zmaga się z wyzwaniami. Największym problemem pozostaje niedobór wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w kluczowych sektorach.