Tanie loty już nie są trendy. Polacy już nie rzucają się na promocje w Ryanair i WizzAir
Wszystko wskazuje na to, że wśród Polaków opadł już nieco szał polowania na promocyjne bilety lotnicze czy wykupywanie ich z wyprzedzeniem za bezcen u lowcostów takich jak Ryanair czy Wizzair. Teraz o wyborze kierunku już nie decyduje koszt samego lotu, za to inne czynniki zaczęły odgrywać kluczową rolę.
Bilety były tak tanie, że aż żal było nie kupić - jeszcze do niedawna to właśnie cena biletów lotniczych decydowała o tym, gdzie udadzą się w podróż Polacy. Nic dziwnego, bo lot np. za 79 zł do Lizbony, Mediolanu, Dublina czy Oslo jawiły się niemal za bezcen i były pretekstem do udania się w tym kierunku. Jednak wraz z rosnącymi pensjami wzrosły również wymagania i tanie loty już przestały być najważniejszym kryterium.
Ceny biletów lotniczych już nie elektryzują Polaków
Nawet rosnąca inflacja nie była w stanie powstrzymać Polaków przed podróżowaniem. Badanie Stem Mark dla Kiwi.com, firmy travel-tech i wyszukiwarki tanich lotów, z 2022 r. wskazało, że mniej pieniędzy w portfelu wpłynęło jedynie na zmianę nawyków podróżniczych - zaczęliśmy wyszukiwać tańsze bilety lotnicze, wybierać tańsze kierunki i korzystać z travel hacków. Dwa lata od poprzedniego badania wyraźnie widać, że nastąpiła wyraźna zmiana trendów w podróżowaniu Polaków. Kluczowym kryterium przy wyborze kierunku nie jest już cena za lot - w najnowszym badaniu wskazało ją jedynie 29 proc. respondentów. Teraz stawiamy za to na koszt zakwaterowania oraz na jego jakość - na ten czynnik wskazało 43 proc. ankietowanych. Również ważniejsze dla nas zaczęło być bezpieczeństwo - 35 proc. wskazań zwłaszcza wśród rodziców podróżujących z dziećmi, a także lokalne atrakcje - 30 proc.
Wśród ankietowanych rośnie także odsetek osób, które coraz mocniej zaczynają doceniać miejsca mniej popularne turystycznie (17 proc.). Natomiast wciąż mamy co do nich obawy i wskazuje na to fakt, że tej opcji nie wybrał ani jeden rodzic samotnie wychowujący dzieci, który podróżuje ze swoimi pociechami.
Więcej o podróżach przeczytasz na Bizblog.pl:
I tak planując podróż, kurczowo trzymamy się portfela
To, że ceny biletów lotniczych przestały mieć priorytetowe znaczenie dla Polaków, nie oznacza, że zaczęliśmy szastać pieniędzmi na lewo i prawo. Wręcz przeciwnie.
Wysokie ceny mają bardzo duży wpływ na to, jak podróżujemy. Najnowsze badanie Kiwi.com wskazuje, że 39 proc. respondentów tegoroczne wyjazdy planowało ostrożniej, oszczędzając na ten cel i rezerwując je z wyprzedzeniem. Z kolei 17 proc. badanych szukało jedynie niedrogich opcji (i to zarówno jeśli chodzi o ceny lotu, jak i zakwaterowania). W ten sposób chciało zaoszczędzić więcej kobiet (21,5 proc.) niż mężczyzn (12 proc.). Z kolei 23 proc. badanych w cale nie zmieniło nawyków podróżniczych, chcąc w pełni cieszyć się wakacjami.
Top kierunki na wakacje
Najnowsza analiza Kiwi.com wskazuje również, dokąd w tym roku najczęściej latają Polacy. Wśród 20 najczęściej rezerwowanych kierunków pojawiły się również te mniej typowe.
W preferencjach polskich użytkowników widać także rosnący trend podróżowania o nazwie coolcationing, czyli wybieraniem nieco chłodniejszych kierunków, aby uniknąć letnich upałów, z Danią na czele. Jeśli chodzi o Niemcy i ich piąte miejsce na liście top 20, głównym powodem mogą być Mistrzostwa Europy w piłce nożnej - podaje Kiwi.com.
I dodaje, że o ile dotychczas (rezerwacje dokonane od 1 stycznia do 25 czerwca) większość lotów została zarezerwowana na czerwiec i początek lipca, to dane całoroczne za rok 2023 pokazują, że sierpień ogółem cieszy się większą popularnością wśród polskich podróżnych. Najwięcej osób w podróż wyruszy z lotniska Warszawa Okęcie, lotniska w Krakowie (Kraków-Balice), a na trzecim miejscu uplasował się port lotniczy w Gdańsku.
Oto najpopularniejsze destynacje wśród podróżnych z polski:
- Hiszpania
- Włochy
- UK
- Norwegia
- Niemcy
- Grecja
- Francja
- Holandia
- USA
- Dania
- Portugalia
- Chorwacja
- Turcja
- Szwecja
- Albania i Islandia
- Cypr
- Szwajcaria
- Malta
- Bułgaria
- Tajlandia