REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podróże /
 3. Poradniki
 4. Finanse osobiste - poradniki /

Jak znaleźć tanie loty, gdy ceny biletów rosną? Sprawdź travel hacki

Rosnące ceny biletów i zakwaterowania to nie jest to, o czym marzą Polacy planując urlop. Jednak większość nie zraża się tym i mimo utrudnień zamierza wybrać się przynajmniej w jedną podróż za granicę w tym roku. A do tego przydadzą się travel hacki, aby choć trochę obniżyć potencjalne koszty wyjazdu.

13.04.2023
12:20
Jak znaleźć tanie loty, gdy ceny biletów rosną? Sprawdź travel hacki
REKLAMA

Jakie nastroje panują wśród Polaków w sprawie tegorocznych podróży? Można by rzec, że są takie jak wszędzie, czyli fajnie jest coś planować, dopóki się nie sprawdzi, ile za to trzeba zapłacić. Dokładnie postanowiły to zbadać kiwi.com, firma traveltech i wyszukiwarka tanich lotów, we współpracy z agencją badawczą Stem/Mark.

REKLAMA

Wakacje tuż tuż, a ceny rosną

Coraz więcej Polaków zamiast wykupować wycieczki w biurach podróży, woli samodzielnie zaplanować swój urlop. Do szczęścia praktycznie wystarczy bilet na samolot oraz zabookowane miejsce zakwaterowania. Ich ceny mogłyby przyhamować zapędy Polaków, ale wszystko wygląda na to, że nawet to nie zrazi ich do podróżowania.

Co najbardziej niepokoi Polaków przed wyjazdem za granicę? Z badania kiwi.com wynika, że:

 • ponad 70 proc. obawia się rosnących cen zakwaterowania,
 • 57 proc. - wysokich wydatków w lokalnych restauracjach,
 • ok. 33 proc. - wyższych cen związanych ze zwiedzaniem atrakcji na miejscu.

A jednak Polacy mimo to i tak polecą na upragniony urlop. 53 proc. z nich ma zamiar udać się w przynajmniej w jedno miejsce za granicą, którego do tej pory nie mieli okazji zobaczyć. Z kolei 24,8 proc. wyruszy w podróż mniej utartymi szlakami, z dala od tłumów turystów. Najwięcej planów mają najmłodsi respondenci w wieku 18-25 lat. 29 proc. respondentów z pokolenia Z powiedziało, że nie zamierza rezygnować z tego, co kochają i planują odbyć co najmniej kilka podróży. Natomiast 15 proc. młodych osób deklaruje, że uda się w podróż po ulubionych festiwalach muzycznych.

Travel hacki receptą na drożyznę

Co robisz, by zapłacić mniej? Na to pytanie ponad 50 proc. Polaków odpowiedziało, że oszczędności rozpocznie już na etapie planowania lotu i ma zamiar wykazać się elastycznością w kontekście daty planowanych wakacji.

Często się zdarza, że różnica zaledwie kilku dni może okazać się zbawienna dla naszego portfela, a lot znacznie tańszy niż w pierwotnie wybranym terminie - wskazuje kiwi.com.

Jakie jeszcze travel hacki zamierzają stosować podróżni z Polski? 37 proc. badanych wybierze lot w mniej popularnych godzinach, a więc wcześnie rano lub w nocy, bo na ogół jest tańszy. Z kolei 40 proc. deklaruje, że weźmie na lotnisko i na pokład samolotu prowiant przygotowany w domu, aby nie nadwyrężać portfela. Największą grupą wiekową, która dzięki temu oszczędza, jest najmłodsze pokolenie Z (ponad 50 proc.).

Hacki na tanie bilety lotnicze

REKLAMA

Jak zaoszczędzić na lotach? Kiwi.com podaje kilka sprawdzonych trików:

 • podróżuj z pobliskich lotnisk lub na pobliskie lotniska zamiast wybierać największe w regionie. Pobliskie lub mniejsze lotniska mogą oferować lepsze ceny, czasem nawet dwukrotnie tańsze,
 • jeśli jesteś elastyczny, zamiast szukać konkretnych dat podróży, wybierz tydzień lub miesiąc/miesiące, w których chcesz podróżować, i dodaj, ile dni chcesz spędzić w miejscu docelowym. W ten sposób możesz uzyskać tańsze opcje podróży.
 • samodzielny transfer - ten trick pomaga dotrzeć do dowolnego miejsca docelowego, nawet jeśli linie lotnicze nie udostępniają go jako istniejącego w planie podróży. Tworzenie planu lotów różnymi liniami lotniczymi może zmniejszyć koszty.
 • ustaw alerty - te dotyczące cen lotów śledzą lot, który cię interesuje, i powiadamiają cię o zmianach kosztów podróży, dzięki czemu możesz dokonać rezerwacji, gdy zobaczysz cenę, która przypadnie ci do gustu
 • opcja deals - to podróżowanie z ograniczonym budżetem, ale w niewiadomym kierunku. Wystarczy wskazać swoje lotnisko macierzyste, by algorytmy wyszukały tanie bilety z tego miejsca do innych destynacji.
 • opcja nomad - czyli odwiedzenie kilku miast podczas jednej podróży. Wystarczy wprowadzić trzy lub więcej miejsc docelowych, długość pobytu i daty podróży, a zostanie odnaleziona najtańsza możliwa trasa.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA