REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Takiej monety jeszcze nie było. I nie chodzi wyłącznie o jej kształt

Szykuje się gratka dla kolekcjonerów. Już sam kształt monety sprawia, że jest ona niezwykła, bo w żaden sposób nie przypomina tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Ale jest też i drugie zaskoczenie - polski bank samodzielnie nie wybija nowych krążków.

11.08.2023
14:09
Takiej monety jeszcze nie było. I nie chodzi wyłącznie o jej kształt
REKLAMA

Gdy ktoś poprosi cię, byś opisał wygląd monety, na ogół odpowiedź brzmi: jest okrągła, wykonana ze złota, srebra lub z obu tych kruszców, ma rewers, czyli dane o nominale oraz awers - informacje dodatkowe, jak rok produkcji i kraj, w którym służy za środek płatności. I choć Narodowy Bank Polski już zdążył nas przyzwyczaić do unikalnych, kolekcjonerskich monet w kształcie kwadratu lub z dziurkami, albo z bursztynem zatopionym w monecie, które robi dla Kopernika za Słońce, albo do takich, w których użyto dodatkowych kolorów, jak czerwony, niebieski czy żółty, to najnowsza jest wprost zdumiewająca.

REKLAMA

Piękny efekt współpracy

Nowa moneta zostanie wyemitowana przez Narodowy Bank Polski wraz z Narodowym Bankiem Ukrainy.

Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy – 24 sierpnia Narodowy Bank Polski wyemituje wspólnie z Narodowym Bankiem Ukrainy srebrne monety kolekcjonerskie „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo” - poinformował NBP.

A właściwie są to dwie monety, które stanowią zestaw.

Ich projekt tworzy kompozycyjną całość, układając się w kształt serca - objaśnia NBP.

Monety zostały zaprojektowane przez ukraińskiego artystę Volodymyra Tarana. Wykonane są ze srebra próby Ag 999, a masa każdej będzie wynosić 31,1 g. Będą dostępne zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie.

Łączny nakład emisyjny zestawów wyniesie do 10 tys. sztuk, z czego połowa będzie produkowana i sprzedawana w Polsce, a połowa w Ukrainie.

Gdzie i kiedy pojawią się nowe monety?

Ustalona wspólnie z Narodowym Bankiem Ukrainy data emisji monet – 24 sierpnia – ma symboliczne znaczenie. W tym dniu Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości - wyjaśnia NBP.

Monety będą dostępne do sprzedaży w kasach Oddziałów Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner. Nakład przeznaczony do sprzedaży w Ukrainie będzie dystrybuowany poprzez oficjalne banki dystrybucyjne oraz poprzez sklep internetowy Narodowego Banku Ukrainy.

Wspólna emisja srebrnych monet o nominale – odpowiednio – 10 złotych i 10 hrywien to kolejny dowód owocnej współpracy pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim i Narodowym Bankiem Ukrainy.

REKLAMA

Tegoroczna emisja to druga wspólna inicjatywa NBU oraz NBP. W 2012 r. oba banki wyemitowały z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2010–12 srebrne monety kolekcjonerskie – podobnie jak obecnie – tworzące zestaw - przypomina polski bank.

Dochód ze sprzedaży najnowszych monet Narodowy Bank Polski planuje przekazać na rzecz Ukrainy w formie bezzwrotnego humanitarnego wsparcia finansowego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA