REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Polacy stworzyli przepiękną monetę. Prawdziwy bursztyn robi za słońce

Niezwykła moneta pojawi się dziś w obiegu. Ten kolekcjonerski krążek, ozdobiony bursztynem to ukłon Narodowego Banku Polskiego z okazji okrągłych 550 urodzin jednego z najwybitniejszych Polaków - Mikołaja Kopernika. To nie wszystko, bo kolekcjonerzy banknotów również znajdą coś dla siebie - nowy banknot z najbardziej zaawansowanym na świecie zabezpieczeniem.

09.02.2023
8:21
Polacy stworzyli przepiękną monetę. Prawdziwy bursztyn robi za słońce
REKLAMA

Trzeba przyznać, że najnowsze dzieło Mennicy Polskiej jest piękne i stworzone z niezwykłą starannością. Zwłaszcza okrągły bursztyn wklejony w srebro jako słońce niezwykle wzbogaca monetę.

REKLAMA

To nie przypadek, że NBP uhonorował Mikołaja Kopernika zarówno na monecie, jak i banknocie. A przypadająca w 2023 r. 550 rocznica urodzin to tylko pretekst, bo Kopernik był wszechstronnie uzdolniony, nie tylko miał dryg do astronomii, ale również m.in. do ekonomii.

Ten wielki Polak był wybitnym astronomem, twórcą teorii heliocentrycznej, lekarzem, ekonomistą – autorem jednej z wersji prawa rządzącego obiegiem pieniądza (gorszy pieniądz zawsze wypiera lepszy), wiernym poddanym polskich królów - obrońcą Olsztyna przed Krzyżakami - wyjaśnia NBP.

Co jeszcze przedstawia nowa moneta?

Moneta, projektu Urszuli Walerzak, została wykonana ze srebra. Ma średnicę 45 milimetrów, masę 62,2 grama, gładki brzeg oraz wysoki relief. I każda ozdobiona jest wspomnianym bursztynem.

Rewers monety przedstawia dobrze znany fragment pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie oraz stylizowany wizerunek promieni słonecznych. Z kolei na awersie poza stałymi elementami, takimi jak wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał oraz oznaczenie roku emisji, został umieszczony wizerunek Układu Słonecznego z dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”.

 class="wp-image-2037532"

Moneta ma nominał 50 zł, jednak by ją posiadać, trzeba zapłacić 950 zł. Została wyemitowana w nakładzie 7000 sztuk.

Bezpieczny jak nowy banknot

Z okazji 550 urodzin naszego astronoma został wydrukowany również banknot. I on również jest niezwykły, bo został wyprodukowany na podłożu polimerowym (to drugi polimerowy banknot kolekcjonerski NBP).

Co jeszcze ciekawego jest w tym banknocie? Otóż ma on najbardziej zaawansowane na świecie zabezpieczenie. To umieszczone w lewym dolnym rogu zabezpieczenie optyczne z efektem ruchu i głębi oraz obrazem 3D, przedstawiające układ heliocentryczny.

 class="wp-image-2037529"

Na banknocie o wymiarach 150 x 77 mm znajdują się elementy odnoszące się do życia i dzieła Mikołaja Kopernika. Na stronie przedniej widnieje wizerunek astronoma, tzw. portret toruński. Natomiast na stronie odwrotnej są przedstawione monety z czasów Kopernika, a w tle znajduje się wizerunek Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

Banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik” o nominale 20 zł został wyprodukowany w nakładzie do 100 000 sztuk. Będzie można go nabyć w cenie 160 zł.

 class="wp-image-2037526"

Kopernik nad swoim słynnym dziełem pracował 16 lat?

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 r. w rodzinie bogatego kupca Mikołaja Kopernika i Barbary z domu Watzenrode. Jego ojciec pochodził ze Śląska, a matka z patrycjuszowskiej rodziny toruńskiej. Przyszły astronom uczył się najpierw w Toruniu, potem zapewne w Chełmnie. W latach 1491–1503 studiował w Krakowie, Bolonii i Padwie. Studia zakończył uzyskaniem doktoratu z prawa kanonicznego w Ferrarze w 1503 r. W tym samym roku Kopernik powrócił do Polski i osiadł na Warmii, gdzie jego wuj i mecenas Łukasz Watzenrode był biskupem. Już wcześniej, w 1495 r. astronom został kanonikiem warmińskim. W latach 1503–1510 mieszkał przy wuju w Lidzbarku Warmińskim, a od 1510 r. w zasadzie stale przebywał we Fromborku, jedynie w latach 1519–1521 w Olsztynie.

 class="wp-image-2037535"
REKLAMA

Najważniejszym dziełem Kopernika jest praca „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”). Przypuszcza się, że Kopernik zaczął ją pisać w 1514 r., a skończył około 1530 r. Długo zwlekał z jej wydaniem – wyszła drukiem w 1543 r. dzięki staraniom niemieckiego uczonego Jerzego Joachima Retyka. Nie jest pewne, czy autor zobaczył swoje dzieło przed śmiercią w maju 1543 r.

Monetę kolekcjonerską i banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik” będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner. Banknot i monetę będzie można obejrzeć podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który odbędzie się w Toruniu w dniach 19-21 lutego 2023 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA