REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Nowa dycha w Polsce. Takiego kształtu jeszcze nie widzieliście

To już dwudziesta siódma okolicznościowa moneta, jaka w tym roku została wypuszczona przez NBP. Dla kolekcjonerów jest to nie lada gratka, bo srebrna 10-złotówka jest kwadratowa.

08.11.2022
16:15
Nowa dycha w Polsce. Takiego kształtu jeszcze nie widzieliście
REKLAMA

W Polsce pojawiła się nowa moneta. W całości wykonana jest ze srebra i ma dość nietypowy kształt, bo kwadratu. Jej nominał to 10 zł, jednak trzeba za nią zapłacić o wiele więcej.

REKLAMA

Emisja monet kolekcjonerskich i okolicznościowych stanowi okazję do upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją - wyjaśnia NBP.

Od wtorku można już nabyć nową monetę kolekcjonerską „90. rocznica powstania Znaku Rodła”. Srebrne 10 zł będzie można kupić w oddziałach Narodowego Banku Polskiego oraz w sklepie internetowym NBP. Cena nowej monety to 180 zł.

Moneta w kształcie kwadratu jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925, ma wymiary 28,20 x 28,20 milimetrów i masę 14,14 grama - informuje NBP.

Takich monet zostało wybitych 10 tysięcy sztuk.

Moneta kolekcjonerska „90. rocznica powstania Znaku Rodła” (fot.: NBP)

Nowa moneta, czyli gratka dla kolekcjonerów

Moneta upamiętnia powstanie Znaku Rodła, symbolu polskości zaprojektowanego na zlecenie Związku Polaków w Niemczech (ZPwN) - podaje NBP.

I przypomina, że pierwsza prezentacja znaku miała miejsce 3 grudnia 1932 r w Berlinie.

Symbol zaprojektowała studentka Akademii Sztuk Pięknych, znakomita graficzka Janina Kłopocka, uczennica Władysława Skoczylasa. Znak miał być bliski Polakom i tak prosty, by każde dziecko mogło go bez trudu narysować na piasku - dodaje NBP.

Co przedstawia Rodło? Ten graficzny symbol ZPwN przedstawia stylizowany bieg Wisły z zaznaczonym w jej górnym odcinku Krakowem, kolebką polskiej kultury. Biały znak jest umieszczony na prostokątnym czerwonym tle. Z kolei twórcą nazwy „Rodło”, stanowiącej połączenie dwóch słów: rodzina i godło, jest poeta Edmund Osmańczyk.

Historia powstania Rodła

Jak przypomina NBP, Związek Polaków w Niemczech (ZPwN) to organizacja, która powstała w Berlinie 27 sierpnia 1922 r. Jej twórcami byli przedstawiciele społeczności autochtonów polskich pozostałych na prastarych zachodnich ziemiach piastowskich, które znalazły się w granicach państwa niemieckiego decyzją traktatu wersalskiego z 1919 r., po odrodzeniu państwa Polskiego po 123 latach zaborów. Organizacja zobowiązała się do uzyskania dla ludności polskiej w Niemczech pełnych praw mniejszości narodowych oraz obrony jej interesów we wszystkich dziedzinach życia społecznego i kulturalnego.

Państwo niemieckie zakazało polskim organizacjom posługiwania się wizerunkiem Orła Białego oraz biało-czerwonym sztandarem, ponieważ były to już oficjalne symbole odrodzonej Polski. W odpowiedzi Rada Naczelna ZPwN postanowiła stworzyć własny znak tożsamości narodowej, który miał podkreślać odrębność narodową Polaków. Tak powstał Znak Rodła - podaje NBP.

Jak wygląda nowa moneta?

Na rewersie kwadratowej monety znajduje się Rodło, czyli znak przedstawiający bieg rzeki Wisły wraz z zaznaczonym Krakowem. Z kolei na awersie monety, poza obowiązkowymi elementami takimi jak nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji i wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, znajduje się „5 Prawd Polaków” ogłoszonych w marcu 1938 r. na berlińskim Kongresie Polaków w Niemczech zorganizowanym przez ZPwN, będących podstawą ideową działalności Związku.

Monety kolekcjonerskie NBP są pakowane w kapsuły i umieszczane w kolekcjonerskim etui, do którego jest dołączany certyfikat. 

Wszystkie monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa umieszczony na nich nominał. Niezależnie od wysokości nominału oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży monety kolekcjonerskie mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa rynek numizmatyczny.

Jakich monet możemy spodziewać się jeszcze w tym roku?

Od początku roku NBP wypuścił już w sumie 27 monet w ramach 20 tematów. Była m.in. moneta upamiętniająca Polską Reprezentację Olimpijską Pekin 2022, Ochronę Granicy Wschodniej, 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza czy 100-lecie Portu Gdynia.

Jeszcze w listopadzie NBP planuje wybić 5-złotową monetę Odkryj Polskę - Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu. Z kolei na grudzień zaplanowano dwie monety 5 oraz 500-złotową Skarby Stanisława Augusta - August II Mocny, a także 10-złotową monetę Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945).

REKLAMA

Jak tłumaczy NBP, monety kolekcjonerskie są wykonywane ze złota i srebra i często uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów, np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła, lub zastosowanie technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych w metodą tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA