REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Pieniądze

Monety z Wiedźminem idą jak świeże bułeczki. Chcesz taką kupić? Lepiej się pośpiesz

Mennica Gdańska zaprezentowała właśnie pierwszą edycję monet kolekcjonerskich ze scenami na bazie sagi o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego, a konkretnie z opowiadania „Ostatnie życzenie”. Nakład monet o nominale 5 dolarów obejmuje 2000 sztuk, a 50-dolarówek jest tylko 200.

08.11.2019
10:15
Monety z Wiedźminem idą jak świeże bułeczki. Chcesz taką kupić? Lepiej się pośpiesz
REKLAMA

Mennica Gdańska współpracowała przy tym z autorem, który dzielił się swoimi wskazówkami. Wizerunki nawiązują więc bardziej do wizji z książek, a nie gier.

REKLAMA

Dostępne monety to pięcio- (62,2 g, 45 mm) i pięćdziesięciodolarówka (1 kg, 100 mm). Pierwszą kupić można za 1399 zł (od lutego za 1600 zł), a drugą za 13999 zł (od lutego za 16 tys. zł).

Tańsza wybita została z 62,2 g srebra próby 999. Na rewersie znajduje się wizerunek Geralta z wyróżniającym się na jednolitym tle złotym mieczem. Towarzyszy mu Yennefer z wydrukowaną za pomocą drukarki 3D kolorową kulą. Scena przedstawia scenę ratowania Jaskra, owładniętego zaklęciem Dżina. Moneta charakteryzuje się wysokim reliefem – 3 mm.

Na awersie znajduje się widok głównej sali w zamku w Cintrze. Widać atrybuty Geralta, czyli miecze i symbol wilka. Wygrawerowany też został wizerunek królowej Elżbiety II, ponieważ współpracuje z terytorium stowarzyszonym Nowej Zelandii - wyspą Niue, której głową jest brytyjska monarchini. Samo to wiąże się to z obowiązkiem umieszczenia wizerunku królowej oraz oznaczeniami w języku angielskim. Mennica Gdańska nie posiada prawa do emitowania monet z nominałem złotego.

Moneta o nominale 50 dolarów została wykonana ze srebra najczystszej próby. Na rewersie można zobaczyć scenę, w której Jeż Erlenwaldu ogłasza wzburzonej królowej Cintry Calanthe o zamiarze poślubienia jej córki, Pavetty. Na tej monecie również znajduje się wyróżniający akcent – okno, wykonane z agatu, które widać po obu stronach. Na awersie widać scenę przybycia Geralta do zamku w Cintrze.

„Wiedźmin” cieszy się ogromną popularnością w kraju i za granicą, więc monety właściwie nie potrzebują reklamy. Będą jednak zaprezentowane na międzynarodowych targach numizmatycznych w Pekinie od 15 do 17 listopada. Niewykluczone też, że pojawią się na polskich festiwalach czy targach fantasy.

REKLAMA

Seria z „Wiedźminem” to nie jedyny ciekawy projekt Mennicy Gdańskiej. W ofercie znaleźć można monety z Asasynami, Leonidasem, Spartakusem czy te, nawiązujące do Wielkiego Wybuchu. Oprócz tego Mennica sprzedaje monety z bohaterami Marvela, postaciami z baśni Disneya, "Harry'ego Pottera", „Gwiezdnych Wojen", "Legionu Samobójców", "Simpsonów" i wiele innych. Jak przyznaje Marta Szeląg z Mennicy Gdańskiej, najnowszy projekt we współpracy z Andrzejem Sapkowskim przebił jednak popularnością wszystkie pozostałe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA