REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Szokujące prognozy na 2024 r. Stabilność za nami, czas na niepewność

Od czasu wielkiego kryzysu finansowego większość świata przebywała spokojną drogą z niską inflacją i niskimi stopami procentowymi. Jednak czas pandemii zakłócił stabilizację, a decydenci i inwestorzy postawili na powrót do starej normalności. Według prognoz Saxo Bank w 2024 r. gładka droga dobiegnie końca, wysyłając świat w niebezpieczną i niepewną przyszłość.

Szokujące prognozy na rok 2024 dotyczą tego, jak świat poradzi sobie z ostatecznym końcem starej normalności i jak nowe technologie rozwiązując stare problemy, jednocześnie tworzą nowe, być może bardziej niebezpieczne dylematy.

30.12.2023
20:07
Szokujące prognozy na 2024 r. Stabilność za nami, czas na niepewność
REKLAMA

Gwałtowny wzrost cen ropy, Saudyjczycy przejmują Ligę Mistrzów

REKLAMA

Saxo Bank podaje, że radykalna restrukturyzacja gospodarki Arabii Saudyjskiej, polegająca na uniezależnieniu się od dochodów z ropy naftowej i przekształceniu się w potęgę turystyczną, rekreacyjną i rozrywkową, zyskuje dodatkowy impuls dzięki gwałtownemu wzrostowi cen ropy naftowej, które osiągną poziom 150 dol. za baryłkę około połowy roku. Stanie się tak dzięki silniejszemu niż oczekiwano popytowi, gdyż zielona transformacja zacznie słabnąć.

W ostatnich latach saudyjski książę Mohammed bin Salman, znany entuzjasta piłki nożnej, nadzorował modernizację Saudi Pro League, koncentrując się na poprawie wyników na boisku poprzez pozyskiwanie światowej klasy graczy, aby stać się jedną z 10 najlepszych lig piłkarskich na świecie. Jednak wraz z rosnącymi przychodami z ropy naftowej, MBS dostrzega doskonałą okazję, aby pójść o krok dalej i, przy wsparciu FIFA, Królestwo rozpoczyna udaną próbę zakupu Ligi Mistrzów UEFA, jednego z najbardziej prestiżowych turniejów piłkarskich na świecie - twierdzi Saxo Bank.

Po przejęciu kontroli Saudyjczycy natychmiast przystąpią do przekształcenia ich w globalne rozgrywki klubowe, które FIFA, pomimo oferowania nagród pieniężnych w wysokości 150 mln dol., próbowała już ustanowić. Nie udało się ze względu na opór UEFA i Europejskiego Stowarzyszenia Klubów, obawiających się ryzyka przemęczenia zawodników. Jednak wraz z przejęciem przez Saudyjczyków, nowa oferta osiągnie poziom, kiedy duże kluby nie będą mogły odmówić, zwłaszcza po zaoferowaniu pieniędzy dla wszystkich 220 wiodących klubów pod parasolem Europejskiego Stowarzyszenia Klubów.

Saxo dodaje, że powstanie światowa Liga Mistrzów FIFA, a znaczna liczba meczów rozgrywana będzie w Rijadzie. Nowe rozgrywki składają się z 48 drużyn, przy czym kluby europejskie, podobnie jak w obecnym formacie Ligi Mistrzów UEFA, mają zagwarantowane 32 miejsca, Azja, Bliski Wschód, Afryka i obie Ameryki otrzymują po pięć miejsc w turnieju, a pozostałe trafiają do Oceanii.

Wpływ na rynek: Cena akcji Manchesteru United podwaja się, a cena ropy Brent wzrasta do 150 dol. za baryłkę.

Podsumowanie: Ośmielona rosnącymi cenami ropy naftowej Arabia Saudyjska zrobi furorę na arenie międzynarodowej, tworząc Ligę Mistrzów Świata po udanym zakupie marki Ligi Mistrzów UEFA.

Ludzie nie przestrzegają diety i przestają ćwiczyć, bo mają cudowny lek na otyłość

Bank zauważa, że cudowny lek na otyłość GLP-1 zaskoczył wszystkich na świecie, ale co najważniejsze, obietnica walki z otyłością spowodowała wzrost popytu, jakiego przemysł farmaceutyczny nigdy wcześniej nie widział. Oczekuje się, że rynek leków GLP-1 osiągnie wartość 71 mld dol. w 2032 r., a oczekiwania dotyczące szybkiego wzrostu i rentowności już sprawiły, że Novo Nordisk stał się najbardziej wartościową europejską spółką notowaną na giełdzie. Niedawno dwa badania wykazały, że lek GLP-1 zmniejsza również ryzyko chorób serca i ogranicza postęp zaburzeń czynności u osób z przewlekłą chorobą nerek.

Wraz ze wzrostem podaży leków na otyłość GLP-1, ich ceny spadną, a rządy zdecydują się uznać je za kluczowe dla poprawy zdrowia i powstrzymania epidemii otyłości. Uzasadnieniem jest to, że zwalczając epidemię otyłości, rządy mogą obniżyć koszty w innych obszarach systemu opieki zdrowotnej, ponieważ ogólny stan zdrowia ulegnie poprawie, a choroby drugiego stopnia związane z otyłością zostaną ograniczone, co zwiększy globalną produktywność. Te powszechne korzyści sugerują, że ujęcie ich w ubezpieczeniach może być prawdopodobne, co oznaczałoby znaczny wzrost popytu - wskazuje Saxo.

Saxo dopuszcza scenariusz, w w którym podaż leków na otyłość GLP-1 nie będzie w stanie zaspokoić powszechnego popytu, a pacjenci będą latami na zastrzyki. W międzyczasie przestaną ćwiczyć i przestrzegać zdrowej diety, napędzając poważny kryzys zdrowotny. Globalne wskaźniki otyłości wśród dorosłych wzrosną z obecnych 39 proc. do 45 proc. w 2024 r., przynosząc szereg innych skutków ubocznych, takich jak wzrost zachorowalności na cukrzycę, a nawet gwałtowny wzrost chorób serca, więcej urazów z powodu zmniejszonej siły mięśni i ogólne zmniejszenie wydajności układu odpornościowego. Zwiększona liczba chorób i dni chorobowych sprawi, że globalna produktywność spadnie.

Wpływ na rynek: Branża żywności przetworzonej odnotuje znaczny wzrost popytu, a ceny akcji McDonalds i Coca-Cola przewyższają wyniki rynków o 60 proc.

Podsumowanie: Leki na otyłość GLP-1 są postrzegane jako rozwiązanie światowej epidemii otyłości, ale łatwość zażywania pigułek sprawia, że ludzie przestają ćwiczyć i zwiększają spożycie fast foodów. Ponieważ podaż GLP-1 nie zaspokoi popytu w 2024 r., na świecie nastąpi wzrost wskaźników otyłości i związanych z nią problemów zdrowotnych, co doprowadzi do obniżenia globalnej produktywności.

Czy kapitalizm w USA się kończy?

Coraz bardziej niepewne środowisko geopolityczne może zmusić rząd USA do zwiększania wydatków na obronność, podczas gdy Rezerwa Federalna będzie zaostrzać politykę finansową w obliczu drugiej fali inflacji. Aby uniknąć niepokojów społecznych, Kongres będzie zmuszony do zwiększenia wydatków fiskalnych.

W obliczu szybkiego wzrostu deficytu budżetowego powyżej 10 proc. PKB, czyli poziomu, który przez ostatnie sto lat został przekroczony jedynie podczas II wojny światowej i pandemii koronawirusa, rząd pilnie zwiększy popyt na amerykańskie obligacje skarbowe. Uwaga skupi się na rynku akcji, gdzie Siedmiu Wspaniałych stanie się obecnie dwunastoma. Do klubu dołączą Eli Lilly, Novo Nordisk, Visa, JP Morgan Chase, LVMH, ASML i TSMC. Gdy Dwunastu Tytanów zwielokrotni swoje wyceny w ciągu kilku miesięcy, nierówności między inwestorami i nieinwestorami wzrosną.

Rząd USA rozumie, że stabilność polityczna zależy od jego zdolności do dalszego finansowania ogromnego deficytu poprzez większą emisję obligacji skarbowych, a tym samym niższe stopy procentowe. W związku z tym kluczowe stanie się zwiększenie krajowej atrakcyjności amerykańskich obligacji skarbowych w porównaniu z akcjami. Pod silną presją ze strony Białego Domu Kongres zwolni z podatku zyski kapitałowe i odsetki od amerykańskich obligacji skarbowych. Gdy dług publiczny znajdzie się w rękach inwestorów krajowych, koszt finansowania stanie się mniej zmienny - uważa Saxo Bank.

Ten dramatyczny ruch oznacza koniec kapitalizmu, ponieważ pieniądze przejdą od prywatnych korporacji do społeczeństwa, a posiadanie bardziej ryzykownych aktywów stanie się droższe. Wbrew intuicji Dwunastu Tytanów umocni dominację na rynku, ponieważ skorzysta z długoterminowych niższych kosztów finansowania, podczas gdy reszta rynku akcji się załamie. Pomimo niepowodzenia rządu w rozwiązaniu problemu nierówności, niższe koszty pożyczek wygaszą niepokoje społeczne. Nastąpi długi okres nacjonalizacji i interwencji rządu w krytycznych sektorach, które będą walczyć o przyciągnięcie kapitału.

Wpływ na rynek: Amerykańskie obligacje skarbowe zyskają na wartości we wszystkich okresach, a krzywa rentowności spłaszczy się, ponieważ inwestorzy mogą zablokować najwyższe zyski od dziesięcioleci bez obciążeń podatkowych. Rynek akcji spadnie, ale wybrana grupa spółek bogatych w gotówkę skorzysta z odwróconej krzywej dochodowości.

Podsumowanie: Rząd USA jest zmuszony do gwałtownego zwiększenia wydatków fiskalnych w związku z wyborami w 2024 r., aby utrzymać gospodarkę i uniknąć niepokojów społecznych. Ze względu na utrzymującą się presję inflacyjną i repatriację kapitału przez inwestorów zagranicznych, popyt na amerykańskie obligacje skarbowe pozostaje słaby, powodując wzrost ich rentowności. W desperackiej próbie normalizacji kosztów pożyczek rząd USA zwalnia dochody z obligacji skarbowych z podatku.

Sztuczna inteligencja realnym zagrożeniem bezpieczeństwa

Podczas gdy wszyscy, od McKinsey po sektor korporacyjny i czołowych ekonomistów, postrzegają generatywną sztuczną inteligencję jako świetne narzędzie zwiększające produktywność, które przyspieszy wzrost w nadchodzących dziesięcioleciach, inni widzą w niej potencjalną nową broń. W grze o wysoką stawkę grupa przestępcza wdroży najbardziej zwodniczą generatywną sztuczną inteligencję deepfake, jaką kiedykolwiek widział świat, wyłudzając od wysokiego rangą urzędnika państwowego z kraju rozwiniętego ściśle tajne informacje. Odważne posunięcie i sukces wywołają największy kryzys bezpieczeństwa narodowego od czasów II wojny światowej, zapoczątkowując nową erę daleko idących regulacji dotyczących sztucznej inteligencji.

W historycznym posunięciu, mającym na celu zaradzenie katastrofalnym skutkom ubocznym generatywnej sztucznej inteligencji, USA i UE zadeklarują, że wszystkie treści tworzone przez generatywną sztuczną inteligencję powinny być opatrzone etykietą Made by AI, a nieprzestrzeganie tego wymogu doprowadzi do surowej kary - komentuje Saxo.

W opinii analityków jeszcze większym ciosem dla generatywnej sztucznej inteligencji będzie, gdy rząd zmusi Open AI i Google do ograniczenia dostępu stron trzecich do ich podstawowych dużych modeli językowych ze względów bezpieczeństwa narodowego, co oznacza, że tylko podmioty zatwierdzone przez rząd będą korzystać z tych nowych generatywnych systemów sztucznej inteligencji. Nowe rozporządzenie zabije szum związany z generatywną sztuczną inteligencją, ponieważ inwestycje venture capital wyschną z powodu obaw, że generatywna sztuczna inteligencja będzie trudniejsza do komercjalizacji.

Saxo wyjaśnia, że incydent z generatywną sztuczną inteligencją typu deepfake przejdzie od kryzysu bezpieczeństwa narodowego do braku zaufania opinii publicznej do informacji dostępnych w internecie, ponieważ odsetek treści tworzonych przez sztuczną inteligencję wzrośnie do 90 proc. wszystkich treści. We wszystkich krajach rozwiniętych rządy wprowadzą surowe przepisy, zgodnie z którymi tylko organizacje informacyjne zatwierdzone przez rząd mogą rozpowszechniać wiadomości wśród opinii publicznej, co jest dużym ciosem dla platform mediów społecznościowych i organizacji informacyjnych. Regulacja poznaj swoich klientów, dobrze znana w sektorze bankowym i służąca uniknięciu prania pieniędzy, zostanie wymuszona na firmach technologicznych dostarczających generatywne aplikacje AI, aby uniknąć dostępu niektórych krajów i podmiotów do tej technologii.

Wpływ na rynek: Tradycyjne firmy medialne zatwierdzone przez rządy do rozpowszechniania wiadomości publicznych gwałtownie zyskają na wartości, a cena akcji The New York Times Company podwoi się. Akcje Adobe spadną po tym, jak rząd ukarze firmę, ponieważ katastrofalny deepfake został wykonany przy użyciu ich oprogramowania.

Podsumowanie: Generatywna sztuczna inteligencja, okrzyknięta dobrodziejstwem produktywności, staje się zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego po śmiałym ataku deepfake AI na wysokiego rangą urzędnika w kraju rozwiniętym. Rządy rozprawiają się ze sztuczną inteligencją za pomocą nowych przepisów, przełamując szum związany ze sztuczną inteligencją, podczas gdy VC uciekają z branży. Nieufność opinii publicznej do wiadomości generowanych przez sztuczną inteligencję rośnie, a rządy nakładają nowe regulacje, zezwalając tylko niewielkiej grupie podmiotów na rozpowszechnianie wiadomości publicznych.

Kolosalny wzrost zadłużenia USA

Saxo uważa, że tak zwany Klub Rzymski zostanie utworzony w celu zmniejszenia deficytu na rachunku obrotów bieżących grupy krajów o wysokim deficycie. Teoretycznie, otwarta i wolna gospodarka będzie zarządzana i regulowana poprzez dostosowania walutowe, w których kraje deficytowe zdewaluują swoje waluty, aby przywrócić konkurencyjność. W rzeczywistości wiele, jeśli nie prawie wszystkie, kraje będą kontrolować swoje waluty, tym samym tworząc albo stałe deficyty, albo nadwyżki. Powstanie po prostu częściowo ustalony globalny system walutowy, co utrudni całą koncepcję wolnego handlu i nie będzie możliwości, aby WTO znalazło złoty środek prowadzący do zmniejszenia ciężaru stale rosnących deficytów w niektórych krajach. Doprowadzi to do powstania Klubu Rzymskiego, czyli współpracy mającej na celu naprawienie stale rosnących rozbieżności w globalnym handlu i systemie finansowym.

W 2024 r., w obliczu silnej globalnej recesji i ograniczonych narzędzi do obniżania stóp procentowych z powodu utrzymującej się wysokiej inflacji, największe kraje deficytowe na świecie spotkają się w Rzymie, aby ustalić lepsze warunki strukturalnego ograniczenia swojej zdolności do dalszego zwiększania nadwyżek. Argumentuje się, że zresetowanie deficytów poprzez stopniową rewaluację krajów z nadwyżką umożliwiłoby globalny reset, tworząc bardziej równy i stabilny model gospodarczy. Sześć krajów założycielskich Klubu Rzymskiego to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Indie, Brazylia, Kanada i Francja. Dostosowanie rozbieżności na rachunku obrotów bieżących między kluczowymi krajami będzie bolesne dla krajów o najwyższej nadwyżce, którymi są Chiny, Niemcy, Norwegia, Japonia, Holandia i Singapur.

Fakt, że dług USA wymknął się spod kontroli w 2022 r., będzie tu kluczowym katalizatorem. Kiedy Klub Paryski, oficjalny klub pożyczkodawców, został utworzony w 1956 r., całkowite zadłużenie Stanów Zjednoczonych wynosiło 273 mld dol., ale przejdźmy do chwili obecnej, a saldo zadłużenia wynosi 33 bln dol., co stanowi ogromny wzrost o 14 000 proc.

Wpływ na rynek: Fakt, że światowa waluta rezerwowa wymknie się spod kontroli, zmniejszy wiarę w system pieniądza fiducjarnego, zapewniając duże zyski dla złota, srebra i kryptowalut.

Podsumowanie: Utrzymująca i pogłębiająca się rozbieżność w rachunkach bieżących między grupą krajów z nadwyżką i deficytem jest wynikiem zarządzania walutami i na dłuższą metę nie jest możliwa do utrzymania. Ponieważ sytuacja zadłużenia Stanów Zjednoczonych stała się niekontrolowana, grupa sześciu krajów z deficytem tworzy Klub Rzymski, aby współpracować w celu ich zmniejszenia poprzez wspólne negocjowanie nowych warunków handlu światowego z krajami z nadwyżką. Uważamy, że złoto, srebro i kryptowaluty poradzą sobie bardzo dobrze w nieprzewidywalnym środowisku dla światowej rezerwy waluty i niezrównoważonych rachunków bieżących krajów z deficytem.

Więcej na temat kryptowalut można przeczytać poniżej:

Czarny koń w drodze do fotela prezydenta w wyborach w USA w 2024 r.

Gdy rok 2023 przechodzi w 2024, w Ameryce zaczyna panować recesja, niosąc ze sobą większy potencjał do zmiany postaw politycznych. Po czterech latach Trumpa, a następnie czterech latach Bidena, entuzjazm wyborców dla geriatrycznych kandydatów osłabnie. Poparcie dla Bidena nadal będzie spadać, ponieważ gospodarka i rynek pracy wpadną w spiralę spadków, nawet przy inflacji utrzymującej się na wysokim poziomie. Opinia publiczna połączy złe zarządzanie przez Bidena sytuacją geopolityczną na Ukrainie i Bliskim Wschodzie z rosnącymi cenami ropy, podstawowych towarów i czynszów. W międzyczasie narcystyczna postawa i niekonsekwentne zachowanie Trumpa doprowadzą do tego, że straci zwolenników.

Obserwatorzy zauważą niezwykłe podobieństwa kampanii Roberta F. Kennedy'ego Jr z wysiłkami podjętymi przez jego wuja na rzecz pokoju w wyborach w 1968 r.

Przed recesją w 2024 r. RFK Jr nie będzie się nawet czarnym koniem, aby wygrać wybory w 2024 r., a sondaże będą wskazywały, że popiera go około 15 proc. wyborców. Ale gdy wiosną i latem Stany Zjednoczone przejdą recesję, jego poparcie w sondażach wzrośnie. Niezadowolenie z urzędujących Demokratów osiągnie punkt wrzenia. W międzyczasie populistyczne i izolacjonistyczne przesłanie Kennedy'ego przemówi do mniej zamożnych wyborców Trumpa, a obie strony dołączą do ruchu RFK Jr, ponieważ jego trzecia droga zburzy stary podział bycia albo żarliwie za albo przeciw jednej z tradycyjnych dwóch partii.

W dniu wyborów 5 listopada Kennedy wygra wybory prezydenckie w USA z 38 proc. głosów powszechnych, a Biden i Trump dzielą resztę niemal równo. Zwycięstwo w Kolegium Elektorów jest zaskakująco dominujące, ponieważ Kennedy ma najlepsze sondaże w większości terenów głosujących wcześniej na Trumpa. Rozpoczyna się nowa era w amerykańskiej polityce, ponieważ działania Kongresu zostają wstrząśnięte do głębi, eliminując poprzednie dysfunkcje, podczas gdy Kennedy jest w stanie budować dwupartyjne koalicje - wyjaśnia Saxo Bank.

Wpływ na rynek: Pro pokojowe przesłanie Kennedy'ego i obietnica położenia kresu nadużyciom w amerykańskim systemie opieki zdrowotnej i rozbicia nadmiernej ilości władzy znajdującej się w rękach korporacji powodują, że akcje firm zajmujące się obronnością, lekami i opieką zdrowotną spadają, a internet i monopole informatyczne działają nerwowo w obawie, że nastąpi szersza wojna z firmami monopolistycznymi.

Podsumowanie: W 2024 r., po raz pierwszy w historii USA, wybory prezydenckie wygrywa kandydat z ramienia partii trzeciej, Robert F. Kennedy Jr. Jego populistyczna platforma przeciwko podżegającym do wojen Demokratom i korporacyjnym elitom rezonuje zarówno z niezadowolonymi tradycyjnymi Demokratami, jak i zwolennikami Trumpa. Nowa era polityczna w USA rozpoczyna się wraz z dramatycznym odejściem od plutokracji, gdy wyborcy domagają się zakończenia drastycznych nierówności i niesprawiedliwości oraz zakończenia wiecznych wojen.

Wzrost PKB w Japonii wymusza na tamtejszym banku konkretne kroki

Jak wynika z analizy Saxo, era deflacji w Japonii dobiega końca, przywracając wzrost płac. Wiosenne negocjacje płacowe w 2023 r. zaowocowały wzrostem wynagrodzeń o 3,6 proc., a w 2024 r. może nastąpić wzrost o ponad 4 proc. Impuls fiskalny wynikający z proponowanych obniżek stawek podatku konsumpcyjnego skłoni japońskich konsumentów do odejścia od nastawienia na oszczędzanie. Ponieważ obecna kadencja kończy się we wrześniu 2024 r., premier Kishida i jego administracja wprowadzają szereg populistycznych uchwał, które jeszcze bardziej wzmocnią popyt krajowy.

Wraz z utrzymującym się wzrostem popytu, firmy ogłaszają wzrost nakładów inwestycyjnych. Obfite rezerwy gotówkowe japońskich firm sugerują silny apetyt na te nakłady, co znalazło również odzwierciedlenie we wrześniowym badaniu Tankan przeprowadzonym przez BoJ, w którym odnotowano oczekiwany wzrost nakładów inwestycyjnych o 13,3 proc. w roku obrotowym 2023 z 7,4 proc. wzrostu w roku poprzednim. Zmienia się również dynamika zatrudnienia, a podaż pracy maleje ze względu na starzenie się społeczeństwa, podczas gdy popyt na opiekę zdrowotną i opiekę społeczną nadal rośnie, a także ze względu na rosnący popyt krajowy. To z kolei przekłada się na presję płacową, tworząc pozytywny cykl.

Japonia przyspieszy swój program transformacji gospodarczej, przyjmując ramy dyfuzji technologii, które pomogą zwiększyć produktywność pomimo niedoborów siły roboczej. Globalne łańcuchy dostaw pozostają płynne, co jest korzystne dla Japonii ze względu na rosnący trend friend-shoringu, skutkujący większymi inwestycjami. Kolejne firmy technologiczne zapowiedzą inwestycje w Japonii w 2024 r. dzięki wsparciu rządowemu. Oszczędności na kosztach technologii pozwolą japońskiemu rządowi uporać się z zadłużeniem i kontynuować luzowanie fiskalne, aby zapewnić trwały impuls dla wzrostu, inflacji i płac.

Przy wprowadzonej polityce kontroli krzywej dochodowości japońska gospodarka będzie nadmiernie stymulowana, ponieważ realne stopy procentowe spadną, a nominalne rentowności będą ograniczone przy rosnących oczekiwaniach inflacyjnych. BoJ będzie zatem zmuszony zakończyć swoją politykę kontroli krzywej dochodowej w 2024 r. Spowoduje to spadki na globalnych rynkach obligacji, ponieważ japońscy inwestorzy przeniosą pieniądze z powrotem do siebie - uważa bank.

Wpływ na rynek: Jen umocni się, ponieważ japońscy inwestorzy przesuną pieniądze do krajowych aktywów, spychając USD/JPY poniżej 130, EUR/JPY poniżej 140 i AUD/JPY poniżej 88.

Podsumowanie: Japonia była potęgą gospodarczą przez wiele lat, zanim bańka pękła w 1991 r. i rozpoczął się długi okres stagnacji. Zyski przedsiębiorstw i płace były obniżone, a starzejące się społeczeństwo oznaczało niedobory siły roboczej i spadek konsumpcji. Jednak wraz z końcem deflacji, wzrostem płac i prywatnych nakładów inwestycyjnych, wzrostem produktywności i szybkim wzrostem gospodarczym pojawia się nowe dno.

Nowy podatek majątkowy dla multimilionerów

Saxo uważa, że to wielka ironia losu, że UE, która jest największym na świecie systemem opieki społecznej, stworzyła 499 miliarderów, którzy płacą najniższą kwotę podatku od osób fizycznych w porównaniu ze swoimi odpowiednikami z Ameryki Północnej i Azji Wschodniej (Global TaxEvasion Report 2024). Miliarderów we Francji obowiązuje stawka dochodu przed opodatkowaniem na równi z miliarderami z USA, mimo że cała populacja płaci średnio 46-50 proc. podatku, naruszając podstawową zasadę wzajemności. W Holandii jeszcze lepiej jest być miliarderem, ponieważ średnia stawka podatkowa jest niższa od tej, którą płacą miliarderzy w USA.

Ponieważ niepokoje społeczne w Europie są stale na krawędzi erupcji, a koszty związane z zieloną transformacją, wojną na Ukrainie i ogólną inflacją rosną, Komisja Europejska zobowiązuje się do lipcowej europejskiej inicjatywy obywatelskiej 2023 (ECI) zatytułowanej: Opodatkowanie wielkiego bogactwa w celu sfinansowania transformacji ekologicznej i społecznej. Komisja Europejska wdraża prawo, które co roku opodatkowuje 2 proc. majątku miliarderów w UE, uznając rzeczywistość przedstawioną w książce Thomasa Piketty'ego Kapitał w XXI w., zgodnie z którą poziom bogactwa rośnie szybciej niż dochód - komentuje bank.

I tłumaczy, że podatek majątkowy w wysokości 2 proc. od miliarderów w UE przyniesie dodatkowe dochody podatkowe w wysokości 42 mld euro, które będą przeznaczane na finansowanie projektów łagodzących zmiany klimatu, opiekę zdrowotną, edukację i infrastrukturę publiczną. W 2021 r. łączne aktywa finansowe gospodarstw domowych w UE w funduszach kapitałowych i inwestycyjnych wyniosły około 10 bln euro, więc szerszy, dwuprocentowy podatek majątkowy dla multimilionerów mógłby zwiększyć dochody podatkowe do około 100-150 mld euro.

Nowoczesna wersja Robin Hooda w UE wstrząsa europejskim przemysłem dóbr luksusowych. Ostatnie badania wykazały silną korelację między dążeniem do posiadania luksusowych przedmiotów a poziomem dochodów i nierówności majątkowych. Nowy podatek majątkowy Komisji Europejskiej natychmiast obniży oczekiwania rynku dotyczące popytu na towary luksusowe w przyszłości, a inwestorzy porzucą europejskie akcje luksusowe. 

REKLAMA

Wpływ na rynek: Akcje LVMH spadną o 40 proc. w związku z nowym podatkiem od majątku wprowadzonym przez Komisję Europejską, a inne części segmentu luksusowego, w tym Porsche i Ferrari, mocno stracą na wartości.

Podsumowanie: Ponieważ UE potrzebuje więcej funduszy na różne cele polityczne, w tym łagodzenie skutków zmian klimatu, opiekę zdrowotną i edukację, a ludność zdaje sobie sprawę, jak niewielkie podatki płacą miliarderzy, Komisja Europejska wdroży prawo, które co roku opodatkowuje 2 proc. majątku. Ustawa wywoła wstrząs w europejskim przemyśle dóbr luksusowych, a luksusowy gigant LVMH spadnie o 40 proc.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA