REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ban na Binance coraz bliżej. Największa giełda kryptowalut ma poważne kłopoty prawne w Stanach

Prowadzenie działalności na amerykańskim rynku bez wymaganego zezwolenia, a do tego łamanie różnych przepisów prawa, w tym tych o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy. Takie poważne zarzuty największej giełdzie kryptowalut postawił amerykański rynek instrumentów pochodnych. Cała sprawa może zakończyć się zbanowaniem Binance w USA. Fot. Flickr/Web Summit (CC BY 2.0)

28.03.2023
12:10
Ban na Binance coraz bliżej. Największa giełda kryptowalut ma poważne kłopoty prawne w Stanach
REKLAMA

Commodity Futures Trading Commission (CFTC) to niezależna agencja federalna, której zadaniem jest nadzór nad rynkiem instrumentów pochodnych. Instytucja ta właśnie wytoczyła potężne działa przeciw Binance, pochodzącej z Chin największej giełdzie kryptowalut na świecie. CFTC złożyła sądowy pozew, w którym zarzuca spółce i jej szefom łamanie amerykańskiego prawa.

REKLAMA

Binance odpowiedział oświadczeniem, w którym przekonuje, że przestrzega wszystkich przepisów i dokłada starań, by z platformy nie korzystali obywatele lub mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Firma wyraziła też rozczarowanie działaniem CFTC, przekonując, że przez ostatnie dwa lata owocnie współpracowała z agencją.

Sieć fasadowych firm

Według amerykańskiego regulatora Changpeng Zhao, założyciel i szef Binance, opracował strategię zakładającą łamanie przez spółkę ustawy o handlu kontraktami terminowymi (Commodity Exchange Act) oraz przepisów CFTC. Firma ma być zarządzana za pośrednictwem skomplikowanej sieci firm w celu omijania przepisów obowiązujących w jurysdykcjach, w których firma prowadzi działalność.

W największym skrócie chodzi o to, że choć formalnie Binance nie jest obecny w USA, w rzeczywistości prowadzi tam działalność.

Dowody wskazują, że Zhao był świadomy, że działalność Binance w Stanach Zjednoczonych podlegała wymogom rejestracyjnym i regulacyjnym zgodnie z prawem USA i że celowo zlekceważył te wymagania – napisał CFTC w komunikacie.

Użyj VPN i omiń przepisy

Wraz z Changpengiem Zhao oskarżony jest Samuel Lim, były Chief Compliance Officer, czyli dyrektor odpowiedzialny za funkcjonowanie firmy w zgodzie z obowiązującym prawem. CFTC uważa, że strategia compliance firmy była nieskuteczna w kwestii zapewnienia zgodności działalności firmy z amerykańskim prawem, za to była dość skuteczna w pomaganiu klientom w obchodzeniu kontroli dostępu do usług Binance.

REKLAMA

Według CFTC Binance działał w Stanach Zjednoczonych już od 2019 roku, ale nigdy nie zarejestrował swojej działalności finansowej. Mało tego, firma nie wymagała od swoich klientów weryfikacji swojej tożsamości przed rozpoczęciem handlu na platformie. W 2021 roku Binance ogłosił, że wprowadza zaostrzone przepisy wewnętrzne, ale według CFTC doradzał swoim klientom, jak obchodzić przepisy za pomocą VPN i fasadowych spółek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA