Z badań przeprowadzonych przez Revolut wynika, że polskie podejście do świątecznych przygotowań i wydatków jest pełne sprzeczności. Czas tradycji i prezentów pokazuje, jak bardzo różnorodne są nasze oczekiwania oraz sposoby ich realizacji. (Fot. SeventyFour/Shutterstock)
Pod choinką Polacy najchętniej widzieliby prezenty praktyczne, takie jak ubrania, elektronika czy akcesoria. Taką odpowiedź wskazało aż 39,2 proc. respondentów – to więcej niż średnia europejska, wynosząca 27 proc. W tej kategorii wyprzedzili nas jedynie Hiszpanie (40,3 proc.) i Rumuni (41 proc.).
Jednak Polacy potrafią też marzyć z rozmachem – co piąty ankietowany chciałby otrzymać coś luksusowego, czego na co dzień sobie nie kupi. To najwyższy wynik w Europie, gdzie średnia wynosi zaledwie 10 proc. Gotówka jako prezent również cieszy się uznaniem – 18,8 proc. Polaków woli samodzielnie zdecydować, na co przeznaczyć świąteczne fundusze.
Czytaj więcej o Revolucie:
Święta w stylu Polaka – podróże, spa i koncerty
Gdy prezent ma być nietypowy, Polacy wybierają podróże. Aż 55,1 proc. respondentów uznało wycieczki (krajowe lub zagraniczne) za wymarzony podarunek – wynik nieznacznie powyżej europejskiej średniej (51,9 proc.). Popularne są również bilety na koncerty (29,8 proc.) i zabiegi spa (22,4 proc.).
Budżet świąteczny: kontrola czy chaos?
Wydatki na święta to temat, który budzi wiele emocji. Zaledwie 41,8 proc. Polaków deklaruje, że udaje im się trzymać zaplanowanego budżetu – to wynik wyższy niż europejska średnia (37,1 proc.), ale daleki od ideału. Co trzeci ankietowany w Polsce przyznaje, że ma problem z kontrolą wydatków i często przekracza swoje limity (27,2 proc.). To jeden z najwyższych wyników w Europie, porównywalny jedynie z Czechami (27,5 proc.).
Interesujące jest podejście 18,9 proc. Polaków, którzy w ogóle nie ustalają budżetu, ale starają się „nie przesadzić” z wydatkami. Z drugiej strony, dla 1,9 proc. respondentów prezenty dla bliskich nie mają limitu – w tej grupie wyprzedzają nas Chorwaci (6,7 proc.) i Czesi (8 proc.)
Skąd bierzemy pieniądze na święta?
Większość Polaków finansuje świąteczne zakupy z bieżących środków – taką odpowiedź wskazało 52 proc. ankietowanych. To wynik zbliżony do średniej europejskiej (48,6 proc.). Co trzeci Polak odkłada na ten cel oszczędności, a jedynie 2,2 proc. decyduje się na kredyt lub inne formy finansowania.
Dla porównania, w krajach takich jak Litwa aż 70,1 proc. mieszkańców polega na bieżących środkach, a Rumuni i Irlandczycy najchętniej oszczędzają na ten cel (po 52,7 proc.).
Polacy mają unikalne podejście do świąt – łączą pragmatyzm z odrobiną ekstrawagancji. W odróżnieniu od Holendrów, którzy często nie chcą żadnych prezentów (11,8 proc.), Polacy doceniają tradycyjne podarunki. Z kolei w kwestii budżetu bliżej nam do Czechów, z którymi dzielimy skłonność do przekraczania limitów.