Podczas gdy Europa zaciska pasa, Polacy planują zwiększać wydatki w okresie świątecznym. Co więcej, jesteśmy rekordzistami w korzystaniu z kredytów na zakupowe okazje. Najnowszy raport Revoluta rzuca światło na to, jak podchodzimy do finansów i kredytu.
Revolut przeprowadził w październiku zakrojone na szeroką skalę badanie, pytając 21 tysięcy Europejczyków (w tym tysiąc Polaków) o ich finansowe plany na koniec roku. Wyniki? Zaskakujące. Aż 7,8 proc. badanych Polaków deklaruje zwiększenie wydatków w okresie świątecznym - to najwyższy wynik w całej Europie, gdzie średnia wynosi zaledwie proc.
Skąd na to weźmiemy pieniądze? Okazuje się, że często z kredytu.
8,1% respondentów z Polski jest gotowych finansować zakupowe okazje pożyczonymi pieniędzmi.
To jeden z najwyższych wyników w Europie, dorównujący tylko Bułgarii i Rumunii.
Wkrótce rozpoczniemy również sezon promocji: Dzień Singla to 11 listopada, Czarny Piątek to 29 listopada, a Cyber Poniedziałek to 2 grudnia. Co ciekawe, dla wielu Polaków to okazja do oszczędzania. Aż 77 proc. badanych w Polsce (przy 72 proc. w Europie) postrzega wyprzedaże jako sposób na zrobienie tańszych zakupów.
Problem w tym, że nie zawsze potrafimy racjonalnie podejść do okazji. Co piąty Polak deklaruje, że użyje karty kredytowej podczas Black Friday, a 12 proc. sięgnie w tym czasie po kredyt gotówkowy. To znacznie więcej niż europejska średnia, szczególnie w przypadku kredytów gotówkowych, gdzie średnia dla kontynentu wynosi zaledwie 8 proc.
Polacy oszczędzają na wesele lub dom
Polacy lubią ambitne cele. Dla 22 proc. badanych główną motywacją do odkładania pieniędzy są duże życiowe wydatki, jak wesele czy dom - znów jest to najwyższy wynik w Europie. Co więcej, 18% traktuje te cele priorytetowo, również przodując w europejskich statystykach.
Jest jednak pewien haczyk. Jesteśmy też europejskimi rekordzistami, jeśli chodzi o... brak dyscypliny finansowej. 11 proc. badanych Polaków przyznaje, że właśnie to jest ich główną przeszkodą w oszczędzaniu - najwięcej w całej Europie. Do tego 27 proc. przekracza ustalony budżet na prezenty świąteczne po prostu dlatego, że nie kontroluje wydatków (tyle samo co Czesi, ale więcej niż reszta kontynentu).
Czytaj więcej o pieniądzach: