800+. Wniosek na nowy okres można składać już od północy
W nocy z piątku na sobotę ZUS zacznie przyjmować wnioski o świadczenia z programu 800+ na kolejny rok. Nabór może ruszyć w weekend, bo wnioski i tak są przyjmowane elektronicznie, więc godziny pracy oddziałów ZUS-u nie mają żadnego znaczenia. Do wyboru jest kilka metod, najlepsza to aplikacja mobilna mZUS, która wymaga tylko kilku stuknięć w ekran smartfona. Czasu na złożenie nowego wniosku jest bardzo dużo, ale na niektórych może to zadziałać usypiająco i będą mieli problem z otrzymaniem przelewu od ZUS-u w czerwcu.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że rodzice i opiekunowie od 1 lutego mogą składać wnioski o świadczenie 800+ na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. ZUS przypomina, że formularze są przyjmowane wyłącznie elektronicznie, a wypłata świadczenia odbywa się bezgotówkowo, czyli na rachunek bankowy.
Wniosek o świadczenie 800+
Wnioski są tylko w formie elektronicznej. Można je wysłać o dowolnej porze dnia i nocy, a także spoza miejsca zamieszkania, również podczas wyjazdu z dziećmi na ferie – podkreśla ZUS.
Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przyznawane jest na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 2024 roku funkcjonuje program 800+, który zastąpił słynny 500+, ale wciąż co roku trzeba składać nowy wniosek, by utrzymać ciągłość wypłat tych świadczeń.
Mamy trzy miesiące na złożenie wniosku, jednak warto pamiętać, że jeśli przegapimy termin, to w czerwcu możemy nie otrzymać przelewu z ZUS-u. Aby utrzymać ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać je w czerwcu, wniosek należy złożyć do 30 kwietnia.
Jeśli nie zdążymy do tego terminu, wciąż nie będzie to katastrofa, ponieważ złożenie wniosku do końca czerwca zapewni wypłatę świadczenia, ale z opóźnieniem. Natomiast, jeśli wniosek zostanie złożony po 30 czerwca, świadczenie będzie przysługiwało dopiero od miesiąca złożenia wniosku. W praktyce, jeśli wniosek złożymy 1 lipca, świadczenie za czerwiec zostanie utracone.
Wnioski o 800+ można składać tylko drogą elektroniczną, ale istnieje kilka opcji. Można to zrobić za pomocą serwisu PUE ZUS, platformy Emp@tia, bankowości internetowej lub aplikacji mZUS. Zalecamy korzystanie z aplikacji mZUS, ponieważ jest to najwygodniejsza opcja. Aplikacja oferuje funkcje, które ułatwiają wypełnienie wniosku o 800+. Jeśli ktoś wcześniej składał wniosek, a ZUS go zatwierdził, nowy wniosek zostanie automatycznie wypełniony na podstawie tych samych danych, które można w razie potrzeby edytować.
Więcej o ZUS-ie przeczytacie w tych tekstach:
Jeśli ktoś już zainstalował sobie apkę mZUS i zalogował się w niej na konto w PUE ZUS, to otrzyma powiadomienie o możliwości złożenia wniosku. Warto wybrać tę metodę, bo główną zaletą apki mZUS jest to, że jeśli tylko przedłużamy wniosek na kolejny rok, to wszystkie dane są już wypełnione i pozostaje nam tylko kilka razy stuknąć w ekran.
Jak złożyć wniosek o 800+? Podpowiadamy krok po kroku
Najpierw w apce wyświetla się plansza z przyciskiem „Złóż wniosek”, następnie klikamy „Dalej” na stronie z podstawowymi informacjami o 800+, a następnie pojawia się strona „Przygotuj wniosek”. I tu właśnie kryje się główna zaleta apki mZUS – jeśli rok wcześniej składaliśmy wniosek o 800+, to nie musimy w nim w ogóle grzebać i od razu przejść do potwierdzenia, że wszystko się zgadza. Apka oczywiście daje możliwość zmodyfikowania wniosku, jeśli jakieś informacje się zdezaktualizowały – na przykład jedno z dzieci skończyło 18 lat albo zmieniliśmy adres.
Po kliknięciu „Dalej” pojawi się podsumowanie poprzedniego wniosku, które musimy potwierdzić, decydując, że chcemy na jego podstawie złożyć nowy wniosek. Następnie wybieramy okres, na który składamy świadczenie. Choć może to wydawać się nielogiczne, wystarczy wybrać opcję „od 1 czerwca 2023 r.” i ponownie kliknąć „Dalej”. Potem musimy jeszcze raz potwierdzić, że dane są aktualne.
Kolejnym krokiem jest złożenie oświadczeń, w których deklarujemy, że nie spełniamy kryteriów wykluczających nas z otrzymania 800+. Jest ich siedem, ale możemy zaznaczyć opcję „zaznacz wszystkie” i kliknąć „Złóż wniosek”. Na końcu pojawi się możliwość pobrania UPP (urzędowego poświadczenia przedłożenia). I to wszystko – wniosek o 800+ został złożony.