REKLAMA

Wymiana kopciuchów nic nie daje. Chcesz wiedzieć, czym oddychasz? Trzymaj się krzesła

Chociaż Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kolejny raz spóźnia się z miesięczną statystyką programu Czyste Powietrze, to liczba składanych tygodniowo wniosków, jak wynika to z barometru od Polskiego Alarmu Smogowego, cały czas przekracza średnią za ubiegły rok. To dobrze, bo przecież nie ma tygodnia, żeby normy jakości powietrza nie były przekraczane nie w setkach, a w tysiącach procent. Niezależnie kiedy i gdzie ustawimy czujki.

smog-jakosc-powietrza-czyste-powietrze
REKLAMA

Kiepską tradycją stało się ostatnio opóźnianie miesięcznych statystyk programu Czyste Powietrze. Teraz za każdym razem idzie to jak krew z nosa i trzeba wykazać się przy tej okazji sporą cierpliwością. Tak jak teraz, kiedy zbliżamy się do połowy września, a ciągle nie ma informacji za lipiec. Na szczęście jest jeszcze barometr od Polskiego Alarmu Smogowego, z którego jednoznacznie wynika, że liczba składanych wniosków tygodniowo w programie Czyste Powietrze cały czas jest wyższa od średniej za 2023 r., która wyniosła 4187 wniosków. W okresie od 31 sierpnia do 6 września złożono ich 5599. Mówimy więc o sporym przyspieszeniu, ale pamiętajmy: jeżeli chcemy osiągnąć cel programu do 2029 r. - tych wniosków co tydzień musi być nawet 8000. Mamy sporo do nadrobienia, co zresztą widać po doniesieniach z całego kraju, dotyczących smogu. Okazuje się, że brudne powietrze dusi nas cały czas, niezależnie od pory roku i też regionu kraju.

REKLAMA

Smog we wrześniu Polsce też nie odpuszcza

Smog nam nie odpuszcza. I nie ma znaczenia, czy jakość powietrza będziemy sprawdzać przed wakacjami letnimi, w ich trakcie, czy już po powrocie ze szkoły. Aha, i to gdzie będziemy analizować kondycję tego czym oddychamy - również jest nieistotne. Bo smog truje po równo - jak Polska długa i szeroka. Oto kilka przykładów. Jak informuje na platformie X SMOG N.E.W.S.: 4 września, we wsi Kołodziejowo (województwo kujawsko-pomorskie) normy jakości dla pyłów zawieszonych PM2.5 przekroczone były aż o 3775 proc. (567 µg/m3), a te dla pyłów PM1) - o 1346 proc. (606 µg/m3). 

Ministerstwo Edukacji wytłumaczy dlaczego trzeci dzień szkoły, a uczniowie w miejscowości Kołodziejewo oddychają powietrzem z 37-krotnie przekroczoną normą PM2.5? Nie wytłumaczy, jak i Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które też nie wie co się dzieje na prowincji - komentuje SMOG N.E.W.S.

Więcej o smogu przeczytasz na Spider’s Web:

W tym samym dniu smog dusił również na całego w Tarnowie, gdzie normy dla PM2.5 przekroczone były o 1706 proc. (256 µg/m3), a normy dla PM10 - o 649 proc. (292 µg/m3). Z kolei 6 września, w Krakowie, normy dla PM10 przekroczono o 2245 proc. (1010 µg/m3). A w Łodzi, 9 września, normy dla pyłów PM2.5 były pobite o 2431 proc. (365 µg/m3), a re dla PM10 - o 925 proc. (416 µg/m3). 

Nie ma takiego poranka, którego nie zepsuje wam sąsiad dymiąc z komina. Niby wolność a jednak krótkowzroczność - twierdzi SMOG N.E.W.S.

Brudne powietrze co roku zabija 6,7 mln ludzi

REKLAMA

Statystyki związane ze smogiem są przerażające. Tylko w Polsce brudne powietrze zabija co roku ok. 50 tys. ludzi. W skali całego świata to aż 6,7 mln ludzkich istnień. Statystycznie wychodzi wiec na to, że smog na całym świecie co pięć sekund zabiera nową duszyczkę. Ale smog to nie tylko pyły zawieszone PM2.5 i PM10. To również tlenki azotu (NOx), które są emitowane głównie przez silniki spalinowe. Tymczasem szacunki analityków wskazują, że - pomimo wyraźniej ekspansji samochodów elektrycznych - tylko w UE do 2050 r. nadal będzie sprzedawanych 61 mln pojazdów benzynowych i wysokoprężnych.

Europa zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza spowodowanym transportem, po Chinach i Indiach - zwraca uwagę Międzynarodowa Rada ds. Czystego Transportu (ICCT).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA