REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Sklepy będą zamknięte dwa dni z rzędu. Zróbcie wcześniej zakupy na sylwestra i Nowy Rok

1 stycznia prawie wszystkie sklepy będą tradycyjnie zamknięte, ale w tym roku sylwester wypada w niedzielę, co oznacza, że także w ten dzień nie zrobimy normalnych zakupów. Twórcy ustawy o zakazie handlu w niedzielę nie tylko nie przewidzieli, że Wigilia może wypaść w niedzielę, ale także tego, że gdy ostatnim dniem roku jest niedziela, to sklepy pozostaną zamknięte przez dwa dni z rzędu.

30.12.2023
8:34
Sklepy będą zamknięte dwa dni z rzędu. Zróbcie wcześniej zakupy na sylwestra i Nowy Rok
REKLAMA

Koniec grudnia w tym roku pokazał, że autorom przepisów o zakazie handlu w niedzielę nie chciało się przewertować albo raczej przeklikać przez kalendarz na kilka lat naprzód, by sprawdzić, jak w praktyce będzie wyglądał wpływ tej ustawy na działalność sklepów. Najpierw okazało się, że wigilijna niedziela ma być handlowa, a teraz czekają nas dwa dni z zamkniętymi sklepami.

REKLAMA

Zakaz handlu w grudniu

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedzielę był wprowadzany stopniowo od marca 2018 roku, a od 2020 roku handlowych jest tylko w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

To właśnie ten ostatni wyjątek okazał się wyjątkowo nieprzemyślany, ponieważ gdy Wigilia wypadła w niedzielę, załapała się do kategorii „handlowe dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie”. Poprzednie kierownictwo Ministerstwa Rodziny spostrzegło to tak późno, że nie zdążyło ze zmianą przepisów przed wyborami, a nowy Sejm długo nie miał okazji się tym zająć. W końcu handlową niedzielę przeniesiono z Wigilii na 10 grudnia, ale kosztem sporego zamieszania w branży handlowej.

Więcej o zakazie handlu przeczytacie w tych tekstach:

Po trzech dniach z zamkniętymi sklepami w czasie świąt czekają nas teraz dwa kolejne dni niehandlowe z rzędu, co nie wygląda na coś, co było zaplanowane przez ustawodawcę. Nowy Rok to święto państwowe, a to naturalnie oznacza dzień wolny od handlu, ale wolna od handlu będzie też wypadająca w sylwestra (małą literą, to nie święto) niedziela. Warto o tym pamiętać, bo jeśli zakupów nie zrobimy do soboty, to kolejna okazja będzie we wtorek.

Niedziele handlowe w 2024 roku

REKLAMA

Pierwsza niedziela handlowa w 2024 roku przypada 28 stycznia, a kolejne 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia i 22 grudnia.

Sprawa handlu w niedzielę budzi jednak poważne kontrowersje wśród partii, które będą tworzyły nowy rząd. O ile za przywróceniem handlu w ostatni dzień tygodnia jest Platforma Obywatelska, choć z wyższym wynagrodzeniem dla pracowników, to Lewica chce pozostać przy obecnym zakazie handlu. Z kolei Trzecia Droga, którą tworzy PSL i Polska 2050, chce rozwiązania kompromisowego, czyli dwóch niedziel handlowych miesięcznie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA