REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Transport droższy od węgla? Konkurencja szachuje PGG: u nas gratis

Ostatnio dystans cenowy między sklepem PGG, który utarło się, że jest najlepszym miejscem na węglowe zakupy, a składami opału wyraźnie zmalał. Różnice w niektórych przypadkach są już tylko kosmetyczne. Sklep PGG jeszcze stara się uciec w różne promocje, ale widać, jak na dłoni, że walka o klienta przed sezonem grzewczym będzie wyjątkowo zażarta. Zwłaszcza że składy coraz częściej oferują darmowy transport. Za to w bazie sklepu PGG zarejestrowana jest rekordowa liczba Kwalifikowanych Dostawców Węgla (KDW), dla których to żyła złota.

24.05.2024
10:28
normy-jakosci-gornictwo-umowa-spoleczna
REKLAMA

Sklep PGG wcale już nie dzieli i rządzi na rynku węgla. Owszem, ceny opału cały czas są tam atrakcyjne, ale podobne coraz częściej można spotkać w składach opału. A po ostatnich modyfikacjach cennika dla klientów indywidualnych Południowego Koncernu Węglowego, konkurencja jest coraz większa. Cena węgla w okolicach 1500 zł za tonę już na nikim żadnego wrażenia nie robi. Trzeba na tego typu zakupy nęcić czymś innym. Największą różnicę robi koszt transportu. Sklep PGG korzysta z KDW, ale konkurencja proponuje często inne rozwiązania. 

REKLAMA

Transport gratis dla naszych klientów obejmuje obszar 20 km od głównej siedziby w Bytomiu​ - informuje Skład Opalu Nowakowski.

Sklep PGG - transport droższy niż węgiel

W social mediach systematycznie powtarzają się narzekania klientów, którym przyszło płacić za transport zamówionego opalu więcej niż sam ten węgiel jest wart. Obecnie w bazie sklepu PGG zarejestrowanych jest 220 KDW całego kraju. Najwięcej (46) z woj. śląskiego, a najmniej (1) z woj. zachodniopomorskiego. I faktycznie bywa drogo: bo trzeba najpierw zapłacić KDW za dostawę opału z kopalni do składu, a potem dodatkowo z tego składu już do klienta. Np. Farmer, KDW z woj. wielkopolskiego, liczy sobie za transport z PGG 167,77 zł. A za transport z tego składu w Strzałkowicach do domu klienta: 5 zł za kilometr brutto, liczone w obie strony. Bywa jednak drożej. Np. firma FAST-CHEM Stanisław Fabrowski, KDW z woj. lubelskiego, za przywiezienie węgla z kopalni PGG liczy sobie 313,61 zł. Za dowóz do klienta: 9 zł za każdy kilometr. 

Więcej o sklepie PGG przeczytasz na Spider’s Web:

Liczone wyłącznie w jedną stronę bez względu na ilość (1–5 ton) - informuje KDW.

Rozstrzał cenowy jest bardzo duży, a sklep PGG w żaden sposób tego nie kontroluje. Klienci narzekają i twierdzą, że proponowane promocje tak po prawdzie są receptą na zbyt drogi transport. 

Niestety transport jest płatny, dają kupony 200 zł taniej na tonie, które i tak wydasz na transport do KDW - żali się jeden z internautów na Facebooku.

Składy węgla, czyli lepiej wszystko policzyć

Składy węgla, chcąc być konkurencyjnymi względem sklepu PGG, przynajmniej w promieniu kilkunastu kilometrów od swojej siedziby, też coraz częściej oferują transport gratis.

Do 300 km od Śląska jesteśmy w stanie wysłać opał naszym transportem wywrotki 10–26 ton. Cena jest wliczona w cenę opału - przekonuje Broda-Trans, skład z Będzina.

Niekiedy koszt transportu zależy od wagi zamówienia:

Np. skład Mar-Trans z Łazisk Górnych oferuje transport gratis w przypadku węgla luzem od 0,5 tony, a w przypadku węgla paczkowanego to pięć worków 25 kg lub 15 worków 10 kg. Ale nie jest to wcale normą i przy tego typu zamówieniach dobrze jest wszystko policzyć dwa razy.

REKLAMA

Z kolei skład węgla Remat Cichoń S.J. kosi w zależności od odległości i tonażu. Dostawa do 10 km jednej tony węgla to 80 zł, ale już 5 ton - 300 zł. Dwa razy więcej, czyli 600 zł, trzeba zapłacić przy okazji transportu 4 t węgla na odległość od 40 do 60 km.

W Wyrobach Węglowych Prestige liczą jeszcze inaczej: do 40 km bezpłatna dostawa zaczyna się od 4 t, a do 50 km - od 5 t. W pierwszym przypadku za mniejszy wolumen, np. 2 t trzeba zapłacić 350 zł (175 zł od tony), a w drugim 378 zł (189 zł od tony).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA