REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Silny złoty? Czas zmierzyć się z prawdą o naszej walucie

Delikatne umocnienie złotego w piątek przed południem nie oznacza, że nasza waluta najgorsze ma za sobą takie komentarze płyną po tąpnięciu do jakiego doszło w środę i czwartek po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych o 75 pb. do 6 proc. Analitycy wskazują, że złoty błyskawicznie roztrwonił wielomiesięczne wzrosty, a ich odrobienie w najbliższym czasie może być mocno utrudnione, jeśli w ogóle w grę będą wchodzić jakiekolwiek wzrosty.

08.09.2023
11:43
Silny złoty? Czas zmierzyć się z prawdą o naszej walucie
REKLAMA

Złoty w piątek odreagowuje ostrą dwudniową przecenę po obniżeniu stóp procentowych przez RPP o 75 pb. i konferencji prezesa NBP, którego słowa część ekspertów odczytała jako zapowiedź kolejnych cięć. Za euro płacono 4,60 zł, dolara 4,29 zł, franka szwajcarskiego 4,82 zł u funta brytyjskiego 5,37 zł.

REKLAMA
Tak umocniło się euro. Źródło: stooq.pl

Kamil Cisowski z Domy Inwestycyjnego Xelion w czwartek złoty stracił 1,2 proc. względem euro i 1,5 proc. względem dolara.

Tytuł artykułu na Bloombergu „Rynki odwracają się od Polski” nie wydaje się tu bardzo przesadzony – podsumował.

Umocnienie dolara od środy do piątku. Źródło: stooq.pl

Największe osłabienie złotego od początku roku

Jak nietrudno sprawdzić, nasza waluta w ciągu trzech dni zjechała do poziomu, które oglądaliśmy na początku roku.

Złoty jest najsłabszy względem euro oraz dolara amerykańskiego od kwietnia. W relacji do franka czy funta widzimy poziomy nienotowane od pierwszego kwartału tego roku – wskazuje Łukasz Zembik, analityk Oanda – TMS Brokers.

Kurs USDPLN od września 2022 r. Źródło: stooq.pl

Jak podkreślił, w ciągu tygodnia zostało roztrwonione umocnienie naszej waluty z ostatnich kilku miesięcy.

Więcej informacji o złotym i rynku walutowym

W podobnym tonie wypowiada się Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, który wskazuje, że obniżka stóp procentowych z 6,75 do 6 proc. doprowadziła do najsilniejszej w tym roku wyprzedaży złotego.

W środę kurs euro gwałtownie wzrósł o około 1,5 proc. EURPLN po długiej stabilizacji w wąskim przedziale wahań poniżej 4,50 wystrzelił w kierunku 4,60. W czwartek słabość polskiej waluty była podtrzymywana, a kurs euro rósł do 4,62 zł – wylicza.

Jego zdaniem o skali szoku najlepiej świadczy siła rynkowej reakcji.

Trzy obniżki stóp o 25 pb przed końcem roku i łączna redukcja stóp procentowych o około 2 pkt proc. w najbliższych 12 miesiącach były powszechnie oczekiwanym scenariuszem. Mimo to złoty gwałtownie traci – napisał w czwartek Sawicki.

Co dalej ze złotym? Ciężkie chwile

Dalsze obniżki stóp w Polsce są wysoce prawdopodobne, co nie będzie sprzyjać złotemu. Jeśli do tego dojdzie pogorszenie nastrojów na globalnych rynkach, nasza waluta może znaleźć się w jeszcze większych tarapatach – zapowiada Łukasz Zembik z TMS Brokers.

Analityk XTB Łukasz Stefanik,  również uważa, że perspektywy dla złotego nie są dobre.

Oprócz zaskakującej decyzji RPP, globalne umocnienie dolara amerykańskiego nie wspiera złotego. Jeśli na głównej parze walutowej EURUSD kontynuowany będzie trend spadkowy, nasza waluta może w dalszym ciągu znajdować się pod presją ­– ostrzega.

REKLAMA

I wskazuje, że w ciągu ostatnich trzech sesji złoty osłabił się 18 groszy do dolara oraz 16 gr do euro.

Notowania USDPLN przekroczyły poziom 4,30 zł i jeżeli ruch w górę będzie kontynuowany, niewykluczony jest nawet ruch w kierunku 4,40 zł. Z kolei EURPLN dotarł wczoraj do oporu przy 4,63 zł, a jeśli zostałby on przekroczony, droga w kierunku 4,70 zł zostanie otwarta – komentuje Łukasz Stefanik.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA