REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Decyzja RPP wprawiła rynek w konsternację. Kurs złotego odleciał

Nie 25 pb ani nawet 50, tylko aż 75 - o tyle obniżone zostały stopy procentowe przez Radę Polityki Pieniężnej. Nikt nie spodziewał się takiego cięcia. Decyzja od razu podkopała kurs złotego do głównych walut. Euro zdrożało do ponad 4,55 zł - najwyższego poziomu od trzech miesięcy.

06.09.2023
15:49
Decyzja RPP wprawiła rynek w konsternację. Kurs złotego odleciał
REKLAMA

RPP obniżyła w środę stopy procentowe o 75 pb. Od czwartku 7 września obowiązywać będą następujące stawki:

REKLAMA
  • stopa referencyjna - 6 proc.
  • stopa lombardowa - 6,50 proc.
  • stopa depozytowa - 5,50 proc.
  • stopa redyskontowa - 6,05 proc.
Źródło: NBP/Macronext.pl

RPP mocno obniżyła stopy procentowe. Spodziewamy się, że to ostatnia taka decyzja w tym roku. Kolejne obniżki nastąpią w 2024. Prognozujemy, że do końca przyszłego roku stopy spadną w okolice 5,25 proc. - skomentował decyzję Polski Instytut Ekonomiczny.

Obniżka stóp procentowych. Nikt nie spodziewał się takiego cięcia

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej to totalne zaskoczenie dla rynku. Większość ekspertów obstawiała obniżkę o marne 25 pb, o 50 pb chyba nikt nie wspominał, dlatego 75 pb należy uznać za kosmos.

Więcej o stopach procentowych znajdziesz tutaj:

Jeśli we wrześniu dojdzie do obniżki stóp procentowych, to według 94 proc. ekonomistów będzie to 25 punktów bazowych, natomiast obniżkę o 50 punktów bazowych wskazało 3 proc. – wynikało z ostatniej ankiety „Obserwatora Finansowego”, w której udział wzięło 115 ekonomistów. Ponadto większość ekonomistów (21 z 36) ankietowanych przez Bloomberga spodziewało się, że RPP obniży stopy, a 15 oczekiwało ich utrzymania na obecnym poziomie.

Nie zmieniamy naszego zdania i wciąż oczekujemy, że RPP dokona dzisiaj obniżki stóp procentowych o 25 pb. Tak jak argumentowaliśmy to wcześniej, nieco wyższa inflacja została skontrowana słabszym wzrostem PKB w drugim kwartale. Mając na uwadze, że inflacja znajdzie się w pobliżu 9 proc. już we wrześniu RPP skupi się najpewniej na słabości strony realnej ­– napisali rano ekonomiści mBanku w porannym komentarzu.

Złoty mocno traci na wartości

Jeżeli RPP faktycznie dziś obniży stopy procentowe, będzie to negatywna wiadomość dla złotego. Biorąc pod uwagę utrzymanie jastrzębiego stanowiska przez inne banki centralne, PLN może znaleźć się pod presją – zauważył na początku dnia w komentarzu  Łukasz Stefanik, analityk XTB.

Jego przewidywania dość szybko urzeczywistniły się w notowaniach naszej waluty. Kurs euro przekroczył w środę 4,50 – po raz pierwszy od początku czerwca.

Złotemu szkodzą mocniejszy dolar, oczekiwania na obniżki stóp NBP podczas gdy EBC czy Fed są od nich daleko, czy pogorszenie perspektyw eksportowych. Obawiamy się, że w kolejnych miesiącach nie będzie lepiej – skwitowali ekonomiści ING.

REKLAMA
Źródło: Stooq.pl

Po ogłoszeniu decyzji RPP kurs złotego tąpnął. Wszystkie najważniejsze waluty zyskiwały powyżej 1 proc. Euro wyskoczyło do 4,56 zł, dolar do 4,25 zł, a frank szwajcarski do 4,76 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA