REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Podatki

Wysłanie PIT-a może być jeszcze prostsze! Bot poprowadzi nas za rękę

Bot zadaje kilka pytań, aby wygenerować deklarację na podstawie naszych odpowiedzi - tak w skrócie wygląda interakcja z Pitbotem. Bot wspiera rozliczenie PIT 11 i PIT ZG.

27.02.2023
5:37
Wysłanie PIT-a może być jeszcze prostsze! Bot poprowadzi nas za rękę
REKLAMA

Polacy coraz częściej dyskutują o chatbotach i voicebotach. Rozmowy z chatbotami stają się też coraz powszechniejszą formą załatwiania codziennych spraw. W ten sposób często możemy szybciej pozyskać informacje, które mogą być zakopane gdzieś na stronie internetowej.

REKLAMA

Rozliczenia PIT z poziomu aplikacji webowej lub mobilnej

Aplikacja ma trafić do młodych użytkowników - milenialsów, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Jej twórcy - Maciej Wawrzyniak oraz Maciej Szewczyk - najpierw stworzyli bota rozliczeń podatkowych w Niemczech (Taxando), a później przenieśli go do Polski. To ciekawe, ponieważ polscy przedsiębiorcy zwykle obierają odwrotny kierunek rozwoju.

Nie wolno kopiować rozwiązań w aplikacjach podatkowych. Rynki polski i niemiecki są zupełnie inne - mówi Wawrzyniak.

undefined

Zeznanie podatkowe w postaci czatu z „wirtualną księgowością”

Bot prowadzi nas za rękę, sprawdzając, z jakiego tytułu osiągamy przychody i czy pracowaliśmy za granicą. Za jego pomocą bez problemu rozliczymy PIT 11 i PIT ZG. Na podstawie tej rozmowy bot stworzy deklarację i wyśle ją do urzędu. Później zaś zaproponuje skorzystanie z kodów rabatowych u partnerów rozwiązania. Afiliacja to właśnie podstawa modelu przychodowego Pitbota,

W 2022 roku z aplikacji skorzystało 15 tys. użytkowników

Co ciekawe, chatbot wspiera również język ukraiński, a jego użytkownicy mogą przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz inicjatywy „Akcja Bohater”, której celem jest pomoc obywatelom Ukrainy. W ubiegłym roku udało jej się zebrać pokaźną kwotę - 26 701 zł.

REKLAMA

Skorzystanie z Pitbota jest oczywiście tylko jedną z możliwości w kontekście rozliczeń. Najpewniej najwięcej z nas wybierze zautomatyzowaną opcję, czyli skorzystanie z e-urzędu skarbowego na podatki.gov.pl, gdzie zalogować się można przez profil zaufany. Tam wystarczy jedynie potwierdzić rozliczenie zawczasu przygotowane przez urzędy skarbowe i zmodyfikować je w zależności od potrzeb. Można jednak skorzystać również z platform online lub desktopowych programów, które w swoim kreatorze poprowadzą nas za rękę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA