Składasz PIT-28? Uważaj, weszły duże zmiany. Nie tylko nowy termin będzie dla ciebie zaskoczeniem
Biegniecie do Urzędu Skarbowego rozliczyć podatek, bo czas się kończy? Spokojnie, w tym roku po raz pierwszy nie ma się co spieszyć. Polski Ład przesunął termin rozliczenia PIT-28 z końca lutego na koniec kwietnia. Ale uważajcie, bo zamieszania z terminami będzie więcej.
Normalnie rok temu o tej porze biliśmy na alarm, że już najwyższa pora rozliczyć przychody z najmu za poprzedni rok, bo termin złożenia PIT-28 jest znacznie wcześniejszy niż rozliczenie pozostałych podatków, o czym wielu co roku zapominało, bo upływał z końcem lutego, a nie z końcem kwietnia jak innych PIT-ów.
Ale w tym roku czeka was niespodzianka. Zamiast krzyczeć: biegnijcie szybko do Urzędu Skarbowego, mam dobre wieści, nie musicie się spieszyć, bo Polski Ład zmienił obowiązujące terminy. W 2023 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a więc właśnie PIT-28 składać można do końca kwietnia, a właściwie do 2 maja, bo 30 kwietnia wypada w niedzielę, a potem jest jeszcze majówka – wiadomo.
To bardzo dobre wieści dla tych, co rozliczają ryczałt, bo dotąd mieli na to bardzo mało czasu, zaledwie dwa tygodnie, bo czas zaczynał biec od 15 lutego, ale kończył się wraz z końcem tego miesiąca.
Składasz PIT-28, ale nic nie odliczasz
Najczęściej tych, którzy odprowadzają podatek za prywatny wynajem mieszkania w postaci ryczałtu w wysokości 8,5 proc. Zanim zmienił to Polski Ład, podatek od wynajmu można było rozliczać wraz z innymi przychodami zgodnie ze skalą podatkową albo właśnie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt jest niski, ale w zamian nie przysługują żadne dodatkowe odliczenia. Od tego roku podatnicy mogą rozliczać najem mieszkań tylko ryczałtem.
Ale PIT-28 dotyczy nie tylko wynajmujących mieszkania. Na tym formularzu rozlicza się również podatki z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym działalności indywidualnej w wolnych zawodach, od przychodów osiąganych w związku ze świadczeniem niektórych usług w obszarze IT, czy ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, ale tylko pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Przy okazji tych zmian jest trochę więcej zabawy z terminami, bo jeszcze w tym roku ryczałt za grudzień 2022 r. (albo za ostatni kwartał 2022 r., jeśli ktoś rozlicza się kwartalnie, nie miesięcznie) jest płatny do końca lutego 2023 r.
Ale już w kolejnych latach termin ten przesunie się do 20. stycznia następnego roku podatkowego.
Czytaj też: PIT-2 - czym jest i kto powinien go złożyć?
PIT-28 a ulgi podatkowe. Masz prawo do odliczeń
Napisałam wyżej, że przy rozliczeniu ryczałtem nie macie prawa do odliczania kosztów. O to zresztą awanturują się wynajmujący, którzy od 2023 r. będą mogli rozliczać podatek za prywatny wynajem mieszkania tylko ryczałtem. Ale to nie znaczy, że przy PiT-28 nie można uwzględniać żadnych ulg, choć możliwości są tu rzeczywiście okrojone.
Czego nie można? W PIT-28 nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem, nie można też jako osoba samotnie wychowująca dziecko, nie przysługuje także ulga prorodzinna.
Możliwe jest za to skorzystanie z ulgi internetowej albo tej na na kształcenie zawodowe. Niewiele, wiem, ale ryczałt z zasady jest jednak i tak niższy niż skala podatkowa. Chociaż… odkąd rząd obniżył pierwszą stawkę podatku na skali z 17 do 12 proc., interes robi się rzeczywiście trochę mniejszy.