REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Składasz PIT-28? Uważaj, weszły duże zmiany. Nie tylko nowy termin będzie dla ciebie zaskoczeniem

Biegniecie do Urzędu Skarbowego rozliczyć podatek, bo czas się kończy? Spokojnie, w tym roku po raz pierwszy nie ma się co spieszyć. Polski Ład przesunął termin rozliczenia PIT-28 z końca lutego na koniec kwietnia. Ale uważajcie, bo zamieszania z terminami będzie więcej.

21.02.2023
7:29
Składasz PIT-28? Uważaj, weszły duże zmiany. Nie tylko nowy termin będzie dla ciebie zaskoczeniem
REKLAMA

Normalnie rok temu o tej porze biliśmy na alarm, że już najwyższa pora rozliczyć przychody z najmu za poprzedni rok, bo termin złożenia PIT-28 jest znacznie wcześniejszy niż rozliczenie pozostałych podatków, o czym wielu co roku zapominało, bo upływał z końcem lutego, a nie z końcem kwietnia jak innych PIT-ów.

REKLAMA

Ale w tym roku czeka was niespodzianka. Zamiast krzyczeć: biegnijcie szybko do Urzędu Skarbowego, mam dobre wieści, nie musicie się spieszyć, bo Polski Ład zmienił obowiązujące terminy. W 2023 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a więc właśnie PIT-28 składać można do końca kwietnia, a właściwie do 2 maja, bo 30 kwietnia wypada w niedzielę, a potem jest jeszcze majówka – wiadomo.

To bardzo dobre wieści dla tych, co rozliczają ryczałt, bo dotąd mieli na to bardzo mało czasu, zaledwie dwa tygodnie, bo czas zaczynał biec od 15 lutego, ale kończył się wraz z końcem tego miesiąca.

Składasz PIT-28, ale nic nie odliczasz

Najczęściej tych, którzy odprowadzają podatek za prywatny wynajem mieszkania w postaci ryczałtu w wysokości 8,5 proc. Zanim zmienił to Polski Ład, podatek od wynajmu można było rozliczać wraz z innymi przychodami zgodnie ze skalą podatkową albo właśnie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt jest niski, ale w zamian nie przysługują żadne dodatkowe odliczenia. Od tego roku podatnicy mogą rozliczać najem mieszkań tylko ryczałtem.

Ale PIT-28 dotyczy nie tylko wynajmujących mieszkania. Na tym formularzu rozlicza się również podatki z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym działalności indywidualnej w wolnych zawodach, od przychodów osiąganych w związku ze świadczeniem niektórych usług w obszarze IT, czy ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, ale tylko pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Przy okazji tych zmian jest trochę więcej zabawy z terminami, bo jeszcze w tym roku ryczałt za grudzień 2022 r. (albo za ostatni kwartał 2022 r., jeśli ktoś rozlicza się kwartalnie, nie miesięcznie) jest płatny do końca lutego 2023 r.

Ale już w kolejnych latach termin ten przesunie się do 20. stycznia następnego roku podatkowego.

PIT-28 a ulgi podatkowe. Masz prawo do odliczeń

Napisałam wyżej, że przy rozliczeniu ryczałtem nie macie prawa do odliczania kosztów. O to zresztą awanturują się wynajmujący, którzy od 2023 r. będą mogli rozliczać podatek za prywatny wynajem mieszkania tylko ryczałtem. Ale to nie znaczy, że przy PiT-28 nie można uwzględniać żadnych ulg, choć możliwości są tu rzeczywiście okrojone.

REKLAMA

Czego nie można? W PIT-28 nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem, nie można też jako osoba samotnie wychowująca dziecko, nie przysługuje także ulga prorodzinna.

Możliwe jest za to skorzystanie z ulgi internetowej albo tej na na kształcenie zawodowe. Niewiele, wiem, ale ryczałt z zasady jest jednak i tak niższy niż skala podatkowa. Chociaż… odkąd rząd obniżył pierwszą stawkę podatku na skali z 17 do 12 proc., interes robi się rzeczywiście trochę mniejszy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA