REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

To ostatnia okazja dla tysięcy podatników. Zobacz, jak wrzucić w koszty najem

Najem prywatny ostatni raz z możliwością rozliczenia kosztów – warto skorzystać ze skali podatkowej – zachęcają eksperci podatkowi. Kończący się 2022 r. jest ostatnim, w którym przychody z prywatnego najmu lokalu można rozliczyć na zasadach ogólnych. Od 2023 r. będzie można to zrobić na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego – przypomina Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu.

30.12.2022
14:04
nowy podatek
REKLAMA

Ryczałt ewidencjonowany powoduje, że należny podatek jest wyliczany od wysokości przychodu. Koszty ponoszone przez podatnika nie wpływają na podstawę opodatkowania i nie obniżają wysokości należnego podatku. Stawka przy najmie wynosi 8,5 proc., a po przekroczeniu progu przychodu na poziomie 100 tys zł. rocznie – 12,5 proc.

REKLAMA

Skala podatkowa zyskała na atrakcyjności w Polskim Ładzie 2.0

Skala podatkowa stała się w tym roku atrakcyjnym sposobem opodatkowania. Kwota wolna od podatku wynosi na niej obecnie 30 tys. zł, a kolejne 90 tys. zł. jest opodatkowane stawką w wysokości 12 proc. Dopiero po przekroczeniu granicy dochodu na poziomie 120 tys. zł podatek wynosi 32 proc. – wylicza Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu.

undefined

Dodatkowo skala podatkowa obniża podstawę opodatkowania (przychód) o poniesione koszty.

W konsekwencji dla wielu podatników ta metoda rozliczania z fiskusem jest atrakcyjniejsza – dodaje Piotr Juszczyk.

I radzi, by przeanalizować, czy w 2022 roku nie ponieślimy już wydatków związanych z lokalem będącym przedmiotem najmu.

Być może ma plan na przeprowadzenie w nim remontu. Jeśli chciałby to zrobić w przyszłym roku, niestety nie będzie mógł uwzględnić tych wydatków w kosztach. W tej sytuacji może więc warto zakupić środki na remont jeszcze w ostatnich dniach 2022 roku i w ten sposób obniżyć podstawę opodatkowania – podpowiada ekspert.

Zmień PIT-28 na PIT-36 i wrzuć najem w koszty

Na początku roku podatnicy mogli nie zauważyć korzystnych zmian, jakie zaszły w skali podatkowej. Kontynuowali rozliczanie najmu na ryczałcie, bo taką metodę stosowali w wcześniej.

Warto pamiętać, że przepisy pozwalają jeszcze na zmianę formy opodatkowania i przejście na skalę. Wystarczy po zakończonym roku podatkowym 2022 ująć najem w PIT-36 zamiast w PIT-28 – tłumaczy Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu.

Jak dodaje, w PIT-36 oprócz przychodów z najmu należy ująć także poniesione koszty.

REKLAMA

W ten sposób opodatkowany będzie tylko dochód

– zaznacza.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA