REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Raty kredytów was zaskoczą. RPP nie ruszyła stóp, a tu taka akcja

Wysokość waszych rat zależy od stawek WIBOR 3M czy od WIBOR 6M. Okazuje się, że różnica może być całkiem duża, bo jedni zaraz zapłacą ratę o 300 zł wyższą, a ci drudzy niższą, ale tylko o kilkadziesiąt złotych. I na to już nie macie wpływu. Właściwie, kiedy podpisywaliście umowę o kredyt hipoteczny, też nie mieliście wyboru. To, czy będziecie płacić raty według stawek trzy- czy sześciomiesięcznych, zależało od tego, jaki bank wybraliście.

10.01.2024
5:12
inflacja-stopy-procentowe-raty-kredytow
REKLAMA

I generalnie, to, co teraz będzie się działo z waszymi ratami byłoby bardziej do przewidzenia, gdyby nie to, że RPP zaserwowała nam „szarpany” cykl obniżek stóp procentowych. To powoduje, że choć stopy trochę spadły jesienią 2023 r., a potem na kilka miesięcy zatrzymały się w miejscu, to rynek był zaskoczony tymi ruchami i raz WIBOR spadł za mocno, a potem musiał znów wzrosnąć, żeby wyrównać, choć stopy procentowe wcale nie rosły.

REKLAMA

I całe to zamieszanie powoduje, że choć stopy procentowe od kilku miesięcy pozostają bez zmian, raty kredytów znów mogą wzrosnąć. Komu?

Wyższe raty dla WIBOR 3M

Ci, którzy mają w umowie kredytowej WIBOR 3M i za chwilę akurat wypadnie im aktualizacja raty, która następuje co trzy miesiące.

To wydaje się dziwaczne, ale jest całkiem proste - trzy miesiące temu rynek spodziewał się, że stopy będą spadać jednak szybciej i WIBOR 3M wynosił 5,7 proc., ale dziś raczej większość ekonomistów obstawia, że stopy w całym 2024 r. spadną nawet mniej niż spadły w 2023 r. (jedynie o 0,5 pkt proc. wobec 1 pkt proc. w 2023 r.), a więc WIBOR trochę podskoczył i wynosi dziś 5,87 proc.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera wylicza, że w przypadku kredytu na 400 tys. zł zaciągniętego na 30 lat w listopadzie 2020 r., rata wzrośnie o 44 zł - z 2 866 zł do 2 910 zł. Niby niewiele, ale kto się teraz spodziewał kolejnych podwyżek?

Więcej wiadomości o polityce monetarnej w Bizblog.pl

Komu rata teraz spadnie?

Z kolei ci, którzy spłacają swoje kredyty hipoteczne według stawki WIBOR 6M mogą liczyć na obniżenie raty, jeśli mają za chwilę jej aktualizację. Sześć miesięcy temu WIBOR 6M wynosił 6,94 proc., a dziś już tylko 5,82 proc., a to już spora różnica.

 class="wp-image-2315170"
REKLAMA

To w przypadku kredytu na 400 tys. zł i 30 lat oznacza spadek raty aż o 296 zł - z 3 199 zł do 2 903 zł. Sporo, choć do pełni szczęścia jeszcze daleko, przypomnę, że pierwsza rata takiego kredytu wynosiła 1 566 zł, wciąż jest zatem niemal dwukrotnie wyższa.

Kiedy zacznie spadać szybciej? Nieprędko, bo macie niby szanse na to, że RPP już w marcu zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp, ale jednocześnie równie duże, że tego nie zrobi, a co gorsze, nie odwlecze decyzji o jakiś tam marny miesiąc czy dwa, ale nawet dopiero na koniec 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA