REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Ranking najdroższych sklepów w Polsce. Gdy się spieszysz, są niezastąpione, ale przepłacisz u nich okrutnie

Zakupy z Jush! numerem jeden, zdetronizowany Lisek APP spadł na miejsce drugie. Bolt Market traci miejsce na podium, a jego miejsce zajmuje Biek – oto wyniki najnowszego badania usług szybkich dostaw zakupów.

07.09.2022
9:59
kontrola paragonów skarbówka
REKLAMA

Badanie ASM Sales Force Agency obejmuje 11 wskaźników, między innymi dostęp do aplikacji, warunki dostawy, dostępność produktów i obsługę klienta.

REKLAMA

Najwięcej 38 pkt. zdobyła apka Jush! Lisek APP zdobył 34,67 pkt., najniższe miejsce podium z wynikiem 27,33 zajął debiutujący w rankingu Biek. Na ostatnim czwartym miejscu uplasował się Bolt Market, który zgromadził 26 pkt.

 class="wp-image-1907941"

Najszybsze zakupy za najwyższą cenę

Zakupy w dark store'ach to obecnie najdroższa opcja, która przebija cenę koszyka zakupowego w kanale e-grocery o 4 proc., a w sklepach tradycyjnych aż o 20 proc. W poprzednim zestawieniu zakupy w dark store'ach były droższe od sklepów tradycyjnych o 11 proc. i – uwaga – tańsze od zakupów w sklepach internetowych o 6,5 proc.

Najnowsza analiza dziesięciu grup produktowych pokazała, że siedem z nich było najdroższych właśnie w dark store’ach (mięso, wędliny i ryby, mrożonki, napoje, produkty tłuszczowe, słodycze, produkty sypie i dodatki). Za pozostałe trzy najwięcej płaciliśmy w sklepach internetowych (chemia domowa i kosmetyki, nabiał oraz używki i alkohol).

Niewątpliwie wpływ na tego typu zmiany cen ma obecny, coraz wyższy poziom inflacji, w tym rosnące koszty transportu. Choć dostawy do klientów realizowane są głównie z wykorzystaniem jednośladów: rowerów, e-bike’ów lub hulajnóg, to dostarczenie produktów do magazynów odbywa się w tradycyjny sposób, co nie pozwala bardziej ograniczyć kosztów transportu – wskazują autorzy badania.

Z badania ASM Sales Force Agency badania wynika, że najkrótszym 15-minutowym czasem dostawy mogą pochwalić się Lisek APP oraz Biek. W obu aplikacjach można śledzić czas dostawy na żywo. W przypadku usługi Jush! dostawa zajmuje 15-20 minut, a w Bolt Market 20-30 minut.

Darmowa dostawa tylko w dwóch aplikacjach

Zakupy w dark store'ach można realizować przez siedem dni w tygodniu, ale nie 24 godziny na dobę. Najwcześniej zamówienia można składać w Jush! – od godziny siódmej rano. Najdłużej zakupy dostarczają Bolt Market oraz Lisek APP. W piątek i sobotę dostawy realizowane są do 1.00 w nocy.

W Bolt Market zamówienia można składać przez 107 godzin w tygodniu. Jush! deklaruje dostępność na poziomie 112 lub nawet 115 godzin tygodniowo (w zależności od miasta), Lisek APP od 105 do 114 godzin, a w Biek zamówienia można składać przez 101,5 godziny w tygodniu – wyliczają autorzy badania.

W porównaniu do pierwszego zestawienia dark store'ów z czerwca już tylko dwie firmy oferują dostawę za 0 zł (poprzednio darmowa dostawa była dostępna u trzech dostawców).

Lisek dostarczy zakupy za darmo, gdy suma zamówienia wyniesie co najmniej 70 zł, Jush! za 35 zł. W Biek bezpłatnie dostarczane jest tylko pierwsze zamówienie oraz kolejne przy wykorzystaniu kuponów „bezpłatna dostawa za każdego poleconego znajomego”. Najdroższą dostawę oferuje Biek. Za zakupy na poziomie 30-35 zł, za dowóz trzeba zapłacić 12,99 zł, u innych dostawców za tego typu zakupy – mniej więcej połowę tej kwoty.

Jak reklamować zakupy w dark store'ach?

A co jeśli dostawca pomyli produkty lub jakiegoś nie dowiezie? Jak wskazują autorzy badania, w Jush! nie napotkano żadnych problemów, a na wysłane pytania bardzo szybko uzyskano odpowiedzi. W Bolt Market można szybko rozwiązać sprawę, jeśli korzysta się z aplikacji. Gorzej, jeśli próbujemy to załatwić mejlowo. W Lisku czas odpowiedzi na zgłoszenie jest zróżnicowany, prawdopodobnie zależy od liczby zgłoszeń. W Biek nie ma danych kontaktowych do placówki odsługującej zamówienie, próbując się skontaktować z dostawcą można skorzystać z BOK Glovo.

Największą dostępność na terenie Warszawy, bo we wszystkich 18 dzielnicach deklaruje Bolt Market. Jush! obsługuje około 70 proc. dzielnic, a w pozostałych miastach około 50 proc. Lisek APP zasięgiem obejmuje 14 stołecznych dzielnic, ale w pozostałych miastach jego zasięg jest większy niż Jush! Z uwagi na ograniczony zasięg działania, usług Biek nie udało się sprawdzić w Warszawie, a Bolt Market w Krakowie i Poznaniu.

Liczy się czas dostawy i prosta apka

Eksperci ASM Sales Force Agency wybrali jedenaście kategorii. W każdej z nich można było zdobyć maksymalnie 4 punkty. Ocenie poddano dostęp do aplikacji, dostęp do usługi, warunki dostawy, godziny otwarcia sklepów, sposoby rozliczenia płatności, opcje rabatów, formę podsumowania zakupów, przebieg realizacji zmówienia, dostępność produktów, dostępność grup produktowych oraz kontakt z biurami obsługi klienta.

REKLAMA

Patryk Górczyński, dyrektor zarządzający ASM Sales Force Agency, przypomina, że dark store'y największą dynamikę rozwoju notowały w czasie pandemii, ale zainteresowanie ich usługami wcale nie słabnie.

Zmiany w naszym najnowszym rankingu pokazują, że architekci tych rozwiązań dobrze odczytują potrzeby konsumentów i skupiają się na zaspokojeniu najważniejszych z nich. Liczy się czas dostawy oraz prosta w obsłudze aplikacja z intuicyjnym procesem zamówienia – zauważa Górczyński.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA