Analitycy Banku Pekao w najnowszym raporcie wskazują, że I kwartał 2024 r. przyniósł pogorszenie wyników finansowych średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce. Prognozują również, że wyniki firm pozostaną pod presją co najmniej do końca 2024 r., a głównym wyzwaniem przedsiębiorstw będzie wysokie tempo wzrostu kosztów pracy.
Bank Pekao wskazuje, że niższy łączny wynik finansowy netto rdr o niemal 40 proc. w I kw. 2024 oznacza trzeci najniższy rezultat I kw. od 2007 r., gorzej było tylko w latach 2009 i 2020. Erozja marż wystąpiła w większości gałęzi gospodarki, a w kilku najważniejszych, takich jak handel, przetwórstwo, energetyka i transport, miały miejsce kilkudziesięcioprocentowe spadki zysków.
W raporcie banku można wyczytać, że na korzyść firm przemawia jednak fakt, iż wspomniane poziomy rentowności zostały osiągnięte przy znacznie wyższych przychodach. W efekcie nominalny zysk netto sektora firm (37 mld zł) był znacząco wyższy niż w którymkolwiek I kw. roku przed znakomitym okresem 2021-2023.
W niektórych branżach widać efekty odbicia koniunktury i podjętych działań
Pekao S.A. wskazuje, że słabiej radziły sobie przemysł, handel i transport, ale były również branże, które zdołały poprawić rezultaty.
Znacznie lepiej niż w analogicznym okresie 2023 r. poradziły sobie niektóre branże usługowe, jak informacja i komunikacja, gdzie widać już było pozytywne efekty odbicia koniunktury i podjętych przez firmy działań optymalizacyjnych oraz branża zakwaterowania i gastronomii, efektywnie wykorzystująca solidny poziom konsumpcji - podaje bank.
Według raportu Pekao spadek zysków firm w pierwszym kwartale roku był efektem niższych przychodów oraz dalszego wzrostu części kosztów. Źródłem spadku przychodów był niemal w całości przemysł, co było wynikiem słabszego popytu, zwłaszcza zagranicznego, oraz niższych cen sprzedaży. Kluczowy dla erozji marż i wyników okazał się silny wzrost kosztów pracy i usług obcych.
Co ważne, słabsze wyniki mają na razie niewielkie przełożenie na sytuację finansową krajowych podmiotów. Ogólna sytuacja finansowa przedsiębiorstw pozostaje stabilna, a w części aspektów można wręcz mówić o jej poprawie. Firmy znacząco się oddłużyły, redukując zarówno zobowiązania krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Utrzymują one także zdrową płynność, co jest wynikiem m.in. redukcji zobowiązań krótkoterminowych - dowiadujemy się od autorów raportu.
Więcej wiadomości na temat banków można przeczytać poniżej:
Główne wyzwania przedsiębiorców na najbliższe kwartały
Eksperci banku zauważają, że widać wpływ wyników na aktywność inwestycyjną firm. W pierwszym kwartale 2024 r. ich nakłady minimalnie zmalały w porównaniu do roku poprzedniego, co jest pierwszym takim spadkiem od 2020 r.
W ocenie analityków Banku Pekao wyniki firm pozostaną pod presją co najmniej do końca bieżącego roku. Jedynie umiarkowane ożywienie koniunktury w kraju, utrzymująca się słabość głównych partnerów handlowych Polski oraz stłumiona inflacja będą spowalniać odbicie po stronie przychodowej. Utrzymuje się natomiast wysokie tempo wzrostu kosztów pracy, co pozostanie głównym wyzwaniem przedsiębiorstw w najbliższych kwartałach.
Obecna sytuacja może skłaniać firmy do optymalizacji kosztów zatrudnienia oraz przerzucania rosnących kosztów na odbiorców. Rok 2024 będzie także okresem znacznego schłodzenia aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw - informuje Pekao.