REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

Polska się zbroi. Razem z Amerykanami budujemy w Zielonce supernowoczesne rakietowe laboratorium

Czegoś takiego w Polsce jeszcze nie było. W naszym kraju powstanie zaawansowane laboratorium do testowania pocisków rakietowych. Technologia trafia do nas dzięki offsetowi i firmie Lockheed Martin, która produkuje dla Polski przeciwlotnicze Patrioty.

31.12.2021
6:01
Polska się zbroi. Razem z Amerykanami budujemy w Zielonce supernowoczesne rakietowe laboratorium
REKLAMA

Polska Grupa Zbrojeniowa zawarła porozumienia ze spółkami z Grupy PGZ dotyczące stworzenia nowoczesnego laboratorium Hardware In-The-Loop. Będą w nim testowane układy naprowadzania pocisków rakietowych. Inwestycja powstanie na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce, wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGZ.

REKLAMA

Podpisany dokument dotyczy wielostronnego porozumienia o współpracy w zakresie utworzenia, utrzymania oraz rozwoju Laboratorium Hardware-In-The Loop (HWIL). Co kryje się pod tą nazwą? To zaawansowane technologiczne laboratorium, w którym symuluje się i testuje komponenty na przykład rakiet.

Zaawansowana technologia jakiej w Polsce nie było

Testy i symulacje przeprowadza się w całości w środowisku cyfrowym. Potrzeba do tego nie tylko zaawansowanych komputerów, zdolnych realistycznie symulować pędzącą rakietę, ale także ton danych o tym, co i w jaki sposób wpływa ta rakietę w locie.

Takie laboratorium pozwala zaoszczędzić masę pieniędzy i czasu. Zamiast budować pociski i za każdym razem je testować, wszystko można sprawdzić w komputerze.

Laboratorium HWIL umożliwi przeniesienie większości kosztownych prób poligonowych, które są niezbędne w procesie rozwoju pocisków rakietowych do środowiska wirtualnego, co znacznie zredukuje koszty i przyspieszy dostawy gotowych produktów.

Budowa Laboratorium HWIL stanowi jeden z elementów umów offsetowych pomiędzy PGZ S.A. i Lockheed Martin, dotyczących współpracy przy realizacji pierwszej fazy programu pozyskania systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. Na podstawie podpisanych umów amerykański koncern dostarczy technologie niezbędne do utworzenia oraz rozwoju laboratorium.

Polska ważnym graczem na rynku rakiet wojskowych

Laboratorium HWIL stanowić będzie istotną część zaplecza badawczo-rozwojowego polskich programów rakietowych.

Budowa laboratorium wydatnie zwiększy możliwości Grupy PGZ w zakresie rozwoju polskich systemów rakietowych, w tym samych rakiet. Cieszę się, że współpraca w ramach Grupy PGZ, wspierana technologiami pozyskanymi od koncernu Lockheed Martin, przyniesie kolejne wymierne korzyści dla polskiego przemysłu obronnego

– podkreślił Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Powstające w Zielonce laboratorium wpisuje się w rakietową strategię Grupy. W jej ramach istnieje już Centrum Serwisowe NSM (nowoczesnych pocisków przeciwokrętowych) i powstające nowe Centrum produkcji sekcji ACM/ACS dla pocisku PAC 3-MSE (słynne Patrioty).

Obecnie trwające prace związane są z przygotowaniem projektu laboratorium do testów statycznych i dynamicznych, które ma zostać uruchomione w latach 2023-2024. Paweł Glica, prezes zarządu PCO S.A., przekonuje, że laboratorium otwiera wiele możliwości – symulowanie, modelowanie pracy seekera (optoelektronicznej głowicy śledzącej), zbieranie danych i ich analizę, a także umożliwi symulowanie całych systemów rakietowych.

Inwestycja ta wpłynie na przyśpieszenie wielu badań i testów poligonowych, obniżenie ich kosztów i dalszy rozwój kompetencji związanych z szeroko pojmowanymi programami rakietowymi. Tworzone są zdolności, które dziś nie są w Polsce zbyt szeroko rozwinięte. Jest to istotny krok do wejścia w programy rakietowe dla całego krajowego przemysłu

– powiedział Paweł Glica, prezes zarządu PCO S.A.

Miliardy na obronę przeciwrakietową

Zakłada się, że całkowity koszt pierwszej fazy programu „Wisła” wyniesie około 4,75 mld dolarów. System „Wisła” będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju. Jego podstawowym zadaniem będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz samolotów wroga.

System IBCS/Patriot, dostarczony do  Polski w ramach programu „Wisła” sprawi, że nasz kraj uzyska bardzo wysoką odporność na ataki z powietrza. System będzie monitorować przestrzeń powietrzną 24 godziny na dobę,  samodzielnie rozpozna zagrożenie – rakietę lub wrogi samolot i będzie w stanie go unieszkodliwić w ciągu kilkunastu sekund.

System pozwoli Siłom Zbrojnym RP na obronę ważnych obiektów, centrów administracyjno-gospodarczych, wojsk w rejonach operacyjnego rozwinięcia i w trakcie połączonej operacji obronnej, w układzie narodowym i sojuszniczym.

Patrioty będą czuwać nad Polską

Sercem systemu „Wisła” będzie system IBCS, który zintegruje sygnały o sytuacji powietrznej z różnych części Polski i wyeliminuje zagrożenie w najbardziej skuteczny sposób, zanim niebezpieczny obiekt uzyska informację o namierzeniu.

Nowatorska koncepcja systemu kierowania i dowodzenia wprowadzająca zdolność do budowy sieciocentrycznego ugrupowania bojowego (jedno z kluczowych wymagań operacyjnych dla systemu „Wisła”) pozwala w pełni wykorzystać potencjał bojowy systemu.

REKLAMA

Na wyposażeniu systemu Patriot, pozyskiwanego przez Polskę znajdują się najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologicznie rakiety PAC-3MSE zdolne między innymi do zwalczania rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (SRBM), w tym manewrujących.

Pierwsze baterie Patriot trafią do Polski w 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA