REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Black Hawki polskim hitem eksportowym. Kolejny kraj zamówił śmigłowce z Mielca

Trwa dobra passa polskich Black Hawków. PZL Mielec realizuje kontrakt za kontraktem. Zgodnie z najnowszą umową, śmigłowce z Polski trafią do Rumunii. Wkrótce z taśmy produkcyjnej w Mielcu zjedzie setna maszyna wyprodukowana w naszym kraju.

09.12.2021
14:12
Polskie Black Hawki z PZL Mielec podbijają świat. Kolejny kraj zamówił śmigłowce od Lockheed Martin
REKLAMA

PZL Mielec, firma należąca do Lockheed Martin, otrzymała od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii zamówienie na sześć śmigłowców Black Hawk S-70M nowej generacji. To pierwsze zamówienie, które jest następstwem niedawnego podpisania czteroletniej umowy ramowej, w ramach której w ciągu najbliższych czterech lat do Rumunii zostanie dostarczonych do 12 śmigłowców Black Hawk S-70M wyprodukowanych w Polsce.

REKLAMA

Pierwsze sześć śmigłowców – trzy skonfigurowane do operacji morskich i trzy do wsparcia operacji lądowych – zostaną dostarczone we współpracy z Romaero i Deltamed w trakcie 2023 roku. Rumunia staje się 11 krajem i 18 klientem śmigłowców Black Hawk produkowanych w PZL Mielec – największego w Polsce eksportera sprzętu obronnego i lotniczego.

Kabina zarówno lądowego, jak i morskiego wariantu Black Hawka pomieści zestaw medyczny dostarczony przez zlokalizowaną w rumuńskim mieście Kluż-Napoka firmę Deltamed.

Dzisiejsze zamówienie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii podkreśla możliwości podwójnego zastosowania śmigłowców Black Hawk S-70. Śmigłowiec wnosi wojskową solidność do prowadzenia misji cywilnych i jest w równym stopniu zdolny do wspierania działań państwowej policji, straży przybrzeżnej, straży pożarnej, patroli granicznych czy akcji poszukiwawczo-ratowniczych, tak jak robi to w ramach operacji z zakresu obrony i bezpieczeństwa czy ewakuacji medycznej

– powiedział Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor generalny PZL Mielec.

Filipińczycy też latają na śmigłowcach wyprodukowanych w Mielcu

3 grudnia 2021 r. PZL Mielec przekazał ostatnie pięć śmigłowców S-70i Black Hawk dla Sił Powietrznych Filipin (PAF). Dostawa ta była wypełnieniem kontraktu na szesnaście śmigłowców w wersji bojowo-wielozadaniowej, który trwał niespełna trzy lata.  

Dziś, Filipiny stały się największym operatorem śmigłowców S-70i w Azji. Dziękujemy za zaufanie jakim obdarzono śmigłowce S-70i Black Hawk oraz załogę PZL Mielec. Wyprodukowaliśmy i dostarczyliśmy wszystkie śmigłowce na czas, pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią covid-19 na całym świecie  

– powiedział Janusz Zakręcki.

Rząd Republiki Filipin złożył zamówienie w PZL Mielec na dostawę 16 śmigłowców S-70i Black Hawk w kwietniu 2019 roku w ramach Ustawy o Modernizacji Sił Zbrojnych Filipin. Pierwszą partię sześciu śmigłowców Black Hawk dostarczono w grudniu 2020 roku a drugą składającą się z pięciu sztuk w czerwcu 2021 roku.

Mielec – największa fabryka Lockheed Martin poza USA

PZL Mielec jest największym zakładem produkcyjnym należącym do koncernu Lockheed Martin zlokalizowanym poza terytorium Stanów Zjednoczonych. Zatrudnia 1600 osób. Posiada ponad 80-letnie doświadczenie w produkcji lotniczej, a od 2009 roku w zakładach wyprodukowano dotychczas 82 śmigłowce S-70i Black Hawk dla 10 krajów.

Lockheed Martin od ponad 20 lat współpracuje z polską Policją i Ministerstwem Obrony Narodowej. Współpraca dotyczy kluczowych programów obronnych i bezpieczeństwa, w tym myśliwców, śmigłowców użytkowych, jak i obrony przeciwrakietowej i systemów prowadzenia precyzyjnego ognia.  

REKLAMA

Śmigłowiec S-70i powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie Armii USA na nowy wielozadaniowy śmigłowiec transportu taktycznego. W wersji uzbrojonej może być wyposażony w karabiny maszynowe, pociski rakietowe, niekierowane bądź kierowane, jak również torpedy (w wersji morskiej).

W maszynie wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, np. zawieszenie łopat wirnika nośnego na łożyskach elastomerowych czy kształt końcówek łopat (ze skosem).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA