REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

O tych amerykańskich myśliwcach mówi cały świat. PZL będzie produkować części do F-16 Block 70/72

Bardzo ważne zlecenie dla polskiej firmy. Po dwóch dekadach w naszym kraju znów będą powstawać istotne części do budowy samolotów odrzutowych. W PZL Mielec wyprodukowane będą elementy do budowy słynnych myśliwców F-16 w wersji Block 70/72.

22.11.2021
19:22
O tych amerykańskich myśliwcach mówi cały świat. Polska będzie produkować do nich ważne części
REKLAMA

PZL Mielec, firma należąca do Lockheed Martin i jeden z najdłużej działających w Polsce producentów samolotów, zostanie partnerem produkcyjnym jednego z najbardziej udanych programów budowy myśliwców naddźwiękowych na świecie poinformowała firma w komunikacie prasowym.

REKLAMA

Samoloty odrzutowe wracają do Mielca

PZL Mielec od przyszłego roku będzie przygotowywać komponenty i zespoły do najnowszej generacji słynnego myśliwca wielozadaniowego F-16 w wersji Block 70/72. Dzięki temu polski przemysł zostanie włączony w budowę nowych technologii militarnych. Co równie ważne, utrzymanych zostanie około 200 miejsc pracy, a 60 nowych zostanie utworzonych

PZL Mielec będzie produkować strukturę tylnego kadłuba, kadłub centralny, strukturę kokpitu i jego boczne panele z przednią komorą dla wszystkich produkowanych myśliwców F-16, później przekazując te komponenty lotnicze do końcowej linii montażowej Lockheed Martin w Greenville w Południowej Karolinie.

Firma z Mielca podkreśla, że wydarzenie stanowi nowy i ważny kamień milowy w historii zakładu. Zakład w produkcję samolotów odrzutowych był ostatnio zaangażowany ponad 20 lat temu, kiedy ostatni samolot szkolny I-22 Iryda zszedł z linii produkcyjnej.

Dzisiejsze ogłoszenie podkreśla nasze zaangażowanie w PZL Mielec i zwiększanie obecności przemysłowej Lockheed Martin w Polsce, gdzie obecnie zatrudniamy bezpośrednio około 1600 osób i zapewniamy kolejnych ponad 5000 miejsc pracy w ramach polskiego łańcucha dostaw – powiedział Robert Orzyłowski, dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

PZL Mielec nie powinien narzekać na brak zamówień. Dzięki już potwierdzonym zamówieniom na F-16 Block 70/72 z Bahrajnu, Bułgarii, Słowacji i dwóch innych międzynarodowych klientów, globalne zainteresowanie na nowo wyprodukowane myśliwce i zmodernizowane F-16V pozostaje duże.

F-16 to kluczowy element Polskich Sił Powietrznych.  Nowe zlecenia dla PZL Mielec umocnią Polskę, jako kluczową część globalnego programu F-16, na wiele lat

– mówi Danya Trent, wiceprezes programu F-16.

Mielec wyprodukuje Black Hawki dla Rumunii

W ostatnich dniach Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii podpisało czteroletnią umowę ramową z Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu (PZL Mielec), spółką Lockheed Martin, na dostawę  śmigłowców Black Hawk nowej generacji. Polska firma ma dostarczyć do 12 sztuk Black Hawków. Wybierając S-70 Black Hawk, Rumunia staje się jedenastym krajem i osiemnastym klientem dla śmigłowców produkowanych przez PZL Mielec.

Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. (PZL Mielec) to największe zakłady lotnicze w Polsce, ulokowane w Mielcu w województwie podkarpackim. Powstały w 1938 roku jako zakład WP-2 Państwowych Zakładów Lotniczych.

Po II wojnie światowej stały się największą polską wytwórnią lotniczą, budując samoloty głównie na eksport i nosząc od 1949 roku nazwę WSK Mielec (Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego), a następnie WSK PZL-Mielec. W 1998 roku w wyniku restrukturyzacji stały się niezależnym podmiotem gospodarczym.

Od 2007 r. jest to spółka zależna amerykańskiego Sikorsky Aircraft Corporation (obecnie Lockheed Martin Helicopter Company).

F-16, czyli hit eksportowy z USA

F-16 Fighting Falcon to odrzutowy samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics. Od 1993 roku produkowany przez Lockheed Martin.

REKLAMA

F-16 jest użytkowany przez siły powietrzne 26 krajów, w tym Polski, do której pierwsza para trafiła 8 listopada 2006. W Polsce, wbrew dosłownemu tłumaczeniu, przyjęto nazwę Jastrząb, dla odróżnienia od używanego w polskim lotnictwie śmigłowca wielozadaniowego PZL W-3 Sokół. Wśród amerykańskich pilotów znany pod nazwą Viper (ang. żmija).

F-16 jest myśliwcem 4. generacji, zaprojektowanym i wprowadzonym do produkcji seryjnej w latach 70. XX wieku. Najnowsze wersje samolotu spełniają wymagania myśliwców generacji 4,5. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA