Ameryka zbroi się na potęgę. Nowa fabryka rakiet hipersonicznych to istny cud techniki
Przyszłość nadeszła i stała się rzeczywistością. Otwarta w poniedziałek, nowa fabryka firmy Lockheed Martin musi kojarzyć się z pomysłami rodem z Terminatora. Produkowane są w niej pociski hipersoniczne.
Nowa fabryka Lockheed Martin nosi nazwę Missile Assembly Building 4 (MAB 4). To już trzecia taka inwestycja koncernu uruchomiona w tym roku. Budowa trwała dwa lata. Nowe zakłady nazwane przez właściciela cyfrowymi fabrykami to flagowy projekt Lockheeda.
MAB 4 pełen jest całkowicie nowych technologii, dzięki którym takie fabryki mogą mogą produkować broń nowej generacji szybciej i taniej niż w przeszłości. Powierzchnia fabryki liczy 6000 metrów kwadratowych. Zatrudnionych w niej zostało 190 osób.
W MAB 4 produkowana będzie broń szybkiego reagowania, pociski hipersoniczne AGM-183 ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon). Całkowicie zautomatyzowana linia produkcyjna i roboty mają zapewnić niespotykaną wcześniej dokładność.
Budowa pocisków hipersonicznych wymaga bardzo. bardzo, bardzo precyzyjnej pracy
– mówi Eric Scherff.
MAB 4 „integruje krytyczne osiągnięcia transformacji cyfrowej". Co to oznacza? Między innymi to, że ochroną budynku zajmują się roboty, które patrolują okolice fabryki i sam zakład niestrudzenie przez cała dobę.
Poza tym standardem w fabryce jest rozszerzona rzeczywistość, a więc pracownicy muszą nosić specjalne hełmy. Linia produkcyjna jest obsługiwana za pomocą wirtualnej rzeczywistości na przykład do obsługi narzędzia dynamometrycznych.
Broń hipersoniczna, atak błyskawiczny i niewykrywalny
Broń hipersoniczna to najnowszy oręż w arsenale supermocarstw – Chin, Rosji i Stanów Zjednoczonych. I choć każdy z wielkiej trójki chwali się posiadaniem takiej broni, to wydaje się, że USA pozostają liderem w tym wyścigu zbrojeń.
Co to jest broń hipersoniczna? To rakiety, które poruszają się z prędkością większą niż Mach 5, a więc lecą przynajmniej 5000 km/h. AGM-183 lecieć będzie z niewyobrażalną wręcz prędkością Mach 20 czyli 24695 km/h.
Dlaczego broń hipersoniczna jest taka ważna? Przy tej prędkości dotarcie pocisku AGM-183 na odległość 1600 km (maksymalny zasięg) zajmuje około 5 minut. Dzięki temu dowolną akcję militarną można przeprowadzić niemal błyskawicznie. Dodatkowo w co trudno uwierzyć, pędzący z tak ogromną prędkością pocisk jeszcze manewruje. Czyni to jakąkolwiek obronę przeciwlotniczą kompletnie bezużyteczną.
Jakby tego było mało, AGM-183 jest tak zaprojektowany, że wykrycie go przez radary jest niemal niemożliwe. Pocisk ten jest odpalany z samolotu bombowego np. B-52, wznosi się i część swojej trasy pokonuje w przestrzeni kosmicznej.
Mocarstwo posiadające taką broń może w ciągu kwadransa sparaliżować siły przeciwnika, zniszczyć jego infrastrukturę wojskową i cywilną i wygrać wojnę.
Broń to wielki biznes. Lockheed Martin o tym wie
W Stanach Zjednoczonych przemysł obronny znajduje się całkowicie w rękach prywatnych. To inaczej niż w Polsce, gdzie państwo kurczowo trzyma w swoich zasobach firmy zbrojeniowe, głownie po to by mieć gdzie obsadzać swoich ludzi. Kto lepiej na tym wychodzi nie jest trudno zgadnąć.
Ile kosztowała nowa fabryka Lockheed Martin? Tego firma nie zdradza. Lockheed Martin jest jednym z największych na świecie dostawców uzbrojenia.
W 2020 roku firma wykazała 65 mld dolarów przychodu i 6,83 mld zysku netto. Lockheed Martin produkuje uzbrojenie począwszy od niewidzialnych myśliwców F-35, przez broń hipersoniczną po obronę przeciwlotniczą.