REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

Ameryka zbroi się na potęgę. Nowa fabryka rakiet hipersonicznych to istny cud techniki

Przyszłość nadeszła i stała się rzeczywistością. Otwarta w poniedziałek, nowa fabryka firmy Lockheed Martin musi kojarzyć się z pomysłami rodem z Terminatora. Produkowane są w niej pociski hipersoniczne.

06.10.2021
17:10
Ameryka zbroi się na potęgę. Nowa fabryka rakiet hipersonicznych to istny cud techniki
REKLAMA

Nowa fabryka Lockheed Martin nosi nazwę Missile Assembly Building 4 (MAB 4). To już trzecia taka inwestycja koncernu uruchomiona w tym roku. Budowa trwała dwa lata. Nowe zakłady nazwane przez właściciela cyfrowymi fabrykami to flagowy projekt Lockheeda.

REKLAMA

MAB 4 pełen jest całkowicie nowych technologii, dzięki którym takie fabryki mogą mogą produkować broń nowej generacji szybciej i taniej niż w przeszłości. Powierzchnia fabryki liczy 6000 metrów kwadratowych. Zatrudnionych w niej zostało 190 osób.

Zakład zaprojektowaliśmy przy użyciu cyfrowych technik, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości powiedział Eric Scherff, wiceprezes Lockheed Martin Space Systems. 

W MAB 4 produkowana będzie broń szybkiego reagowania, pociski hipersoniczne AGM-183 ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon). Całkowicie zautomatyzowana linia produkcyjna i roboty mają zapewnić niespotykaną wcześniej dokładność.

Budowa pocisków hipersonicznych wymaga bardzo. bardzo, bardzo precyzyjnej pracy

– mówi Eric Scherff.

MAB 4 „integruje krytyczne osiągnięcia transformacji cyfrowej". Co to oznacza? Między innymi to, że ochroną budynku zajmują się roboty, które patrolują okolice fabryki i sam zakład niestrudzenie przez cała dobę.

Poza tym standardem w fabryce jest rozszerzona rzeczywistość, a więc pracownicy muszą nosić specjalne hełmy. Linia produkcyjna jest obsługiwana za pomocą wirtualnej rzeczywistości na przykład do obsługi narzędzia dynamometrycznych.

Broń hipersoniczna, atak błyskawiczny i niewykrywalny

Broń hipersoniczna to najnowszy oręż w arsenale supermocarstw – Chin, Rosji i Stanów Zjednoczonych. I choć każdy z wielkiej trójki chwali się posiadaniem takiej broni, to wydaje się, że USA pozostają liderem w tym wyścigu zbrojeń.

Co to jest broń hipersoniczna? To rakiety, które poruszają się z prędkością większą niż Mach 5, a więc lecą przynajmniej 5000 km/h. AGM-183 lecieć będzie z niewyobrażalną wręcz prędkością Mach 20 czyli 24695 km/h.

 class="wp-image-1561465"

Dlaczego broń hipersoniczna jest taka ważna? Przy tej prędkości dotarcie pocisku AGM-183 na odległość 1600 km (maksymalny zasięg) zajmuje około 5 minut. Dzięki temu dowolną akcję militarną można przeprowadzić niemal błyskawicznie. Dodatkowo w co trudno uwierzyć, pędzący z tak ogromną prędkością pocisk jeszcze manewruje. Czyni to jakąkolwiek obronę przeciwlotniczą kompletnie bezużyteczną.

Jakby tego było mało, AGM-183 jest tak zaprojektowany, że wykrycie go przez radary jest niemal niemożliwe. Pocisk ten jest odpalany z samolotu bombowego np. B-52, wznosi się i część swojej trasy pokonuje w przestrzeni kosmicznej.

Mocarstwo posiadające taką broń może w ciągu kwadransa sparaliżować siły przeciwnika, zniszczyć jego infrastrukturę wojskową i cywilną i wygrać wojnę.

Broń to wielki biznes. Lockheed Martin o tym wie

W Stanach Zjednoczonych przemysł obronny znajduje się całkowicie w rękach prywatnych. To inaczej niż w Polsce, gdzie państwo kurczowo trzyma w swoich zasobach firmy zbrojeniowe, głownie po to by mieć gdzie obsadzać swoich ludzi. Kto lepiej na tym wychodzi nie jest trudno zgadnąć.

 class="wp-image-1561480"
(U.S. Air Force photo by Christopher Okula)
REKLAMA

Ile kosztowała nowa fabryka Lockheed Martin? Tego firma nie zdradza. Lockheed Martin jest jednym z największych na świecie dostawców uzbrojenia.

W 2020 roku firma wykazała 65 mld dolarów przychodu i 6,83 mld zysku netto. Lockheed Martin produkuje uzbrojenie począwszy od niewidzialnych myśliwców F-35, przez broń hipersoniczną po obronę przeciwlotniczą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA