REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Pierwsze Patrioty dla Polski wyjechały z fabryki. Będziemy mieli własną tarczę antyrakietową

Są pierwsze efekty wartego niemal pięć mld dolarów kontraktu na zakup nowoczesnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla Polski. Wyrzutnie dla pocisków zestawu Patriot wykonała Huta Stalowa Wola. Będą one wchodzić w skład systemów obrony przeciwlotniczej Wisła.

08.11.2021
15:47
Pierwsze Patrioty dla Polski wyjechały z fabryki. Będziemy mieli własną tarczę antyrakietową
REKLAMA

Kolejny nowoczesny sprzęt zagości w naszej armii. Na obronę przeciwlotniczą z prawdziwego zdarzenia nasz kraj czeka od lat. Na razie naszego nieba strzegą głównie systemy wyprodukowane w Związku Radzieckim. Wkrótce ma się to jednak zmienić. Zapłacimy za to 4,75 mld dolarów, czyli 18,85 mld zł.

REKLAMA

Huta Stalowa Wola S.A., która jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wykonała i przekazała w październiku 2021 r. dwie kompletne wyrzutnie M903 do zestawu Patriot, wchodzące w skład systemów obrony przeciwlotniczej Wisła.

 class="wp-image-1594405"

Opracowywanie oraz produkcja kolejnych komponentów dla zestawów Patriot w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to jeden z elementów naszego zaangażowania w realizację systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Współpraca polsko –amerykańskich przemysłów zbrojeniowych w tym programie przekłada się na generacyjny skok zdolności Sił Zbrojnych RP do obrony polskiego nieba 

– podkreślił Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Kolejne dwie wyrzutnie M903 są w trakcie integracji i testów w Hucie Stalowa Wola. Ich przekazanie planowane jest na koniec 2021 roku.

 class="wp-image-1594396"

To pierwsze wyprodukowane w HSW S.A. wyrzutnie rakietowe M903 systemu Patriot. Mam nadzieję, że te pierwsze wyrzutnie wyprodukowane w Polsce trafią już niedługo na wyposażenie jednostek wojskowych 

– mówi Bartłomiej Zając, Prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A

Umowa wykonawcza realizowana jest w ramach polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej zawartej 28 marca 2018 roku na dostawę do Sił Zbrojnych RP zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, bazującego na systemie Patriot. W konsekwencji tego zamówienia Huta Stalowa Wola wykona w sumie 16 wyrzutni M903, które wejdą na wyposażenie dwóch baterii systemu Wisła.

Pierwsza faza programu dotyczy pozyskania dwóch baterii Patriot w konfiguracji 3+ z systemem IBCS. Na podstawie wynegocjowanego offsetu i podpisanych umów między spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej a Lockheed Martin, do Polski trafią także nowoczesne technologie o wartości 724 mln zł.

Gigantyczny program polskiej zbrojeniówki

Huta Stalowa Wola w ramach udziału w programie produkcji systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zbudowała centrum produkcyjno-montażowe, które docelowo może przejąć również funkcje centrum serwisowania, obsługi i napraw wyrzutni M903 Patriot będących na wyposażeniu obecnych i przyszłych użytkowników. 

Konsorcjum PGZ-WISŁA odpowiadające za realizację programu po stronie Polskiej Grupy Zbrojeniowej składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Oprócz tego, niektóre z niewymienionych spółek z PGZ uczestniczą w programie jako poddostawcy.

Celem programu Wisła jest kupno i wprowadzenie do użytku zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu wraz z sieciocentrycznym systemem łączności i dowodzenia.

Patriot dla Polski, czyli co kupiliśmy w ramach programu Wisła

REKLAMA

W pierwszej fazie programu Polska otrzyma dwie baterie (16 wyrzutni) systemu Patriot w konfiguracji obejmującej m.in. pociski PAC-3 MSE oraz system IBCS. Oprócz wyrzutni, w przedsiębiorstwach wchodzących w skład PGZ produkowany jest szereg innych elementów zestawów, w tym: pojazdy logistyczne, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych.

Dostawa obu baterii systemu IBCS/PATRIOT planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.

Podstawowym zadaniem systemu Wisła będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz samolotów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA