REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Prognoza inflacji w Polsce. Obniżki na Orlenie nam nie pomogą

dane GUS wskazują, że ceny spadły w porównaniu do poprzedniego miesiąca, po raz pierwszy od lutego 2022 r. Niemniej struktura zmian jest bardzo zróżnicowana między produktami. Wciąż bardzo mocno drożeją usługi, główną przyczyną braku zmian CPI w ostatnim kwartale jest spadek cen odzieży oraz transportu.

14.08.2023
10:48
Prognoza inflacji w Polsce. Obniżki na stacjach paliw nie pomogą
REKLAMA

Inflacja w lipcu obniżyła się do 10,8 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny, potwierdzając wstępne dane opublikowane dwa tygodnie temu.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,8 proc. (przy wzroście cen usług – o 11,3 proc. i towarów – o 10,6 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług obniżyły się o 0,2 proc. (w tym towarów – o 0,6 proc. przy wzroście cen usług - o 0,8 proc.) – podał GUS.

Ekonomiści spodziewali się minimalnie wyższego wyniku na poziomie 10,9 proc. (konsensus wyliczony przez Macronext.pl).

Inflacja wciąż będzie wysoka

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności podniosły wskaźnik o 15,6 proc., mieszkania o 13,1 proc. oraz rekreacji i kultury o 12,1 proc. podniosły wskaźnik odpowiednio o 3,79 p. proc., 3,26 p. proc. i 0,75 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu o 8,5 proc. obniżyły ten wskaźnik o 0,90 p. proc. – czytamy w komunikacie.

Miesiąc do miesiąca lipcową inflację najbardziej podbiły ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,6 proc.), mieszkań (o 0,2 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,7 proc.). Podwyższyły one wskaźnik cen konsumpcyjnych odpowiednio o 0,10 p. proc., 0,05 p. proc. i 0,04 p. proc. Niższe o 1,3 proc. ceny żywności oraz odzieży i obuwia o 3,1 proc. obniżyły CPI o 0,34 p. proc. i 0,13 p. proc.

Jakub Rybacki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zauważa w komentarzu do danych GUS, że przez ostatnie trzy miesiące przeciętne tempo wzrostu cen było zbliżone do zera.

Szybko drożały usługi, a niewiele towary. Taka struktura utrzyma się przez kolejne miesiące i inflacja wciąż będzie wysoka – zapowiada ekspert.

Pierwszy miesięczny spadek cen od półtora roku

Ekonomista PIE zauważa, że ceny spadły w porównaniu do poprzedniego miesiąca po raz pierwszy od lutego 2022 r., ale struktura zmian jest bardzo zróżnicowana.

Wciąż bardzo mocno drożeją usługi, główną przyczyną braku zmian CPI w ostatnim kwartale jest spadek cen odzieży oraz transportu – pisze Jakub Rybacki.

Ale od razu zaznacza, że przed nami rychły koniec spadków cen transportu.

Od lipca cena baryłki ropy Brent wzrosła z 79 do 87 USD. Dlatego inflacja w sierpniu obniży się nieznacznie. Paliwa podwyższą CPI pomimo wakacyjnych promocji – przekonuje ekonomista PIE.

Jak zaznacza, takich obniżek cen w obliczeniach ze względu na limit tankowania oraz wymogi dotyczące posiadania aplikacji nie będą uwzględnione przez GUS.

Usługi dalej będą drożeć

REKLAMA

PIE spodziewa się, że kolejnych kwartałach tanieć będą głównie towary przemysłowe, już teraz większość firm przemysłowych w UE raportuje spadek kosztów produkcji w stosunku do ubiegłego roku.

W Polsce skala obniżek jest druga najwyższa w Europie po Grecji. W efekcie powszechność inflacji w gospodarce wyraźnie osłabnie. Równocześnie wciąż w szybkim tempie drożeć będą ceny usług – zapowiada Jakub Rybacki z PIE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA