REKLAMA

Prezent dla milionów Polek: dodatkowy dzień wolny

Połowa pracujących Polaków doświadczyło wypalenia zawodowego, niemal 30 proc. jest przepracowanych. Jednocześnie po pracy 135 minut przeznaczają na zajmowanie się domem, a prawie czterdzieści na opiekę nad domownikami. W obu wypadkach ten ciężar biorą na siebie kobiety. Czy dzięki skróceniu tygodnia pracy do czterech dni ich czas wolny mógłby stać się bardziej jakościowy? – zastanawia się Martyny Grzegorczyk, Marketing Operations Manager w ClickMeeting.

Prezent dla milionów Polek: dodatkowy dzień wolny
REKLAMA

4-dniowy tydzień pracy – jak wynika z zapowiedzi Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ma szansę ziścić się w Polsce do 2027 r. I właśnie ta forma skrócenia czasu pracy ma w opinii ministry większe szanse zacząć obowiązywać. Drugie rozwiązanie, czyli 35-godzinny tydzień pracy, pięć dni w tygodniu po siedem godzin, ma mniej zwolenników, zarówno wśród Polaków, jak również w resorcie rodziny.

REKLAMA

Analizy są w toku. Zbadanie wpływu ustawowo wolnych piątków na wykonywanie obowiązków zawodowych powierzono Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy (CIOP), którzy przez rok ma zajmować się tą sprawą.

Za dużo obowiązków w pracy, za dużo pracy w domu

Tymczasem na ciekawy aspekt skrócenia czasu pracy w Polsce zwróciła właśnie uwagę Martyna Grzegorczyk z ClickMeeting.

Zamiast odpoczywać Polacy przeciętnie przez dwie godziny i piętnaście minut dziennie zajmują się domem, a opieka nad domownikami zajmuje im średnio 38 minut dziennie, co jest drugim najwyższym wynikiem w Europie – wskazuje.

I przypomina, że z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań wynika, że co trzecie polskie gospodarstwo domowe liczy cztery osoby lub więcej, a w skład 28 proc. wchodzą osoby z różnych grup wiekowych, w tym osoby starsze, zazwyczaj wymagający wsparcia.

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni pozwoliłoby pracownikom, również tym opiekującym się członkami rodzin, przeznaczyć więcej czasu dla siebie, na odpoczynek i regenerację sił, aktywność i rozwijanie swoich hobby czy zainteresowań – uważa ekspertka Clickmeeting.

Więcej wiadomości na temat 4-dniowego tygodnia pracy

Cztery dni w pracy, trzy dni wolnego. Panie skorzystają najbardziej

Martyna Grzegorczyk jest przekonana, że Polki najbardziej by skorzystały na skróceniu tygodnia pracy.

Wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy jest szczególnie ważne z punktu widzenia kobiet, które częściej pełnią funkcje opiekuńcze, zarówno wobec dzieci jak i starszych członków rodzin. Często robią to oprócz wykonywania obowiązków zawodowych, rezygnując z czasu wolnego – zaznacza.

Jak zauważa Grzegorczyk, po części z tego też powodu kobiety zdecydowanie bardziej od mężczyzn preferują pracę zdalną (70 proc. w porównaniu do 57 proc.).

Być może skrócenie czasu pracy dla pracowników i dodatkowy dzień wolny w tygodniu byłyby dodatkową szansą – również dla mężczyzn – na spędzenie jakościowego czasu z rodziną, a także większe zaangażowanie w obowiązki opiekuńcze oraz integrację pokoleń – zauważa ekspertka.

Przemęczeni i przepracowani. Polacy powinni odpocząć

REKLAMA

ClickMeeting przypomina, że z badania, które przeprowadził, wynika, że gdyby Polacy mieli wybór, to wybraliby wprowadzenie ustawowo wolnych piątków lub inną formę zmniejszenia liczby dni pracy w tygodniu (70 proc.), skrócenie godzin pracy do 35 ma mniej zwolenników.

Natomiast Eurostatu podaje, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Pracujemy przeciętnie ok. 40 godzin tygodniowo, podczas gdy unijna średnia wynosi 37,5 godziny. Do tego aż 45 proc. doświadcza wypalenia zawodowego. ClickMeeting wskazuje, że blisko 30 proc. czuje się przepracowanych, a 24 proc. uważa, że ma zbyt wiele obowiązków zawodowych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA