REKLAMA

Pracodawcy: ustawowo wolne piątki to przegięcie. Serio? Oto co się zacznie w poniedziałek

W Polsce rozmawiamy nieśmiało o wprowadzeniu wolnych piątków albo skróceniu tygodniowego wymiaru pracy do 35 godzin, czyli siedmiu godzin od poniedziałku do piątku. Pomysł Ministerstwa Pracy już jest atakowany przez przedsiębiorców, którzy w czambuł potępiają tudzież wyśmiewają wszystkie eksperymenty, które rzekomo wskazują na wzrost wydajności przy skróceniu czasu pracy. Ciekawe, co by powiedzieli na pomysł, który właśnie testują Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Pracodawcy: ustawowo wolne piątki to przegięcie. Zobaczcie, co się zacznie w poniedziałek
REKLAMA

4-dniowy tydzień pracy budzi w Polsce głównie emocje wśród pracodawców. Polacy chyba trochę nie dowierzają, że ten pomysł zostanie w naszym kraju zrealizowany. Przynajmniej tak wynika z sondaży, które do tej pory były przeprowadzane w tej sprawie. Ustawowo wolne piątki budzą w u nas różne reakcje, tymczasem Zjednoczone Emiraty Arabskie nie dość, że wprowadzają taki system pracy, to nie będą pracować osiem godzin dziennie, tylko siedem. Można?

REKLAMA

Dubaj, największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szykuje kolejny eksperyment dotyczący czasu pracy. Od przyszłego tygodnia w sektorze publicznym nie dość, że będzie się pracowało tylko od poniedziałku do czwartku, to praca potrwa siedem godzin. W sumie to 28 godzin tygodniowo.

Czytaj więcej o Dubaju:

Siedem godzin dziennie cztery dni w tygodniu

Dubaj zaczął mieszkać w przepisach regulujących czas pracy dwa lata temu. Niedziela stała się wówczas dniem wolnym, a piątek pracującym, co miało pomóc w nawiązywaniu bliższych relacji z innymi krajami, które mają taki sam układ tygodnia. Już wówczas, sektor publiczny pracował w piątek tylko do południa, dając pracownikom szansę na dołączenie do modlitwy dżummuah.

Teraz 15 urzędów od 12 sierpnia do 30 września w ogóle nie będzie pracowało w piątki

Siedmiotygodniowy pilotaż ma na celu zwiększenie efektywności czasu spędzanego w pracy, a także pomoc w zapewnieniu lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Pokrywa się również z rokiem szkolnym, który startuje w ostatni poniedziałek sierpnia.

Ministerstwo zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi będzie w tym czasie mierzyło wydajność pracowników. Trzydniowy weekend został wcześniej wprowadzony w sąsiednim Sharjah, gdzie pracownicy odnotowali 88-procentowy wzrost wydajności i 90-procentowy wzrost satysfakcji z pracy.

REKLAMA

Microsoft w Japonii też eksperymentuje z krótszym czasem pracy

Podobne wyniki znajdujemy również w sektorze prywatnym. Przed pięciu laty japoński Microsoft przeprowadził eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy. Miało się to przełożyć na zwiększenie przychodu z pracownika o 40 proc. względem analogicznego okresu w ubiegłym roku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA