REKLAMA
 1. bizblog
 2. Biznes /
 3. Poradniki
 4. Podatki - poradniki /

Preferencyjny ZUS. Komu przysługuje?

Wysokość preferencyjnych składek ZUS uzależniona jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2024 r. wprowadzono aż dwie podwyżki – pierwszą od stycznia, a drugą od lipca. Ile w związku z tym będą musieli zapłacić przedsiębiorcy, którzy opłacają składki na preferencyjnych zasadach?

29.01.2024
22:28
Preferencyjny ZUS. Komu przysługuje?
REKLAMA

Niższe składki ZUS przynoszą ulgę wielu początkującym przedsiębiorcom. Ci, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, mogą skorzystać z ulgi na start. W jej ramach istnieje obowiązek zapłaty wyłącznie składki zdrowotnej. Ulgę na start można stosować przez sześć pełnych miesięcy. Później natomiast przedsiębiorcy chętnie wybierają preferencyjny ZUS, w ramach którego przez 24 miesiące opłacają składki od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Preferencyjny ZUS jest dobrowolny i dotyczy wyłącznie składki na ubezpieczenie społeczne, natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest zgodnie z odrębnymi przepisami i zależy między innymi od wysokości osiągniętego przychodu.

REKLAMA

Preferencyjny ZUS. Wysokość składek od 1 stycznia 2024 r.

Wysokość preferencyjnych składek ZUS uzależniona jest od kwoty płacy minimalnej, która od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł brutto. Podstawa wynosi 30 proc., a więc 1272,60 zł. Składki wyniosą zatem kolejno:

 • emerytalna (19,5 proc.) - 248,41 zł,
 • rentowa (8 proc.) - 101,81 zł,
 • wypadkowa (1,67 proc.) - 21,25 zł,
 • chorobowa (2,45 proc.) - 31,18 zł.

W sumie przedsiębiorca zapłaci 402,65 zł, chyba że zrezygnuje z nieobowiązkowej składki chorobowej. Wtedy każdego miesiąca przekaże do ZUS 371,47 zł.

Więcej o składkach ZUS przeczytasz na Bizblog.pl:

Preferencyjny ZUS. Wysokość składek od 1 lipca 2024 r.

Druga podwyżka płacy minimalnej w 2024 r. będzie miała miejsce 1 lipca. Od tego miesiąca przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki ZUS. Niemniej jednak podwyżka nie będzie dla nich mocno dotkliwa – najniższa krajowa od 1 lipca wyniesie 4300 zł brutto, a więc jedynie o 58 zł więcej w porównaniu do pierwszego półrocza. Podstawę obliczenia składek stanowi kwota 1290 zł. Wysokość składek ZUS prezentować się będzie następująco:

 • składka emerytalna – 251,81 zł,
 • składka rentowa – 103,20 zł,
 • składka wypadkowa – 21,54 zł,
 • składka chorobowa – 31,61 zł.

Przedsiębiorca zapłaci w sumie 408,16 zł lub 376,55 bez składki chorobowej.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z preferencyjnego ZUS-u albo ulgi na start, zobowiązani są opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne w trybie zwykłym. Zasady są dla nich takie same, jak dla osób opłacających duży ZUS. Warto pamiętać, że wysokość składki zależy od przyjętej formy opodatkowania oraz wysokości osiąganego przychodu.

Ulga na start, preferencyjny ZUS czy Mały ZUS Plus – co wybrać?

Ulga na start, preferencyjny ZUS oraz Mały ZUS Plus to rodzaj wsparcia dla początkujących przedsiębiorców, którzy mogą ograniczyć wydatki związane z koniecznością opłacania składek ZUS. Pojęć tych nie należy mylić, gdyż wiążą się one z odrębnymi zasadami obliczania wysokości składek, a dodatkowo przysługują innej grupie uprawnionych. Zgodnie z przepisami w 2024 r.:

REKLAMA
 • ulga na start – przewidziana jest dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej i można z niej korzystać przez pierwszych sześć miesięcy. Przedsiębiorca opłaca wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne,
 • preferencyjny ZUS – przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenie społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ulga obowiązuje przez maksymalnie 24 miesiące,
 • Mały ZUS Plus – przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenie społeczne od podstawy uzależnionej od jego dochodu oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA