Pracodawcy przymykają oczy na BHP. Liczba decyzji w tej sprawie wydanych w zeszłym roku przez inspektorów pracy zwiększyła się o kilkanaście procent.

W 2024 r. inspektorzy przeprowadzili u pracodawców ponad 61 tys. kontroli – wynika ze sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy. W 15,3 tys. przypadków ujawniono naruszenie przepisów regulujących wynagrodzenia, co przełożyło się na konieczność wypłaty na rzecz pracowników 214,1 mln zł. Zmniejszyła się natomiast liczba nielegalnie zatrudnionych pracowników: z 15,7 tys. do 14,6 tys. Choć problem narósł wśród cudzoziemców, którzy coraz częściej zatrudniani są na czarno.
Kiepsko wypada bezpieczeństwo i higiena pracy. Liczba decyzji w tej sprawie wydanych w zeszłym roku przez inspektorów pracy zwiększyła się do 232,2 tys. To o kilkanaście procent więcej rok do roku. Wynik windują branże: budowlana, przetwórstwa przemysłowego oraz handlowa.
Zdaniem ekspertów przyczyną mogą być problemy finansowe firm w obliczu spowolnienia gospodarczego. Wydatki związane z BHP schodzą wówczas na dalszy plan. Wyzwaniem może być też nadążenie za dynamicznie zmieniającymi się regulacjami.
Więcej wiadomości na temat pracy można przeczytać poniżej: