REKLAMA
  1. bizblog
  2. Uncategorized
  3. Praca

Rzuć wszystko i zostań latarnikiem w Kanadzie. Piękne widoki i niezła pensja

Poszukiwani są chętni do pracy w latarniach na zachodnim wybrzeżu Kanady. Obywatelstwo nie jest wymagane, a oferta kusi pięknymi widokami. Zainteresowany? Wolne etaty sporadycznie zdarzają się i u nas. Piętnastu latarników i jedna latarniczka pracują w latarniach rozsianych na polskim wybrzeżu, choć o takiej pensji, jaką otrzymują ich kanadyjscy koledzy po fachu mogą tylko pomarzyć.

21.01.2024
15:41
Rzuć wszystko i zostań latarnikiem w Kanadzie. Piękne widoki i niezła pensja
REKLAMA

Piękne widoki, zachodnie wybrzeże Kanady i romantyczne latarnie morskie. Brzmi jak praca marzeń? Proszę bardzo: latarników i latarniczki oraz ich pomocników w prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie właśnie rekrutuje kanadyjskie ministerstwo rybołówstwa i oceanów.

REKLAMA

Będziesz odpowiedzialny za pełnienie wachty na stacji, aby zapewnić marynarzom bezpieczeństwo podczas przemierzania pięknych regionów przybrzeżnych Kanady – czytamy w ogłoszeniu.

Praca w latarni szuka człowieka

Wśród obowiązków latarników i latarniczek jest: opieka nad urządzeniami latarni, przekazywanie komunikatów radiowych, malowanie budynków i dbanie o porządek. Kandydaci powinni mieć doświadczenie w obsłudze sprzętu elektrycznego, konserwacji budynków i obsługiwać MS Office. Na stanowiska latarnika na kanadyjskim wybrzeżu można aplikować do końca marca, dłuższy czas na zastanowienie — bo aż do końca roku — mają ci, których kusi posada pomocnika latarnika.

Dzięki najdłuższej na świecie linii brzegowej i bogactwie jezior Kanada jest domem dla ponad 750 latarni morskich. W tym ponad 100 malowniczych latarni morskich trafiło w ręce osób indywidualnych, instytucji i gmin. Mają oni pomóc w ochronie tych cennych zabytków. Jednak rząd Kanady w dalszym ciągu obsługuje 51 latarni morskich w całym kraju.

Więcej o rynku pracy przeczytasz na Bizblog.pl:

W samotności

Praca w latarni z pewnością nie każdemu przypadnie jednak do gustu. Bo – jak wyjaśnia pracodawca „kandydaci będą musieli zamieszkać w »odizolowanych lub częściowo odizolowanych« lokalizacjach i być w gotowości do pracy zmianowej we wszystkich warunkach pogodowych”.

Ważna informacja dla tych, których to nie zraża i już szykują CV: kandydaci nie muszą mieć kanadyjskiego obywatelstwa ani kanadyjskiego adresu, wystarczy posiadanie prawa pobytu. Zarobki? Wahają się od 45 do 70 tys. CAD rocznie (co w przeliczeniu na złotówki daje od 11,2 tys. zł do 17,4 tys. zł miesięcznie).

Na polskim wybrzeżu mamy 15 latarników i latarniczkę

Na znacznie mniejsze wynagrodzenie mogą liczyć latarnicy i latarniczki w Polsce. Pensja etatowego latarnika wynosi ok. 4 tys. zł. Brutto. Do tego jest jeszcze naliczana tzw. wysługa lat.

Ostatnią rekrutację na stanowisko Starszego Latarnika przeprowadziliśmy w połowie zeszłego roku, tak że wakaty się zdarzają — wyjaśnia Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

REKLAMA

Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że zawód wymiera. W rozsianych po polskim wybrzeżu 15 czynnych latarniach morskich pracuje dziś 16 etatowych latarników (oraz dwóch zatrudnionych na pół etatu robotników - specjalistów, wykonujących de facto takie same zadania). Tyle że w 2019 rok było ich 22. Latarniczka jest tylko jedna w Helu - choć całkiem niedawno kobiety w polskim latarniach morskich były trzy ( w Helu, w Jastarni i Stilo - gmina Choczewo).

Etaty latarników nie są redukowane, ale w naturalny - i chyba nieunikniony - sposób przekształcają się w specjalistyczne stanowiska robotnicze – mów w rozmowie z Bizblog.pl Ewa Wieczorek, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Szczecinie. - Latarnie morskie są obecnie tak zautomatyzowane i zelektronizowane, że zadania latarników sprowadzają się głównie do nadzorowania stanu technicznego urządzeń oraz eksploatacji i zabezpieczenia aparatury.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA