REKLAMA

Powiało optymizmem w firmach. Jest więcej kasy, mówi się o podwyżkach dla pracowników

Pół roku dołowania i w końcu nastroje przedsiębiorców badanych przez Polski Instytut Ekonomiczny uległy poprawie. Z najnowszego Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) wynika jednak, że najlepiej obecną sytuację oceniają duże firmy, mniejsi nie mają tylu powodów do zadowolenia. Pracowników powinny ucieszyć pojawiające się zapowiedzi zwiększenia zatrudnienia i podwyżek.

Powiało optymizmem w firmach. Jest więcej kasy, mówi się o podwyżkach dla pracowników
REKLAMA

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), opracowywany przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), wzrósł miesiąc do miesiąca o 2,8 pkt., do 100,5 pkt. Grudniowy odczyt pierwszy raz od czerwca przekroczył neutralną granice 100 pkt. i wskazuje na przewagę pozytywnych nastrojów wśród przedsiębiorców. W porównaniu z odczytem z grudnia 2023 obecny wynik jest wyższy o 0,6 pkt.

REKLAMA
 class="wp-image-2627680"

Z siedmiu składowych MIK-u najkorzystniej zaprezentowały się w grudniu dwa obszary: zatrudnienie (106,8 pkt.) oraz płynność finansowa (116,9 pkt.).

Po sześciu miesiącach przewagi nastrojów negatywnych, grudniowy wzrost MIK odzwierciedla pozytywne zmiany w kluczowych obszarach, takich jak rynek pracy i płynność finansowa – wylicza Dr Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu Foresightu Gospodarczego PIE.

Inwestycje i moce produkcyjne na plusie, nowe zamówienia wciąż niedomagają

Największy wzrost odnotowano w subindeksach dotyczących inwestycji – o 13,4 pkt. (84,3 pkt.) – oraz mocy produkcyjnych, które wzrosły o 2,3 pkt. do 97,8 pkt. Wartość sprzedaży zwiększyła się o 1,4 pkt. do 96,0 pkt. Jednocześnie wskaźnik nowych zamówień pozostał poniżej poziomu neutralnego (89,7 pkt.), co może negatywnie wpłynąć na przyszłe wyniki sprzedaży.

Duże przedsiębiorstwa, z wartością MIK na poziomie 121,2 pkt., wypadły najlepiej. Mikro- i małe firmy nadal zmagają się z przewagą nastrojów negatywnych (odpowiednio: 87 i 91 pkt.). W sektorach, takich jak produkcja (111,3 pkt.) i budownictwo (107,3 pkt.), dominują pozytywne nastroje. Branża handlowa, mimo wzrostu wskaźnika o 5 pkt., pozostała poniżej poziomu neutralnego (97,6 pkt.).

Grudzień przyniósł spadek udziału firm wskazujących na niepewność sytuacji gospodarczej – z 60 proc. w listopadzie do 54 proc. Koszty pracownicze nadal pozostają największym wyzwaniem dla przedsiębiorców (69 proc.). Jednak firmy coraz częściej deklarują plany podnoszenia wynagrodzeń i zatrudniania nowych pracowników.

Więcej wiadomości na temat prognoz gospodarczych

Prognozy nie są szczególnie optymistyczne

REKLAMA

Choć grudniowy odczyt MIK wskazuje na poprawę nastrojów, firmy pozostają ostrożne w swoich przewidywaniach.

Ponad połowa przedsiębiorstw nie spodziewa się zmian w swojej sytuacji w ciągu najbliższych trzech miesięcy, a jedynie 12 proc. liczy na poprawę – podsumowuje dr Katarzyna Dębkowska.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA