REKLAMA

Jak wrzucić w koszty rower kupiony na firmę

Zakup roweru na firmę to rozwiązanie, które obecnie wdrażają nie tylko działające na szeroką skalę korporacje, ale również drobni przedsiębiorcy. Organy podatkowe pozytywnie podchodzą do ujmowania w kosztach tego typu wydatku, o ile zostaną spełnione określone warunki. Jak rozliczyć zakup roweru i jego bieżące użytkowanie?

Jak wrzucić w koszty rower kupiony na firmę
REKLAMA

Jak uzasadnić zakup roweru w firmie?

REKLAMA

Rower kupiony na firmę może być użytkowany zarówno przez przedsiębiorcę, jak i pracowników. Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i wspólnicy spółek często argumentują jego nabycie w celu dojazdu na spotkania z klientami. Niektórzy przy użyciu roweru dostarczają też towar swoim kontrahentom. Wykorzystanie roweru zamiast samochodu jest zgodne z duchem ekologii, lecz nie bez znaczenia są też kwestie ekonomiczne. Rosnące ceny paliwa, bieżących przeglądów i napraw pojazdów samochodowych oraz problemy z parkowaniem (zwłaszcza w dużych miastach) to podstawowe argumenty podnoszone przez przedsiębiorców. Rower może być użytkowany na zmianę z samochodem – posiadanie jednego pojazdu nie wyklucza zakupu drugiego. Skarbówka zgadza się ze stanowiskiem przedsiębiorców, jednak wskazuje, iż rower firmowy musi być użytkowany właśnie do celów biznesowych. Użytek prywatny wyklucza zakwalifikowanie wydatków z nim związanych do kosztów uzyskania przychodu.

Jak rozliczyć zakup roweru?

Art. 22 ust. 1 ustawy o PIT wskazuje, że koszty uzyskania przychodu to takie, które zostały poniesione celem osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia jego źródeł. Jeśli rower użytkowany jest przez właściciela lub pracowników w celach firmowych, istnieje możliwość zaliczenia wydatku związanego z jego zakupem do KUP. Stanowisko potwierdza podatkowa interpretacja indywidualna z 4 listopada 2019 roku, 0113-KDIPT2-1.4011.369.2019.3.MD. Nabycie roweru można rozliczyć na dwa sposoby:

  • jeśli jego wartość nie przekracza 10 000 zł (netto dla vatowców, brutto dla nievatowców) – sprzęt ujmuje się bezpośrednio w kosztach na podstawie dowodu zakupu,
  • jeśli jego wartość przekracza 10 000 zł – rower wprowadza się do ewidencji środków trwałych, a następnie amortyzuje za pomocą stawki 18 proc.

Podatnicy korzystający z pomocy de minimis mają prawo do jednorazowe amortyzacji roweru (kwota pomocy wynosi w 2024 roku 50 000 euro, co daje 230 000 zł).

Rower na firmę a podatek VAT

Zgodnie z klasyfikacją środków trwałych, rower zaliczamy do środków transportu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie obejmują go limity związane z odliczaniem podatku VAT charakterystyczne dla pojazdów samochodowych. Dlatego też czynny podatnik VAT ma prawo odliczyć pełną kwotę podatku, o ile oczywiście spełni przy tym wymagania ustawowe.

Więcej o kosztach uzyskania przychodu przeczytasz na Bizblog.pl:

Prywatne użytkowanie roweru firmowego

Rower firmowy może być użytkowany również do celów prywatnych, a w dalszym ciągu spełnia przesłanki zaliczenia wydatków związanych z jego zakupem i użytkowaniem do kosztów uzyskania przychodu. Takie stanowisko przedstawia Krajowa Informacja Skarbowa w interpretacji 0114-KDIP3-1.4011.779.2022.2.AC. Oznacza to, że jeśli dojeżdżamy rowerem na spotkania z klientami, a po drodze robimy małe zakupy, nie tracimy prawa do odliczeń podatkowych. Tak jednak sytuacja przedstawia się na gruncie PIT, natomiast w przypadku VAT-u jest nieco bardziej skomplikowana. Podatnik powinien bowiem ustalić proporcję, która wskazywałaby, w jakim stopniu korzysta z roweru do celów służbowych, a w jakim do celów prywatnych. Jeśli więc uzna, że 90 proc. czasu jazdy to załatwianie spraw biznesowych, a 10 proc. - spraw prywatnych, może odliczyć 90 proc. podatku VAT.

REKLAMA

Jak rozliczyć koszty bieżącego użytkowania roweru w firmie?

Bieżące wydatki, związane na przykład z dokonywaniem przeglądu czy wymianą części, zaliczamy do KUP na podstawie dowodu zakupu. Nawet, jeśli rower został wprowadzony do środków trwałych, nie zwiększają one wartości początkowej. Przy odliczeniu VAT obowiązuje taka sama zasada, jak w kontekście zakupu roweru. Czynni podatnicy mają prawo odliczyć pełną kwotę, jeśli użytkują rower wyłącznie do celów służbowych. W pozostałych przypadkach należało by wyznaczyć proporcję.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA