Wakacje od ZUS. Jak wnioskować, kiedy i czy warto?
Przedsiębiorcy nie mają urlopu wypoczynkowego, a często, gdy wybierają się na wakacje, nie osiągają dochodów. Ciąży na nich jednak obowiązek regulowania składek ZUS, dlatego rząd proponuje im miesięczne „wakacje”. Na czym polegają i jak z nich skorzystać?
Czym są wakacje od ZUS?
Mianem wakacji od ZUS (wakacji składkowych, wakacji zusowskich) określa się zwolnienie z obowiązku opłacania składek na:
- ubezpieczenie społeczne,
- Fundusz Pracy,
- Fundusz Solidarnościowy.
Wakacje nie dotyczą natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą trzeba uregulować w trybie zwykłym. Ze zwolnienia mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy:
- w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku zgłosili do ubezpieczeń nie więcej niż 10 pracowników/zleceniobiorców (w tym także samych siebie),
- w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej,
- w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych osiągnęli przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w kwocie nie wyższej niż 2 mln euro (dotyczy przynajmniej jednego roku).
Ulga nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy wykonują czynności na rzecz byłego pracodawcy. Nie dotyczy także pracowników – odnosi się wyłącznie do składek płaconych za przedsiębiorcę.
Jak wnioskować o wakacje od ZUS?
Chcąc skorzystać ze zwolnienia, przedsiębiorca ma obowiązek złożyć wniosek za pomocą formularza elektronicznego, który znajduje się na PUE. Zawiera on następujące dane:
- imię i nazwisko,
- numer NIP i PESEL,
- wskazanie miesiąca, w którym przedsiębiorca chce skorzystać ze zwolnienia,
- oświadczenie o fakcie bycia mikroprzedsiębiorcą,
- oświadczenie o niewykonywaniu czynności na rzecz byłego pracodawcy.
ZUS ma na rozpatrzenie wniosku 40 dni. W tym czasie przedsiębiorca nie może wprowadzić żadnych korekt, na przykład w zakresie zmiany miesiąca korzystania z ulgi.
Więcej o ZUS przeczytasz na Bizblog.pl:
Kiedy rusza program?
Zgodnie z zapowiedziami rządu, program wakacji od ZUS ruszy 1 listopada. Wtedy też będzie można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek. Mając na uwadze ustawowe terminy płatności, przedsiębiorca będzie mógł z niego skorzystać dopiero w grudniu, gdyż to właśnie 20. dnia tego miesiąca mija termin płatności składek za listopad. Jeśli jednak spóźni się ze złożeniem wniosku, ulgę odczuje dopiero w roku 2025. Trzeba więc liczyć się z tym, że ów „urlop” nieco przesuną się w czasie.
Czy warto korzystać z wakacji od ZUS?
Wakacje od ZUS to forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy często muszą wybierać pomiędzy urlopem a dochodem. Obciążenia składkowe są dla mikroprzediębiorców ogromne zwłaszcza, gdy przychodzi im płacić tak zwany duży ZUS. Ulgę w mniejszym stopniu odczują natomiast ci, którzy korzystają z ZUS-u preferencyjnego. Wakacje składkowe nie mają wpływu na prawo do zasiłku chrobowego ani nie wpływają na wysokość przyszłych świadczeń emerytalno-rentowych. Trzeba jednak pamiętać, że budżet państwa pokrywa składki w kwocie minimalnej, co automatycznie zmniejsza podstawę do świadczenia emerytalnego. Ponadto przedsiębiorcy nie mogą odliczyć składek ZUS od podstawy opodatkowania, dlatego za dany miesiąc zapłacą wyższy podatek dochodowy.
Wakacje od ZUS – przywilej, a nie obowiązek
Przedsiębiorcy mają przywilej, a nie obowiązek korzystania z wakacji od ZUS. Mogą też dowolnie wybrać miesiąc, który zostanie objęty ulgą – wcale nie musi być to lipiec lub sierpień, gdy zwyczajowo udajemy się na urlop. Warto jednak pamiętać o obowiązku zapłaty składki zdrowotnej, której zwolnienie nie obejmuje. W przeciwnym razie powstaną zaległości, od których organ rentowy naliczy odsetki.