REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Polskie fabryki widzą przyszłość w ciemnych barwach, nie to co banki

Koniunktura w poszczególnych sektorach polskiej gospodarki mocno się od siebie różni. W niektórych od kilku miesięcy obserwujemy sukcesywne pogarszanie się klimatu (najgorzej jest w przemyśle), inne zaskakują in plus.

21.06.2024
10:55
Fabryki widzą przyszłość w ciemnych barwach, nie to co banki
REKLAMA

Pozytywnie wyróżnia się sytuacja w transporcie i gospodarce magazynowej oraz w gastronomii i zakwaterowaniu, gdzie koniunktura oceniana jest lepiej niż w maju – wskazuje GUS w czerwcowym badaniu.

REKLAMA

W bankach i IT dobry klimat

Najbardziej pozytywny klimat gospodarczy panuje w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (+19,9). Podmioty zaliczane do tej grupy oceniają koniunkturę najbardziej korzystnie, ale – jak zauważa GUS w komunikacie – poniżej średniej długookresowej (+25,5).

Źródło: GUS

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w zakwaterowaniu i gastronomii wyniósł +11,4 po wzroście z +5,8 w maju. Z kolei informacji i komunikacji wyniósł +8,9, ale po spadku z +9,6 w maju.

Więcej wiadomości o koniunkturze gospodarczej

Jak wspomnieliśmy, do polepszenia nastrojów doszło w sekcji transport i gospodarka magazynowa, ale wskaźnik wciąż jest ujemny. Uplasował się na poziomie -0,3 pkt., ale miesiąc wcześniej wynosił -1,5.

Źródło: GUS

Przemysł wciąż nie może się wydostać z dołka

Najbardziej pesymistyczne są podmioty z sekcji przetwórstwo przemysłowe. Oceny w czerwcu znowu się pogorszyły, zaliczając spadek do -10,1 pkt. z -6,2 w maju.

Źródło: GUS
REKLAMA

Na minusie jadą też jednostki z sekcji budownictwo. W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie -2,7, przed miesiącem -2,3.

Pogłębiły się też niekorzystne tendencje w handlu, zarówno hurtowym (-1,5 w czerwcu vs. -0,1 w maju), jak i detalicznym (-1,4 w czerwcu vs. +0,1 w maju).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA