Koniec kłótni ws. pomp ciepła? Wszystko zmierza w dobrym kierunku
Pamiętacie jeszcze zamieszanie wokół Listy Zielonych Urządzeń i Materiałów ZUM, która miała uporządkować rynek pomp ciepła? Spornym punktem okazał się certyfikat HP Keymark. Wszystko wskazuje na to, że powoli zbliżamy się do finału tej kłótni. Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) jest w tej sprawie w stałym kontakcie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Galopujące w rekordowym tempie ceny gazu i węgla przymusiły Polaków do poszukiwania tańszych źródeł ciepła. I tak zaczął się boom na pompy ciepła. Szybko to jednak wykorzystali nieuczciwi sprzedawcy, którzy zaczęli klientom wciskać nie takie urządzenia, co trzeba. W efekcie zamiast do niższych rachunków trzeba było przyzwyczaić się do jeszcze wyższych stawek. Nic więc dziwnego, że popularność pomp ciepła w Polsce zaczęła lecieć na łeb i szyję. Sytuację miała naprawić Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów ZUM. Ale szybko okazało się, że punktem spornym jest europejski znak jakości i certyfikacji HP Keymark. Producenci wykazujący się nim mogą warunkowo do końca 2024 r. wpisać się na listę ZUM. Po 1 stycznia 2025 r. muszą jednak dostarczyć komplet badań laboratoryjnych, inaczej z zielonej listy wylecą z hukiem. W końcu podjęto na ten temat rozmowy.
Na spotkaniu roboczym w końcu lipca 2024 r. w Polsce przedstawiciele EHPA i znaku HP Keymark z administracją rządową (MKiŚ i NFOŚiGW) odpowiedzieli wyczerpująco na wszystkie zadane pytania - zdradza w rozmowie z Bizblog.pl Paweł Lachman, prezes Stowarzyszenia Polska Organizacja Rozwoju technologii Pomp Ciepła (PORT PC).
Przypomnijmy: certyfikat HP Keymark jest wydawany przez niezależne jednostki, akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji, zgodnie z wymaganiami Europejskiej Organizacji Normalizacyjnej. Taki system certyfikacji jest rekomendowany przez polski Centralny Ośrodek Chłodnictwa, Polski Komitet Normalizacyjny, a w całej Europie przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA).
Pompy ciepła: certyfikat HP Keymark zostanie z nami dłużej?
Teraz EHPA wysłała do polskich władz list uzupełniający w tej sprawie. Chodzi o rozszerzenia uznawania certyfikatu HP Keymark od 2025 r. i później.
Podczas spotkania jasno zidentyfikowaliśmy i uzgodniliśmy wartość i korzyści płynące ze schematu certyfikacji stron trzecich, wspieranego przez akredytowane laboratoria i solidny coroczny monitoring w tym audyty na miejscu. HP Keymark to schemat certyfikacji określany jako unikalny na poziomie europejskim w celu wykazania ogólnej jakości, zgodności z wymogami ekoprojektu uzupełnionymi o zobowiązania dotyczące wydajności określone w normach europejskich - czytamy w tym liście.
Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:
EHPA jednocześnie podkreśla, że ów certyfikat HP Keymark jest dziś używany jako punkt odniesienia dla kwalifikowalności produktów na liście ZUM. I nie ma żadnego merytorycznego powodu, żeby to się zmieniło.
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, wzmocnić wysiłki na rzecz dekarbonizacji i efektywnej transformacji energetycznej, aby pobudzić polski rynek wysokiej jakości pomp ciepła, Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła dołącza do Komitetu Sterującego, Komitetu Grupy Programowej i Sekretariatu HP Keymark - informuje EHPA.
Będą kolejne rozmowy i spotkania
Do pełnej dyspozycji polskich władz są również przedstawiciele znaku HP Keymark, którzy już podczas odbytych rozmów potwierdzili nieustającą gotowość reakcji na zgłoszenia ewentualnych nieprawidłowości.
Pokazano szereg korzyści i przewag systemu certyfikacji HP Keymark takich jak m.in. coroczna kontrola zakładów produkcyjnych, brak ryzyka tak zwanych „złotych produktów”, czy badanie efektywności dla klimatu chłodnego, który formalnie obowiązuje w Polsce - relacjonuje te lipcowe rozmowy Paweł Lachman.
Dokąd prowadzą te ustalenia? Jak słyszymy obie strony umówiły się na stały kontakt i ewentualne kolejne pytania w następnych tygodniach. Zdaniem ekspertów wszystko zmierza w dobrym kierunku.
Myślę, że brak pytań i uwag ze strony administracji rządowej został przyjęty jako pełna akceptacja rozpoznania znaku HP Keymark przez polską stronę - uważa szef PORT PC.