REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Polski przemysł już niżej nie spadnie?

Spowolnienie trwa, ale perspektywy się poprawiają – przekonuje S&P Global Market Intelligence, prezentując najnowsze wyniki badań PMI dla polskiego przemysłu. Dekoniunktura w w tym sektorze utrzymuje się od 22 miesięcy. Produkcja i nowe zamówienia są w dołku najdłużej od początku prowadzenia badań, czyli od 26 lat. Skąd zatem wniosek, że idzie ku poprawie?

01.03.2024
9:59
Polski przemysł już niżej nie spadnie?
REKLAMA

Wskaźnik PMI wzrósł z 47,1 pkt. w styczniu do 47,9 pkt. w lutym, wskazując na utrzymujące się niekorzystne warunki biznesowe. Obecny okres spadków trwa już dwadzieścia dwa miesiące i stanowi drugą pod względem długości ujemną sekwencję w historii badania. Tempo spowolnienia w ostatnim miesiącu należało jednak do najwolniejszych w całym okresie – zaznacza S&P.

REKLAMA

Jak dodaje, wzrost głównego wskaźnika wynika z wolniejszych spadków liczby nowych zamówień i produkcji oraz wydłużenia czasu realizacji dostaw.

Najlepsze prognozy od prawie trzech lat

Wolniej spadająca produkcja i napływ nowych zamówień to optymistyczny sygnał – wyjaśnia Trevor Balchin, dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence.

Zaznacza jednak, że niepokój mogą budzić spadki kluczowych subindeksów, utrzymujące się najdłużej w historii badania (od 1998 roku). W opinii eksperta kluczowym źródłem słabości polskiego przemysłu jest spowolnienie gospodarcze w Niemczech.

Więcej wiadomości Bizblog.pl o niemieckiej gospodarce

Wygląda jednak na to, że najgorszy okres spowolnienia mamy już za sobą. Wskaźnik PMI, choć wciąż utrzymuje się poniżej poziomu 50 pkt, osiągnął czwarty pod względem wysokości wynik od drugiego półrocza 2022 roku, a stosunek liczby nowych zamówień do wielkości zapasów odnotował najwyższy poziom od dziewięciu miesięcy – wymienia Balchin.

Jak podkreśla, prognozy na najbliższe dwanaście miesięcy w sektorze przemysłowym znów się poprawiły, osiągając najwyższy poziom od czerwca 2021 roku.

Co to jest PMI?

Wskaźnik S&P Global PMI dla polskiego sektora przemysłowego to złożony indeks, który w zamyśle jego twórców ma przedstawiać wydajność produkcji w postaci jednej wartości liczbowej. Przyjęto, że 50 pkt. to wartość neutralna. Powyżej mamy do czynienia ze wzrostem, poniżej z kurczeniem produkcji.

REKLAMA

Główny wskaźnik PMI obliczany jest od 1998 roku, a jego końcowa wartość określana jest na podstawie pięciu subindeksów:

  • nowe zamówienia,
  • produkcja,
  • zatrudnienie,
  • czas dostaw
  • zapasy pozycji zakupionych
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA