REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polska branża meblarska cienko przędzie. Nie widać szans na szybką poprawę sytuacji

Wciąż spadający popyt na meble w Polsce przyniesie dalsze pogorszenie sytuacji rodzimej branży meblarskiej. Analitycy Credit Agricole przyjrzeli się sytuacji rynkowej w tym segmencie i nie mają dobrych wieści dla firm meblarskich. Główną przyczyną spadku popytu na meble jest spowolnienie aktywności w budownictwie mieszkaniowym, ale problemem jest też wciąż wysoki koszt kredytów.

07.11.2023
5:14
Polska branża meblarska cienko przędzie. Spadek popytu
REKLAMA

Zgodnie z naszą nową prognozą oczekujemy, że najbliższy rok przyniesie dalsze obniżenie przychodów netto ze sprzedaży w kategorii „sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach” – czytamy w najnowszej analizie Credit Agricole.

REKLAMA

Spadek aktywności an rynku mieszkaniowym

Warto zwrócić uwagę, że analitycy obniżyli prognozy dla tej branży po tym, gdy wyniki sprzedaży w ostatnim roku okazały się znacznie słabsze, niż wynikało to ze wcześniejszej prognozy Credit Agricole. Błąd tej prognozy miał polegać głównie na założeniu większego osłabienia złotego względem euro, ale nastąpiły też niespodziewane zjawiska na rynku mieszkaniowym.

 class="wp-image-2279200"

Analitycy Credit Agricole doszli do wniosku, że zależność pomiędzy liczbą mieszkań w trakcie budowy a liczbą oddanych mieszkań wyraźnie osłabła w ostatnich kwartałach. Co więcej, okazało się, że w ostatnich kwartałach deweloperzy wolniej realizowali istniejące przedsięwzięcia z uwagi na obawy o popyt na lokale oraz wyhamowanie dotychczasowego wzrostu cen nieruchomości. Ograniczenie liczby oddawanych mieszkań miało być sposobem na utrzymanie wysokich marż deweloperów.

Więcej o polskim rynku mieszkaniowym przeczytacie w tych tekstach:

Branżę meblarską ominie poprawa koniunktury

REKLAMA

Wracając do branży meblarskiej, nadal spadający popyt na meble czy sprzęt oświetleniowy ma wynikać nie tylko z wyraźnego spowolnienia aktywności w budownictwie mieszkaniowym i prognozowanego umocnienia się złotego względem euro. Trzecim czynnikiem ograniczającym sprzedaż w tej kategorii ma być ograniczony wzrost akcji kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych w warunkach utrzymujących się wysokich stóp procentowych.

Uważamy, że choć najbliższe kwartały przyniosą ożywienie konsumpcji, to branża meblarska nie będzie jego głównym beneficjentem – piszą analitycy Credit Agricole.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA