REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport /
  3. Prawo

Zmiany w kontroli drogowej. Kierowco, ręce na kierownicy, nie wysiadaj bez pozwolenia. Nie posłuchasz? Pożałujesz

Od 7 listopada wchodzą zmiany w prawie drogowym. Dostosowują one ustawy o ruchu i transporcie drogowym z dyrektywami Parlamentu i Rady Unii Europejskiej dotyczącymi kontroli technicznej pojazdów. Wchodzi między innymi głośny przepis o tym, że kierowcy będą musieli zawsze stosować się do poleceń policjantów.

06.11.2019
16:00
Zmiany w kontroli drogowej. Ręce na kierownicy, nie wysiadaj bez pozwolenia. Nie posłuchasz, pożałujesz
REKLAMA

Aby dostosować obecnie obowiązujące prawa drogowe w Polsce do przepisów unijnych, zostają ustanowione nowe zasady kontroli pojazdów.

Konieczność wydania rozporządzenia wynikała z dostosowania przepisów do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Ustawa ta wdraża do prawa krajowego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącą drogowej kontroli technicznej pojazdów użytkowych

– wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ręce trzymaj na kierownicy, nie wysiadaj bez pozwolenia

W rozporządzeniu zawarliśmy nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących. Jednocześnie doprecyzowaliśmy istniejące w tym zakresie przepisy. Zależy nam na podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach

– powiedział szef MSWiA, Mariusz Kamiński.

Wśród zmian, które wchodzą czwartek, jest między innymi głośna zasada, że prowadzący nie będzie mógł opuścić samochodu bez wyraźnego polecenia lub pozwolenia kontrolującego funkcjonariusza, ręce trzeba będzie trzymać widoczne na kierownicy. W innym przypadku może to się zakończyć mandatem karnym.

Pojazdy do kontroli!

Zmian nie jest dużo, a dotyczą one między innymi transportu odpadów oraz praw policji i obowiązków kierowców.

  • Kontrolujący będą mogli prościej wnioskować o ocenę stanu zdrowia kierowcy do starosty lub skierować go na egzamin sprawdzający kwalifikacje.
  • Przy przeprowadzaniu szybkich testów trzeźwości umundurowani policjanci nie będą już musieli się legitymować.
  • W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku policjanci będą mogli zrywać plomby zabezpieczające.
  • Postoje radiowozów w czasie kontroli ruchu mogą odbywać się w miejscach, gdzie normalnie jest to zabronione, jeśli tylko nie będzie to zagrażać bezpieczeństwu drogowemu.
  • Kierowcy, którzy będą chcieli zapłacić za mandat kartą, będą mogli od teraz zrobić to w radiowozie.
  • Policjanci, Inspekcja Transportu Drogowego, funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej i Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będą mogli sprawdzać przebieg wszystkich zatrzymanych do kontroli pojazdów, także tych przewożonych na lawetach. W przypadku podejrzeń będą mieli od teraz możliwość wysyłania ich do przeglądu technicznego, co ma służyć wyeliminowaniu z ruchu drogowego niesprawnych samochodów.
REKLAMA
  • Inspektorzy Ochrony Środowiska będą mogli od teraz (w obecności policjanta) wykonywać kontrole pojazdów przewożących odpady.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA